Site icon Campaign Türkiye

Markaların en tüyler ürpertici 10 maskotu

Marka maskotları müşterilerinizin markaya bağlanmaları ve sadakat yaratmak için mükemmel bir yol olabilir. Televizyon reklamlarında oynayan ve sokaklarda hayranlarla tanışan maskotlar, toplumda markanızın yüzü olarak tanınırlar. Bütün bunlar maskotunuzun sevimli olmasının önemini gösteriyor.

Ancak bazı markalar, arkadaş canlısı karakter ve tüyler ürpertici yaratık arasındaki ince çizgiyi tutturamayabiliyor. Marketing dergisi gelmiş geçmiş en tüyler ürpertici 10 maskotu hatırlatıyor.

1. Smith’s chips Gobbledock

Smith Cipslerinin 90’larda yarattığı bu reklamında, cips yiyen bu cini oynatırken ne düşündüğünden emin değiliz.

2. Orijinal Ronald McDonald

1960’lı yılların çocukları Amerika’nın en sevilen palyaçosunun bu erken versiyonuyla karşılaştıktan sonra kabus görmüş olmalılar. Evet, gerçekten maskotun burnunda bir bardak ve kafasında bir tepsi var.

3. McDonald’s ‘Happy’

Burger zincirinin bu maskotunun da ona popülerlik konusunda yarar sağladığı söylenemez. Bu sırıtan Happy Meal kutusu bu senenin başında piyasaya sürüldüğünden beri bütün dünyada fazlasıyla eleştirildi.

4. The Burger King

Burger King’in maskotu sabit bir garip, plastik sırıtışa sahip. Markanın reklamında bu maskot, çocuklara burger vermekten ve onları sihirbazlık numaralarıyla  etkilemekten hoşlanıyordu.

5. Rams Home Loans’ ram

Rams’in maskotunun son versiyonu, bir yanlışlık olduğu her halinden belli olan bilgisayarda yapılmış bir koyun. Raymond’un yüzü biraz fazla insana benziyor – koyunların gözleri bu şekilde gözükmez değil mi?

6. The Budget Direct uzaylıları

Zeek ve Zia, sigorta şirketinin reklamdaki hikaye anlatımında kullandığı garip uzaylılar. Gerçek insanlar kullanmak yerine, marka daha tüyler ürpertici bir şeyler kullanmak daha cazip gelmiş olmalı.

7. Londra Olimpiyat Oyunları maskotları

Londra Olimpiyatları maskotları Wenloc ve Mandeville’i kim unutabilir ki? Bu tek gözlü canavarları yaratan ekip sembolizmde biraz ileri gittiler – miğfer şeklindeki kafalarında ‘Londra’nın siyah taksilerinden’ esinlenmiş ışık saçan madalyonlarıyla Wenloc ve Mandeville.

8. Toohey’s Ekstra Kuru Dili

Kötü şöhrete sahip bu dilin maskot olmadığı açık olmasına rağmen bu tüyler ürpertici reklamı kullanmadan geçemedik. Eğer henüz görmediyseniz anlatalım; reklamda uyuyan bir adamın ağzından ayrılan dil, etrafta soğuk bira arayışındayken izleniyor.

9. Kit Kat ayısı

Kit Kat, 2012’de tuhaf bir ayının 2 çikolata kalıbıyla bateri çalarken fotoğrafını yayımladığında, küçük çaplı bir maskot krizi yaşadı. Resim, insanların bu ayının, pedofillere karşı uyarı için yaratılmış olan internet karakteri ‘Pedobear’a fazlasıyla benzediğini düşünmesi sebebiyle sosyal medyadan kaldırılmaya zorlandı.

10. Senhor Testiculo, AKA Mr Balls

Brezilyalı dehşet verici karakteri keşfettiğimizde gözlerimize inanamadık. Mr Balls, kanser farkındalık etkinliğinde sokaklarda dolaştıktan sonra, hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde dünya çapında ilgi odağı oldu.

 

 

Kaynak: Marketing

 

 

Exit mobile version