Martin Sorrell istifa etti: Analist yorumları

“Sir Martin Sorrell istifa etti” haberi dün reklam dünyasında bomba etkisi yarattı. Bugün analistler durumu yorumlamaya başladı. Campaignlive.co.uk’den Simon Gwynn’in haberine göre Sorrell’in istifasının sektörde büyük gelişmeler yaratacağı WPP’nin dağılmasına neden olabileceği konuşuluyor.

Dün akşam saatlerinde WPP CEO’su Sir Martin Sorrell istifa etti.

 

Martin Sorrell istifa ettiği için WPP dağılabilir

Dün akşam saatlerinde WPP, Sir Martin Sorrell’in görevini kötüye kullanması üzerine açılan soruşturmanın tamamlandığını bildiren bir açıklama yayımladı. Açıklamayla birlikte Martin Sorrell istifa ederek WPP yöneticiliğini bıraktı. Kararın ardından WPP Yönetim Kurulu Başkanı Roberto Quarta olurken, Mark Read ve Andrew Scott “Chief Operating Officer” görevini aldı. Soruşturma başladığı zaman Martin Sorrell’in yerini kimin alacağı tartışmaları da gündeme gelmişti.

Cenkos Securities Medya Analisti Alex de Groote, Sorrell’in yerine kimin geçeceği konusunun bir oyalama taktiği olabileceğini, hissedarların ise network üzerinde farklı planlarının olabileceğini dile getirdi. Bunun nedeni olarak, şirketin kurucu bileşenlerinin, özellikle sağlık ve dijital departmanların, Şubat 2017’den beri hisse fiyatları %40 düşen WPP’nin mevcut hisse fiyatından daha fazla değer kazandığını vurguladı.

Tüm network’ler tehdit altında

de Groot, WPP’nin parçalanması durumunda Omnicom, Interpublic Group ve Publicis Groupe gibi sektörün ağır toplarında da büyük değişimler olacağını ve hissedarların yer değişimlerine gidebileceğini şu sözlerle dile getirdi:

“WPP parçalanırsa diğerleri üzerindeki baskı dayanılmaz olacaktır. Önümüzdeki 12-18 ay içinde hepsi parçalanabilir.”

Ancak de Groot, bu büyük şirketlerden ayakta kalabilen olursa, süregelen organizasyon ve liderlik değişimleri ile Fransız çalışma kültürü nedeniyle Publicis Groupe’un bu şansa sahip olduğunu belirtti.

Bir başka analist WPP’nin dağılmasının olası ancak oldukça problemli bir süreç olabileceğini dile getirirken, ismi belirtilmeyen bir sektör lideri de sürecin “son derece çirkin” sonuçlara gebe olabileceğini belirtti.

Dağılma yerine sadeleşme ihtimali daha olası

Liberum Capital’dan Avrupa Medya Araştırmaları Yöneticisi Ian Whittaker, WPP’nin dağılmasını beklemediğini, geçtiğimiz yıllarda network altındaki bazı ajansların birleşmesi gibi sadeleştirme sürecinin devam etmesinin daha olası göründüğünü söyledi. Bir devrimden ziyade evrimin gerekli olduğunu söyleyen Whittaker, holding şirket modelinin hâlâ mantıklı göründüğünü belirtti.

“İddialar maddi olan tutarları içermiyordu” açıklaması hakkında yorum yapan bir ajans yönetici ise “Belki bu Sorrell’in büyük planıdır, kendisi olmadan şirketin de var olamayacağını görmemizi istiyor olabilir” açıklamasında bulundu. Network’teki bazı ajansların alıcıların dikkatini çekebileceğini söyleyen yönetici, “Martin Sorrell istifa edince holdingin dağılacağı öngörüleri yanlış olmayabilir bu o kadar da çabuk gerçekleşmeyecektir” dedi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.