artwork

Markalarda Star Wars gücü

8 yıl önce

0

Star Wars: the Force Awakens’ı izlemek için gün sayan hayranlarının bekleyişi markaların da bu maceraya dahil olmasıyla daha da artıyor.

George Lucas, 1977’de başladığı maceranın 38 yıl sonra da devam edeceğini düşünüyor muydu bilemiyoruz; ama serinin gerek kahramanları gerek replikleri ile tüm dünyada fenomen haline geldiği bir gerçek.

Disney’den gelecek son film; Star Wars: The Force Awakens için geri sayım çoktan başlamışken markalar da atağa geçti ve dünya çapında büyük bir hayran kitlesine sahip bu seriyi kendileri için kullanmaya başladı. Daha önce de 4 Mayıs’ı kutlamayı ihmal etmeyen markalar, bu defa da The Force Awakens için hazırlıklar yapılıyor.

Google’dan Max Factor’a, FIAT’tan dondurma kutularına kadar güç her yerde bizimle olmaya devam ediyor.

Peki hangi markalar, neler yaptı?

Star Wars’a özel FIAT 500

FIAT efsane seriye kayıtsız kalmadı ve en çok satan FIAT 500 modelinin Fiat 500e Stormtrooper versiyonunu, Los Angeles Otomobil Fuarı‘nda sergiledi.

Google ile tarafını seç!

Disney ile anlaşan Google, Star Wars için tüm kullanıcılarını güce davet etti. Kullanıcılarını taraf seçmeye yönlendiren Google, hangi taraftaysanız tüm hizmetlerinin temasını buna göre değiştirdi. Örneğin; DarthVader ile karanlık tarafta olmayı seçen kullanıcılar YouTube hesaplarına giriş yaptıklarında oynatma çubuklarını ‘Karanlık Taraf’ın ışın kılıcı ile görüntüleyebiliyorlar… Savaş başlamadan herkes tarafını seçmeli tabii..

P&G’den Star Wars’a tam destek

Geçtiğimiz aylarda Star Wars için anlaşan P&G de filmin vizyon tarihi yaklaşırken boş durmadı. Makyaj markası Max Factor’u kullanarak Star Wars temalı bir seti satışa sundu. Sette Max Factor’un maskarası ve iki farklı renkte rujlar bulunmakta.

Kliksa’dan Star Wars hayranlarına kolaylık

Kliksa da Google gibi Star Wars’a özel sayfasını hazırlayıp satışını yaptıkları tüm Star Wars ürünlerini tek bir sayfada topladı.
Star Wars Dünyası olarak adlandırdığı sayfada en üstte vizyon tarihine göre geri sayım yapan bir sayaç ve ardından da Star Wars ürünleri yer alıyor. Böylelikle hayranı olduğu filmle ilgili herhangi bir şey almak isteyen kullanıcının alışverişi çok daha kolay oluyor.

Dondurmanız hangi taraftan olsun?

Brooklyn’deki küçük dondurmacı Ample Hill, dondurma kutularını Star Wars temasıyla kapladı ve hatta dondurma çeşitlerini ‘Aydınlık Taraf’a ve ‘Karanlık Taraf’a göre de ayırdı. Aydınlık tarafa ait bir kutu alırsanız; dondurmanızda marşmelov, karanlık taraftan bir kutu alırsanız çikolatalı ve yoğun kakaolu bir dondurma sizi bekliyor.

Ayakkabılara dikkat

İngiliz ayakkabı firması Irregular Choice, Star Wars hayranı kadınları unutmamış ve hem topuklu hem de topuksuz ayakkabılarda filmin kahramanlarını kullanmış.

Gücü Paylaş

Perakende sektörünün ünlü markası Target de birkaç ay önce ”gücü paylaş” diyerek serinin heyecanına katılmıştı.

Filmin vizyona girmesiyle beraber Star Wars teması kullanmayan marka neredeyse kalmadı. Star Wars hayranlarının da dikkatini çekmek isteyen Türk markalar Twitter’da da bu temayı kullanarak iletişimlerine devam ettiler:

Asus, ZenFone 2 için ışın kılıcı GIF’i kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oreo da filmin meşhur sözlerini tweetlerken GIF eklemeyi unutmadı. “Çok çok uzak bir galakside..”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Migros ise C-3PO’yu kullanarak takipçilerine, ufak bir yarışma hazırladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Senin için
Tümünü göster
Campaign Global Agency of the Year Türkiye’den kısa listeye kalanlar

Aralarında TBWA/İstanbul’un da olduğu ajansların ve kişilerin listesi açıklandı...