Markaların sloganları yıllar içinde nasıl değişti?

Nike‘ın Just Do It’i, De Beers pırlantalarınının ‘Sonsuza dek’ (A Diamond is Forever) veya McDonald’s‘ın kullandığı “I’m lovin’ it”i (İşte bunu seviyorum) 7’den 77’ye herkesin aklına öyle ya da böyle kazınmış vaziyette. İnternet sitesi, Best Marketing Degrees ABD’nin dünyaya malolmuş önde gelen markalarının sloganlarını listeledi ve geçmişten günümüze nasıl değiştiğini gözler önüne serdi. Aralarında Türkiyeli okuyucuya yabancı gelen markalar olabileceği için bunları biraz kırparak sunuyoruz.

İşte dünya devlerinin evrimleşen sloganları:

Fedex: Neredeyse her 4 yılda bir slogan değiştiren kargo şirketinin en son söylemi 2009’da gündeme gelen “The world on time” oldu.

De Beers: Mücevher markası De Beers’ın 90’larda sık sık duyduğumuz “Pırlanta… sonsuza dek” sloganı, piyasadaki en uzun soluklu sloganlardan biri. 67 yıldır kullanılan slogan, James Bond serisinde de kendine hem edebiyatta hem de Sean Connery‘li bir filmle sinemada kendine A Diamond is Forever‘la yer buldu.

Nike: Nike’ın 21 yıldır kullandığı Just do it sloganı, işlediği suçtan sonra idam cezasının gerçekleşmesi için “Let’s do it” lafından geliştirildi.

Las Vegas: ‘Vegas’ta olan Vegas‘ta kalır’ sloganı reklam ajansı R&R Partners tarafından 11 yıldır kullanılıyor ve popüler kültürde şimdiden kendine yer buldu.

Burger King vs McDonald’s: Fast food’un önde giden markaları da son dönemde yeni sloganlarıyla gündemdeydi. Burger King’in “Have it your way” sloganı markanın 1974’teki sloganıyla aynı. 1960’dan günümüze kadar 7 defa slogan değiştiren McDonald’s her seferinde farklı konseptlere odaklandı.

Coca Cola vs Pepsi: 1900’lerin başından beri sloganlarını yaklaşık 7 defa değiştiren iki içecek markası arasındaki rekabet sloganların değiştiği tarihlerin yakınlığıyla da kendini gösteriyor.

 

Kaynak: Business Insider

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.