Markanın rengi olur mu?

Geçtiğimiz günlerde T-Mobile, start-up şirketi Lemonade’e ticari marka rengini kullanmayı durdurması konusunda bir duyuru iletmiş, ticari marka rengi olan Pantone Rhodamine Red U’nun başka markalar tarafından kullanılmasının tüketicilerin kafalarını karıştırabileceğini belirtmişti.

Geçmişte Tiffany kendi mavisini, UPS kendi kahverengi rengini korumak konusunda girişimlerde bulunmuştu. Campaign US ise bu konuya değiniyor ve renklerin marka için önemini araştırıyor.

Markanın rengi olur mu?

                                             

Kelli Miller, Kreatif Direktör ve Partner, And/Or

Neden bir markanın rakip markanın rengini kullandığı sorusu benim için etik değeri olan bir soru. Bu girişim markayı tüketicinin gözünde diğerinden daha köklü kılmak için yapılmış bir oyun mu? Yoksa diğer markanın köklülük ve itibar düzeyini düşünerek sırtından geçinmek mi? Ya da sadece cahilce bir hareket ve yanlış bir stratejinin sonucu mu? Eğer markanın görsel kimliği markanın köşetaşlarından birini oluşturuyorsa, markanın kendi mirasını ve marka değerini koruma hakkının olduğunu düşünüyorum.

 

Scott Lakso, İdari Başyapımcı, loyalkaspar

Teknik olarak evet; bir marka bir rengin ticari olarak sahibi olabilir. Renk markanın DNA’sının önemli bir parçasıdır ve içinde bulunduğu piyasa içinde satın alanlar tarafından markayla ilişkilendirilebilir durumdaysa rengi sahiplenebilir. Bu durumda  Tiffany & Co. düşünülebilir. Sahiplenilmiş bir renk bir markayı sahtelerinden ayırabilir. Başka bir markanın Tiffany mavisini kullanması, açık bir şekilde Tiffany & Co.’nun marka değeri ve performansını kullanma girişimi sayılabilir.

 

Orlaith Wood, Baş Yazar, Reed Words

Renk bir marka için çok değerlidir. Coca-Cola’nın kırmızı ve beyazını ele aldığımızda markayı başka renklerle düşünemeyiz. Fakat Colgate de kırmızı ve beyaz renklerini kullanıyorken neden iki marka birbirinden davacı olmuyor? Çünkü renk güçlü olduğu kadar, markayı yaratacak marka değeri unsurlarından sadece biri.

Bir yazar ajansı olarak bizden kelimelerin de bu marka değerlerinden biri olduğunu söylememizi bekliyorsunuz, öyle de yapıyoruz. Örneğin Nike, “Just do it” sloganını sadece tembel olduğu için değiştirmiyor değil. Bu slogan en az Coca-Cola’nın kırmızı ve beyazı kadar hatırlanabilir bir unsur.

Kanunen bir renge sahip olmanız mümkün. Ve rakip bir marka sizin renginizi kullanmak isteseydi bu içine girmeye değer bir savaş olurdu. Fakat sizin renginize yakın renkleri kullanan marka avına çıkmak fazlasıyla dikkat dağıtıcı ve sizi işinizden alıkoyan bir iş olurdu.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.