artwork

Markalardaki rakamların anlamları nedir?

9 yıl önce

0

7UP, Chanel No. 5, Porsche 911 gibi markalarla özdeşleşmiş rakamların aslında ne anlama geldiklerini biliyor musunuz? Dünyaca ünlü 9 markanın isimlerinde ya da pazarlama sloganlarında yer alan rakamların esasında birer hikayeleri var. İşte Lottoland‘ın verdiği bilgilere göre 9 markanın kendisiyle özdeşleşen rakamlarının hikayesi:

Markanın yaratıcısı ve moda sektöründe bir çağ açan Coco Chanel, markası için parfüm ustası Ernest Beaux tarafından üretilen beşinci kokuyu seçti ve parfümün lansmanını 1921 yılının 5. ayının 5’inde gerçekleştirdi.

Heinz markasının yaratıcısı Henry Heinz‘in şanslı numarası 57’ydi. Markanın kurucusu bu sayının kendisine uğurlu geldiğine o kadar inanıyordu ki 60 çeşit ürünü piyasaya sürdüklerinde bile sloganlarını “57 çeşit ürün” olarak değiştirmekten vazgeçmedi.

Herkes 911’in dünyanın en ikonik markalarından Porsche‘la özdeşleştiğini bilir. Ama neden? Araç aslında ilk başlarda 901 olarak anılıyordu. Ancak Peugeut markaya isim değişikliği yapması için baskı yapıyor. Buna gerekçe olarak da ortasında 0 olan 3 haneli model numaralarının telif haklarını aldığı iddiasını ortaya attı. Bunun üzerine Porsche, 901’in ortasındaki sıfırın 1 olarak değiştirilmesine karar veriyor.

İngiltere ve İrlandalı marka Britvic, markanın 7 rakamıyla özdeşleşmesinin içeceğin içince 7 ana etken madde olmasıyla alakalı olduğunu iddia ediyor. İçecek esasında 1929 yılında Amerika, CL Grigg’de gerçekleştirilen lezzetli ve limonlu bir içki yaratma yarışmasında bulundu. Ancak orijinal ismi olan “Bib-label Lithiated Lemon Lime Soda” zor bir telaffuza sahip olduğu için içecek ismi değiştirilerek piyasaya sürüldü.

Dünyaca ünlü eğlence parkı Six Flags‘ın 6 rakamıyla özdeşleşmesinin sebebi ise kurulması için 6 farklı ülye/eyaletten mali kaynak almış olması. Bunlar ise; Fransa, Meksika, İspanya, Teksas eyaleti, Amerika Konfedere Devletleri ve Amerika.

Eğer sık sık seyahaet eden biriysenin Boeing 747‘yi duymamış olmanız imkansız. 707’nin hikayesi ise şu şekilde; 2. Dünya Savaşı sona erdikten sonra askeri uçak üreticisi markası her bir mühendislik bölümü farklı bir sayıyla isimlendirmeye başlıyor. Türbin motorlu uçaklar için 500, roket, jet uçakları ve füzeler için ve yolcu uçakları için 700. 747 ise markanın 47. model yolcu uçağı olduğunu temsil ediyor.

Pek, ünlü viski markası Jack Daniel’s ile özdeşleşen 7 rakamı nereden geliyor? Sadece Jack biliyor! Bu konuyla ilgili Jack’ten hiçbir açıklama yok ancak konuyla ilgili 7 kapı numaralı evde oturduğu, 7 kız kardeşi olduğu, ilk viskilerini 7 numaralı trende taşıdığı gibi birçok efsane ortalarda dönüyor.

WD40 her ev için faydalı bir ürün. Ama neden 40? Suyun yer değiştirmesi 40. formül anlamına geliyor. Bunun ve markanın bu rakamla anılmasının sebebi ise aynı. Ürün 1950 yılında uzay roketlerinin paslanmasını engellemk için geliştirilmeye başlanıyor ve bilim adamları 40. denemelerinde başarılı bir ürün yaratmayı başarıyorlar.

Scotch markasının 3M’i ise esasında markanın isminden geliyor. Minnesota Mining Manufacturing Company ismindeki markanın ismi çok uzun ve zor bir telaffuza sahip olduğu için 3M olarak anılıyor.