Matt Lodder: Onların modelini yıkabiliriz!

Zamanın ritmine uyum sağlaması kaçınılmaz olan reklam ve pazarlama sektörü yine bir değişim süreci geçiriyor. Özellikle dijital dönüşümün etkisiyle, yeni kuralları ve oyuna katılan yeni aktörleri ile daha da heyecanlı ve ilginç yerlere sürükleniyor. Oyunun yükselen yıldızı danışmanlık şirketleri ve dijital platformlarken, medya ajansları ve kreatif ajanslar sektördeki etki alanlarını korumak için ne yapmalılar? Matt Lodder yorumluyor.

Matt Lodder

R/GA EMEA Başkan Yardımcısı ve Yönetici Direktörü

Teknolojideki yenilik hızı daha hızlı bir şekilde büyüyor ve bunun yarattığı değişiklikler hem müşterileri hem de ajans ve pazarlama dünyasını etkiliyor.

Ajansların yeni medya ortamında hâlâ bir sese sahip olmasının sağlanması ve danışmanlık alanlarının yaratıcı alana kayması, hem müşterilerimiz hem de bizim için büyük ölçüde yıkıcı güçlerdir. R/GA, müşterilerine sunduğu hizmetlerde her zaman bir yenilikçi lider olmuştur. Aynı şey, danışmanlık için de geçerlidir. Müşterilerimizin karşı karşıya olduğu en büyük zorluk olan yenilikçi çözümlere duyulan ihtiyaç ve bu çözümleri yeni iş modelleri, yeni ürünler ve yeni hizmetler yaratma becerisi ile uygulayabilme becerilerine hitap eden yeni bir model hazırladık. R/GA için aradığımız şey bu yıkıcı güçlerin önünde durmak ve en önemlisi müşterilerimizin de önünde durmasını sağlamak için modelimizi bir kez daha geliştirmekti. R/GA’in geçmişinde film yapımında, ürün ve hizmet tasarımında, iletişimde ve startup girişimlerinde geliştirdiği ezberbozan modeller var. Danışmanlık şirketlerini finansal olarak yıkacağımızı düşünüyor muyum? Hayır, ama nasıl çalıştıkları, sundukları hizmetler, müşterilerin beklentileri gibi konularda onların modelini yıkabiliriz. En başından beri R/GA büyük fikirler düşünen ve bunları nasıl hayata geçireceğini bilen bir şirket oldu. Danışmanlığa yaklaşımımız da benzer şekilde. “İşini yapan danışmanlarımız” var demek isteriz. New York, Londra veya İstanbul olsun global olarak yaklaşımımız bu. Bu yüzden içinde bulunduğumuz bu disruption tamamen bölgede ve Türkiye’deki ortaklarımızda gördüğümüz değişimlere uygulanabilir.

Danışmanlık şirketleri dijital ve kreatif ajansları satın alarak bu yetkinliğe erişmeye çalışıyor. Ancak gücünü yaratıcılıktan alan bir şirketi entegre etmenin söylemesi kolay. Bu yüzden R/GA organik olarak kuruldu. Hiçbir zaman başka bir ajansı satın almadık ve bu bizim kendi yaratıcılık tabanlı, yenilikçi ve hiper-işbirlikçi kültürümüzü korumamızı sağladı.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ağustos 2017 sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.