McCann birden fazla kıtada liderlik değişimi yapıyor

Netwok, Alex Lubar‘ı Kuzey Amerika’ya taşıyor; Ghassan Harfouche‘un MENA/Türkiye görevine APAC yönetimini ekliyor ve Ji Watson Japonya’da CEO’luğa yükseliyor.

Mevcut üç yöneticiye yeni roller veren McCann Worldgroup, Kuzey Amerika, APAC ve Japonya’da üst düzey değişiklikler yaptı.

2019’dan bu yana McCann Worldgroup Asya Pasifik Genel Müdürü olan Alex Lubar, Kuzey Amerika’daki McCann reklam ajansı network’ünün genel müdürü olarak atandı. Orta Doğu İletişim Netwok’ünün (McCann Worldgroup ve Interpublic Group’un Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’deki ortak network’ü) Grup CEO’su Ghassan Harfouche, kartvizitine Lubar’ın Asya Pasifik genel müdürü unvanını eklerken artık APAC’ın da yönetiminden sorumlu olacak. Japonya’da ise McCann Worldgroup APAC CFO’su ve McCann Worldgroup Japonya Temsilci Direktörü Ji Watson, ek olarak McCann Worldgroup Japonya’nın CEO’su rolünü üstlenecek.

Devika Bulchandani’nin kasım ayında Ogilvy’ye katılmak için Kuzey Amerika Genel Müdürü görevini bırakmasından bu yana McCann Genel Müdürü ve CEO’su Chris Macdonald, Kuzey Amerika ile ilgileniyor. Japonya’da Watson, 2019’da CEO rolünü üstlenen ancak şirketten ilk çeyrekte ayrılan Antony Cundy’nin yerini aldı.

Bu hamleler, Prasoon Joshi’nin McCann Worldgroup India CEO’su ve CCO’su olarak üstlendiği yeni görevler, mevcut APAC başkanı rolünü etkilemiyor. Şirket, vizyon sağlama ve yönlendirme yapmaya devam ederken Joshi’nin Harfouche ile liderlik görevlerinde ortak olacağını açıkladı.

McCann Worldgroup Başkanı ve CEO’su Bill Kolb: “Alex, Ghassan ve Ji, zor pandemi döneminde ve öncesinde de müşteri artışını sağlayarak ve yaratıcı pazarlama çözümleri getirerek çarpıcı bir yetenek sergilediler. Müşterilere yönelik entegre iletişim teklifimizi genişletmek de dahil olmak üzere, kendi bölgelerinde ekipleriyle başardıkları; pandemi ortaya çıktığında artan müşteri etkinliği çağına hazırlanırken işimizi geliştirmeye devam etmemizde kilit bir unsur oldu.” dedi.

Lubar New York’a geri dönüyor

2012’de Kuzey Amerika CMO’su, 2014’te global CMO ve 2016’da McCann London CEO’su görevlerini takiben Lubar, 2019’da Singapur merkezli APAC genel müdürlüğüne getirildi. McCann’dan önce Grey ve BBH gibi ajanslarda çalışmıştı.

Macdonald, Campaign’e verdiği demeçte: “Alex, İngiltere ve Asya’daki deneyimlerinden harika perspektifler getirecek. Farklı pazarlarda çalışmak kültürel öğrenmeyi, pazarlamanın rolünü ve etkisini ve çok farklı pazarlarda nasıl lider olunacağını anlamayı hızlandırır.” Macdonald, Lubar’ın APAC bölgesindeki kültürel çeşitliliğin yanı sıra dijital olarak daha gelişmiş APAC pazarlarını keşfetmesinin yardımcı olacağını da sözlerine ekledi. “Alex, Kuzey Amerika’ya uyarlamaktan heyecan duyduğumuz birçok değerli bilgi ve girişimi beraberinde getirecek.” dedi.

Kuzey Amerika’da Lubar, McCann’ın son yıllarda edindiği ivmeyi sürdürmek için çok net bir brief’e sahip olacak; tüm McCann ajansları arasında yaratıcılığı, büyümeyi ve daha fazla entegrasyonu teşvik etmenin yanı sıra yetenekleri cezbetmek ve elde tutmak… “Bölge, daha fazla büyüme için çok iyi bir konumda. Alex, organik ve yeni iş büyümesini sağlama konusunda harika bir geçmişe sahip.” dedi Macdonald.

Lubar’ın APAC’deki görev süresi nispeten kısa olsa da bölgeyi tamamen yeniden yapılandırdı ve Japonya, Güneydoğu Asya ve Çin dahil olmak üzere birçok pazarda önemli liderlik değişiklikleri yaptı. Kolb: “Bu yatırımların getirisini şimdiden görüyoruz. Alex, COVID-19’un olduğu bir süreçte bölge çapında inanılmaz derecede zorlu bir dönemde rekor sürede bunu başardı.” dedi.

Network, Lubar’a birkaç yeni iş kazanımı ve McCann Worldgroup’un en büyük küresel müşterilerinden bazılarının (GSK, Reckitt ve Pernod Ricard da dahil olmak üzere) APAC’a dahil edilmesi konusunda güveniyor. Ayrıca APAC bölgesinin bir DE&I (Diversity, Equity, and Inclusion) ve refah girişimi olan ‘Aidiyet Yılı’na da öncülük etti.

