artwork

Marka ve ajanslar 8 Mart’ı pas geçmedi

8 sene önce

0

Markalar, 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla, kendi kurumsal hesaplarında veya medyada, kadının gücünü ve toplumdaki eşitliğini vurgulayan birçok özel paylaşımda bulundu. Biz de sizin için radarımıza takılanları derledik:

-Finansbank, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü ilginç bir TV uygulamasıyla kutluyor. Banka, çalışanlarının yarıdan fazlasını kadınların oluşturduğu gerçeğinden yola çıkarak hâlihazırda yayında olan reklam filmini bu güne özel, ekranın yarısını siyah bantla kapayarak yayınlıyor. Rabarba imzasıyla yayınlanan reklam ‘kadınlar olmasaydı her işimiz böyle yarım kalırdı’ mesajını işliyor.

Künye:

Reklamveren Finansbank
Reklam Ajansı Rabarba
Reklamveren Yetkilisi Armağan Engel, Banu Akyıl, Tuğçe Saka
Yaratıcı Ekip Pemra Ataç Açıktan, Murat Yaylagül, Elif Özüdoğru, Volkan Yanık, Metin Akın, Şadi Akbudak,
Müşteri İlişkileri Birçim Akfırat, Ezgi Günaydın, Melike Orhon
Stratejik Planlama Oğuz Savaşan
Prodüksiyon Pınar Johnson, İrem Akalın
Medya Planlama/Satınalma People
Yapım Evi – Yönetmen PTT- Ozan Açıktan
Mecra  TV, Radyo, Basın, Outdoor, İnternet

Banka ayrıca Kadınlar Günü için “Anladıkça Anlaşırız” sloganıyla, sosyal medyaya özel olarak bir video da yayınladı.

Künye:

Reklamveren Finansbank
Reklam Ajansı McCann İstanbul
Reklamveren Yetkilisi Serhat Yıldırım, Armağan Engel, Berk Işık, Banu Akyıl, Tuğçe Saka, Kıvanç Akdeniz, Selen Gülbahçe
Yaratıcı Ekip Kaan Ayçe, Berkin Dalgıç, Elvan Deniz, Batuhan Erdoğan
Müşteri İlişkileri Özlem Milor İslam, Zeynep Begüm Derinöz, Hare Lilya Ganiç
Stratejik Planlama Zeynep Yağcı Yıldızlı
Prodüksiyon Zeynep Doğu
Yapım Evi Dirty Cheap Creative
Yönetmen Ege Tül
Yapımcı Canan Karan
Müzik Elec-Trip // Serkan Çeliköz
Mecra İnternet

– Bu gün için yapılan bir diğer çalışmada Canon Eurasia ve Kadir Has Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesiyle 10 farklı kadın, İstanbul’da gündelik hayatlarını fotoğrafladı. İstanbul’da yaşayan 10 Suriyeli, Kamerunlu, Ermeni ve Türk kadının çektiği fotoğraflardan oluşan ‘İstanbul’un Kadın Renkleri’ fotoğraf sergisi, 12 Nisan’dan itibaren Kadir Has Üniversitesi’nde ziyaretçilerle buluşacak.

Kadınlar, fotoğrafları proje için aldıkları temel fotoğrafçılık eğitiminin ardından çektiler. Bu fotoğrafların altına ise konuya duyarlı gazeteci, akademisyen, yazar ve iş dünyasından kadınlar, aldıkları ilham ile metin ve öyküler yazdı.

Kadir Has Üniversitesi Belgesel Fotoğraf Atölyesi Koordinatörü Ulaş Tosun şunları söyledi: “Önceki yıllarda Rum ve Türk çocukların gözünden Haliç kıyısında yaşamı anlatan “Bir Mahalle Hatırası”, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yok olma sınırına gelen ve Roman kültürünü barındıran Lonca Mahallesi çocuklarının gözünden “Hayat Bildiğin Gibi Değil” son olarak eğitim olanakları ellerinden alınarak çocuk yaşta çalıştırılan kız çocuklarının kendi gözlerinden hayatlarının anlatıldığı “Fabrika Kızı” adlı çalışmaları gerçekleştirmişti. Projelerin yazarlar bölümünde Sezen Aksu, Pınar Öğünç, Coşkun Aral, Gaye Boralıoğlu, Okan Bayülgen, Karin Karakaşlı, Cüneyt Özdemir ve Sevda Alankuş gibi 30 isim yer almıştı.”

Türk Hava Yolları, hayallerden ilham alarak hayata geçirdiği “Delightful Stories” projesi ile ulaştığı herkesi yeni hayaller kurmaya ve devamında gerçekleştirmeye çağırıyor. Projenin son hikâyesi, sınırlarını zorlayan Hintli Kadın Koşucu; Kavitha Kanaparthi.

Projede, tutkusuyla zorlukların üstesinden gelmiş ve sonunda başarıya ulaşmış insanların sıra dışı hayat hikâyelerini kitlesiyle buluşturuluyor.

