Martin Sorrell WPP yöneticiliğini bıraktı

Dünyanın en büyük reklam ve pazarlama network’ü WPP’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Sir Martin Sorrell istifa etti. 14 Nisan 2018 tarihinde, akşam saatlerinde hem Sorrell hem de WPP tarafından birer bildiri yayımlandı. Karar anında uygulamaya koyulsa da geçiş sürecinde network’e desteğini sürdürecek olan Martin Sorrell WPP yöneticiliğini bıraktı.

14 Nisan 2018 itibarıyla Sir Martin Sorrell WPP yöneticiliğini bıraktı.

Şirket içinde yapılan bir görevi kötüye kullanma soruşturması kapsamında verilen kararın ardından, 14 Nisan akşam saatlerinde hem Sorrell hem de WPP birer bildiri yayımladı. Verilen kararı ve görev değişimlerini bildiren açıklamaya göre WPP’nin COO (Chief Operating Officer) görevi iki kişiye devrediliyor. Wunderman ve WPP Digital Başkanı olan Mark Read ile WPP Kurumsal Geliştirme Direktörü Operasyon Yöneticisi Andrew Scott, bu görevi ortaklaşa yürütecekler.

Martin Sorrell WPP yöneticiliğini bıraktı ancak desteği devam edecek

WPP yönetim kurulunda yer alan Roberto Quarta, Sorrell’in yerini alacak isim belirlenene kadar yönetim kurulu başkanı olarak görev yapacak.

Bildirilerin yayımlandığı süreçte henüz detayları açıklanmamış olan soruşturmayla ilgili WPP, “İddialar, maddi olan tutarları içermiyordu” açıklamasında bulundu.

Yeni yönetim kurulu başkanı Quarta, “Sir Martin, WPP’nin büyümesi ve dünyanın en büyük reklam ve pazarlama network’ü olmasının ardındaki itici güçtür. Bu süreçte şirketin gösterdiği başarının nedeni, hem liderlik pozisyonlarında hem de diğer alanlarda üstün yetenekli insanlara yer vermesidir. Yönetim kurulu adına bu başarıyı kutlar, Sir Martin’e 30 yılı aşkın süredir görevine bağlı olduğu için teşekkür ederim” açıklamasını yaptı.

WPP’den yapılan açıklamada ise Sorrell’in sözleri şöyle oldu: 

“33 yılın sonunda WPP’deki görevimi bıraktığım için elbette üzgünüm. Çok uzun süredir benim için bir tutku, odak noktası ve enerji kaynağıydı. Ancak şu anda geri çekilmemin şirket için daha iyi olacağına inanıyorum. Yönetim kurulunun da bildiği üzere, şirketi emin ellere bırakıyorum. Mark ve Andrew’un yanı sıra, yönetim kadrosunda yer alan her dereceden çalışan, WPP’yi çok daha üst seviyelere çıkarma, coğrafi ve fonksiyonel fırsatları değerlendirme bilgisine ve becerisine sahiptir. Özellikle dünyanın her yerindeki çalışanlarla olan günlük etkileşimlerini özleyeceğim ve WPP için yaptıkları ve yapacakları her şey için onlara ve ailelerine teşekkür etmek istiyorum.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.