Markaların alternatif pazarlama stratejileri

Ünlü markalar bazen tüketiciyi oldukça şaşırtıyor. Pazarlama stratejilerini farklı bir boyuta getiriyorlar.

Evde romantik bir akşam yemeği. Biraz mum yakıyorsun… Ama hangisi önce gidiyor? Susam tohumu çörek, ketçap, soğan, sığır eti, turşu veya peynir?

Bunlar, her biri McDonald’s hamburgerine karşılık gelen marka tarafından özel olarak üretilmiş altı paketlik bir mum setindeki kokular.

Wieden + Kennedy New York ajansı ile oluşturulan yeni stratejiyle, McDonald’s özellikle çiftler için eldiven, takvim, aşk madalyonu, T-shirt gibi bir çok ürünü satıyor. 

Şirket, Aralık ayında tam teşekküllü e-ticaret mağazasını başlattığından beri  tüm bu ürünleri ve daha bir çoğunu satıyor.

McDonald’sın bu ürünlerini ilginç buluyorsanız geçen haftalarda daha bir çok şeyi kaçırdınız demektir. Birincisi, özel baskı, tavuk kovası sandaleti için Crocs ile KFC takımıydı (elbette kızarmış tavuk kokusu yayan tavuk bacağı şeklindeki ürünü ile).

Bunun yanında, Sevgililer gününden hemen önce, Pepsi Kristal Pepsi Nişan Yüzüğünü tanıttı. Gerçekten. Kristal Pepsi, en temel karbon formuna kadar kaynatıldı, bir toz haline getirildi, daha sonra 1.53 karatlık, laboratuarda yetiştirilen alternatif bir elmas yapma işlemine eklendi.

Neyse ki bu bir yarışma hediyesi ve gerçekten parayla satılmıyor. Yarışma 6 Mart’a kadar sürecek ve kazanan 16 Mart haftasını açıklayacak.

Daha sonra Salı günü, Oreo, Louis Vuitton, Commes des Garcons, Nike, Champion ve birçok marka daha Supreme işbirlikçilerinin ünlü kulübünde yer aldığını açıkladı.

Artık iyi tasarlanmış, mükemmel bir reklam veya reklam üretmek ve popüler bir TV şovu sırasında gözümüzün önüne koymak için ödemeler yapmak yeterli değil. Tabii ki, Super Bowl, Oscar’lar ve takvimde kalan birkaç toplu olarak tüketilen kültürel an var, ancak bu fırsatlar çok azaldı. Artık pazarlama yeni mecralarda yeni yöntemlere ihtiyaç duyuyor.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.