Videoda, tek seferde 100 km’den fazla koşan ve bisikletle kıtaları aşan ultramaraton koşucusu Kanaparthi’nin koşu sporuyla hayatına nasıl yön verdiği ve sporun engellere meydan okuma ve mücadeleden asla vazgeçmeme gibi başlıca ilkeleri sayesinde zorlukların üstesinden nasıl geldiği hikayeleştirilmiş.

Sporla iç içe bir aileden gelen Kavitha, küçük yaşta Hindistan’ın ilk kadın pilotu olma hayalleri kurarken, diğer taraftan da koşu ile tanışıyor. Fakat henüz 20’li yaşlarına gelmeden geçirdiği bir trafik kazası sonucu pilot olma ihtimâlini yitiren Kavitha, içinde bulunduğu zor durumdan koşu sporu sayesinde kurtuluyor ve yeni hayallerinin peşinde hayatına devam ediyor. Kavitha, üstesinden geldiği büyük zorluklarla, tüm insanlar ve özellikle de kadınlar için önemli bir örnek teşkil ediyor.

Çekimleri, Bangalore, Ooty ve Yelagiri bölgelerinde gerçekleştirilen hikâye, Hindistan’ın muhteşem doğa görüntüleriyle renklendirilmesiyle birlikte adeta görsel bir şölene dönüşüyor.

Proje takipçileri, www.delightfulstories.com’da yer alan hikâyeleri izlemekle birlikte, ayrıca kendi hikâyelerini de paylaşıp, projenin farklı bir kurgusunda başrolde olma imkânını da yakalayabiliyorlar.

Garanti Bankası’nın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hazırladığı ve Garanti çalışanlarının rol aldığı yeni filmi dijital kanallarda yayına girdi. Filmde; hayata ve ekonomiye katılan kadınların oranı yükseldikçe, Türkiye’nin yükseleceğinin mesajı vurgulanırken, Garanti’nin kadın istihdam oranının da %57 olduğuna dikkat çekiliyor.

Çekimleri, Garanti Bankası Genel Müdürlüğü ve bankanın şubelerinde gerçekleşen filmin yönetmenliğini Ali Yorgancıoğlu ve Can Çelikbilek üstlendi. Filmi Muhabbet CPC reklam ajansı hazırladı.

Künye:

Marka Garanti Bankası

Marka Temsilcileri Burcu Tokcan, Sinem Görgöz İnnice, Saba Şimşeker, Armağan Tulunay Dölek, Tuğçe Ölmez

Kreatif Ajans Muhabbet CPC

Yapım Şirketi İttifak Film

Yönetmen Ali Yorgancıoğlu – Can Çelikbilek

Müzik Pelikan Müzik

– Uludağ İçecek de Kadınlar Günü için özel bir ilan yayınladı.

Künye:

Reklam Ajansı Güzel Sanatlar

Reklamveren Uludağ İçecek

Reklamveren Ekibi Murat Zengin, Utku Erdem, Zeynep Tümerdem, Doğa Arık

Ajans Başkanı Burçin Ergünt

Kreatif Direktör Zafer Külünk

Yaratıcı Ekip Kemal Hayit, Tolga Suna, Emre Demirtaş, Ayşegül Dere

Müşteri İlişkleri Ekibi Emine Tonguç, Gözde Cumur Malahtari, Tuğçe Genç

Stratejik Planlama Ekibi Tuğay İlyasoğlu

Ajans Prodüksiyon Ekibi Neslihan Ateş, Hüseyin Sert

Medya Planlama/Satınalma TIME Medya

Sırma, Dünya Kadınlar Günü kampanyasıyla atasözleri ve deyimler gibi toplumun diline yerleşmiş, kadınlara yönelik eşitsizliği ya da şiddeti işaret eden benzetmelere “At o Sözü” diyerek meydan okuyor.

Kampanya sosyal medyada #atosozu hashtag’iyle destekleniyor.

 

 

Künye:

Marka Sırma
Yaratıcı Ajans Geometry Global İstanbul
Yaratıcı Ekip Ferhat Çolak, Umut Güney, Volkan Özyavuz
Ajans Marka Ekibi Elifsu Serin, Dicle Aysuluk

TBWA Worldwide, Dünya Kadınlar Günü’ne özel tüm ofislerinden destek alarak ortak bir kampanya hazırladı. İş yerinde kadın-erkek eşitliğini desteklemeyi amaçlayan kampanyada, yönetimden birçok erkek yer aldı. ‘Kadınların sorunu hepimizin sorunu’ ana fikrinden yola çıkılarak ve sadece Network’teki kadınlara özel yapılan anketten alınan quote’larla birçok video ve poster hazırlandı.

TBWA\İstanbul‘dan da Cem Topçuoğlu, Toygun Yılmazer, Volkan Karakaşoğlu, Tuğyan Çelik ve Arkın Kahyaoğlu kampanyaya destek verdiler.
 

– Perakende zinciri Kipa, bünyesinde çalışan kadınların yer aldığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir video hazırladı. Markanın yüzlerce kadın çalışanı ile beraber verdiği Kadınlar Günü mesajı ise; “Özel Değil Eşit” oldu.  Stop motion video tekniği ile hazırlanan videoda kadın erkek eşitliğinin altı çiziliyor.