Harfouche’un AFAC dönüşümündeki yetki alanı

2011 yılında MCN’ye katılan Harfouche, MENA ve Türkiye’de 13 ülkede 15 şehirde 14 farklı Interpublic Group reklam, medya ve PR ajansını yönetmişti. APAC, 13 pazarda 26 ofis daha ekliyor.

MCN Ağı, Harfouche’un liderliğinde “muazzam bir başarı” elde etti ve ajans liderlerine göre; Harfouche kendi alanına başka bir büyük bölge ekleme zorluğuyla başa çıkmada iyi bir konumda.

Kolb, Campaign’e verdiği demeçte: “Pandeminin bize öğrettiği birçok dersten biri, dünyaya farklı bir şekilde bakmamız gerektiğidir.” İş dönüşümü, McCann’ın küresel olarak beş stratejik hedefinden biridir (diğerleri DE&I, yaratıcılık, operasyonel ve finansal özen ve büyümedir). “Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın en karmaşık bölgelerinden birinde elde ettiği başarı göz önüne alındığında, Ghassan ile bu bilgi birikimini Asya’da dönüşümü tetikleme amacıyla kullanmak için inanılmaz bir fırsat gördük.”

Pandemi, piyasaları güçlendirerek ve yatırım yaparak “karar verme sürecini hızlandırma” ihtiyacının da altını çizdi. Kolb: “Bu strateji, Ghassan’ın MENA’da uyguladığı stratejiye çok benziyor. Ghassan, geleceğe yönlenen en önemli bölgelerden biri üzerinde yeniden düşünmek için mükemmel bir lider. Hem APAC hem de MENA’nın benzersiz kültürleri ve pazar koşulları göz önüne alındığında Ghassan, bölgeye özel uzmanlardan oluşan yönetim ekipleri (yerel pazarlarda müşterilerle ve çalışanlarımızla ortak olmak için en iyi konumda olan kişiler) tarafından her iki bölgede de desteklenmeye devam edecek.” dedi.

APAC başkanı olarak Joshi de önemli bir rol oynayacak. Lubar, Campaign’e verdiği demeçte: “Rol, APAC Başkanı olmasının yanı sıra, bölgede her iki pozisyonda da paylaşılan önemli karar alma sorumluluğunu da taşıyor. Bu, bölgesel toplantılarda ortak liderlik ve bölge için uluslararası düzeyde ikili temsil anlamına geliyor. Sektörün en ünlü yaratıcı liderlerinden biri olan Prasoon, çalışanlarımızla ve müşterilerimizle network’ün yaratıcı gündemini harekete geçiriyor.” dedi.

Kolb buna ek olarak, Lubar’ın “[APAC] bölgesinde güçlü bir topluluk oluşturmak için network’ümüzü bir araya getirerek” yaptığı çalışmanın, Ghassan’ın güçlü bir ekibe adım attığı anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.

Watson’ın Japonya uzmanlığı

Watson; Turner Broadcasting, Coca-Cola ve Samsung ile müşteri tarafında 20 yıldan fazla olmak üzere yaklaşık 30 yıllık deneyime sahip. 2016’da McCann APAC’a katılmadan önce Ogilvy ile yedi yıl geçirmişti.

Kolb: “Ji, APAC genelindeki operasyonlarımızın büyümesi ve genişlemesinin merkezinde yer alıyor. Geçtiğimiz iki yılda McCann Worldgroup Asia Pacific, güçlü yerel pazar liderliği altındaki bireysel pazarları desteklemeye daha fazla odaklandı. Ji’nin Japon pazarındaki uzmanlığı ve bölgedeki ajanslarımıza liderlik etme deneyimi, APAC’deki başarımız için kritik öneme sahip.” dedi.

McCann’ı pazarda “Dentsu ve Hakuhodo için uygun bir rakip” yapma umuduyla Cundy, Japonya CEO’su rolünü üstlendi. Kolb, network’ün Japonya tutkusunu daha incelikli terimlerle ifade ediyor: “Japonya’daki hedefimiz müşterilere bir seçenek sunmak. Yerel network’lerin hakim olduğu bir pazarda, Japon müşterilerin hem yurt içinde hem de dünyada rekabet edebilmeleri için küresel bir standarda, tamamen şeffaf ve network bağlantılı bir ajansa ihtiyaç duyduklarına inanıyoruz. İşte bu noktada kendimizi yerel büyük oyunculardan farklı konumlanmış buluyoruz.”

McCann, yerel devlerle rekabet edebilme hedefiyle uzman disiplinler oluşturmak için büyük yatırımlar yaptı ve son yıllarda MRM, McCann Health ve Craft’tan “harika sonuçlar” gördü.

Watson’ın birden fazla görevi söz konusu olunca Kolb, “Japonya’daki her ajans markasının son derece iyi performans gösteren bir CEO’su olduğu” için destekleneceğini belirtti. “Ji’nin işi, ajans markaları arasında entegrasyonu sağlamaya ve yerel Japon müşterilerimiz kadar küresel müşterilerimiz için de en iyi modeli bulmaya devam etmek olacak.” diye ekledi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.