artwork

McDonalds’tan hashtag fiyaskosu

12 sene önce

0

Twitter’a yatırım yapmaya karar veren McDonalds geçtiğimiz günlerde bir iki hashtag satın aldı ve twitter kullanıcılarından McDonalds’la ilgili anılarını paylaşmalarını istedi. Müşterilerle iletişime geçmek üzere tasarlanan kampanya kısa süre içerisinde bir fiyaskoya dönüştü.  Kızgın müşteriler #McDStories hashtagini kullanarak ” Bir keresinde yediğim BigMac’ten tırnak çıkmıştı.” , “1989’da McDonalds’ta yemek yiyip zehirlenmiştim. Ondan sonra vejetaryen oldum ve bir daha asla et yemedim. Keşke McDonads’ı dava etseydim.”, “6’ncı sınıfta gezideyken bir arkadaşımın McDonalds yedikten sonra kustuğunu görmüştüm” gibi tweetler paylaşmaya başladı.

Bu olayın üzerine hemen açıklama yapan McDonalds sosyal medya direktörü Rick Wion kampanyanın bekledikleri gibi gitmediğini ve stratejilerini değiştirme yoluna gideceklerini söyledi.

2012’nin ilk günlerinde meydana gelen bu sosyal felaketten çıkarılacak çok ders var. Şirketlerin sosyal medya kampanyalarında kullandıkları sözcüklerin, tüketicinin aklında ne gibi çağrışımlar yapabileceğini iyi düşünmeleri gerekiyor. Ayrıca sosyal medyada kontrolü kaybetmemek ve gelen tepkilerle başa çıkmayı bilmek da çok önemli.

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan özel resmi Euro 2024 maç topu

Adidas, her vuruşu gerçek zamanlı olarak algılayan Resmi Euro 2024...

Domino’s’tan pizza fırınlı elektrik bisikletli servis

Domino’s, yerleşik pizza fırınlarına sahip radikal teslimat elektrikli bisikletlerini piyasaya...