artwork

Markalar yıkıcı etkileri olan depremde Türkiye ve Suriye’yi nasıl destekledi?

1 yıl önce

0

Bağış sözü veren kuruluşlar arasında Kraft Heinz, Starbucks ve Boeing yer alıyor

Dünyanın en büyük şirketlerinden bazıları, iki ülkeyi etkileyen yüksek şiddetteki art arda iki depremden sonra Türkiye ve Suriye’ye finansal kaynak teklifinde bulundu.Felaketlerden bu yana toplam ölü sayısı 40.000’i aştı. Birleşmiş Milletler Acil Yardım Şefi Martin Griffiths, bu rakamın 50.000’in üzerine çıkabileceği tahmininde bulundu.

BM Genel Sekreteri António Guterres, cuma günü yaptığı açıklamada ikinci bir yardım konvoyunun Türkiye’ye geldiğini ancak etkilenen tüm bölgelerde “çok daha fazla” yardıma “çok daha ivedi” şekilde ihtiyaç duyulduğunu da sözlerine ekledi.

Markalar fark yaratmak için kaynaklarını ve etkilerini nasıl kullandı?

Kraft Heinz

Baş İletişim Sorumlusu Kathy Krenger, LinkedIn’de küresel gıda şirketinin Türkiye ve Suriye’deki insani yardım çabalarını desteklemek için Kızılhaç’a 500.000 dolar bağışta bulunduğunu söyledi.

Kızılhaç kısa süre önce PRWeek’e verdiği demeçte; iletişimin, sivil toplum kuruluşlarının Suriye ve Türkiye’deki çabalarını artırmaya yardımcı olduğunu ve depremzedeler için desteği harekete geçirdiğini vurguladı.

Krenger, “Lütfen bu zarar görmüş bölgenin insanlarına yardım etmek için elinizden geleni yapın.” dedi.

Starbucks

Perşembe günü bir blog gönderisinde kahve zinciri; Starbucks Vakfı, Starbucks Kurumu ve marka franchise operatörü Alshaya Group’un acil yardım sağlamaya odaklanan, kar amacı gütmeyen kuruluşlara toplam 1 milyon dolar bağışta bulunmayı söz verdiğini söyledi.

Bu kuruluşlar arasında Kızılhaç’ın küresel Kızılay ekipleri, World Central Kitchen*, International Rescue Committee** ve Planet Water Foundation*** bulunuyor.

Starbucks, Türkiye’de 600’den fazla mağaza işlettiğini, ortaklarına ve onların ailelerine özen gösterilmesini sağlamak için lisans sahibi ve yerel liderlerle yakın bir şekilde çalıştığını sözlerine ekledi.

Boeing

Boeing, Amerikan Kızılhaçı aracılığıyla 500.000 dolarlık bağışın yanı sıra çalışanlardan gelen dolar cinsinden bağışları da topluyor.

Boeing Uluslararası Başkanı Dr. Brendan Nelson: “Boeing’deki 156 bin ekip arkadaşımız, bu zorlu süreçte Türkiye ve bölge halkının yanında yer alıyor, ihtiyacı olanlara hızlı bir şekilde yardım ulaştırmak için yardım kuruluşlarıyla çalışmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Uber

Araç çağırma platformu, İstanbul’daki Uber uygulamasında Deprem Desteği olarak belirlenmiş bir seçeneğin sunulması da dahil olmak üzere hamlesini detaylandıran bir bildiri yayınladı.

Bu özellik, kullanıcıların “ücretsiz olarak bağışları toplayan ve onları İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetilen özel yardım merkezlerine getiren bir taksi çağırarak” temel yardım malzemelerini bağışlamasına olanak tanıyor.

Uber ayrıca yerel kâr amacı gütmeyen Ahbap’a 100 milyon dolarlık bağış yapıyor ve Kızılay’ın İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana’daki kan bağışı merkezlerine ulaşım sağlayarak kan bağışçılarını destekliyor.

Sağlık CEO’ları da katılıyor

Pfizer Başkanı ve CEO’su Albert Bourla, ilaç markasının katkılarıyla ilgili güncellemeler sağlamak için LinkedIn’i kullandı.

Merck Başkanı ve CEO’su Rob Davis, perşembe günü etkilenen çalışanlarını ve bu trajediden tüm zarar görenleri desteklemek için şirketin erişimini ve kaynaklarını nasıl kullanabileceklerini açıklayan bir yazı yazdı.
*: Doğal afetlerin ardından yemek sağlamaya kendini adamış, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu.
**: Dünyanın en kötü insani krizleri için harekete geçer ve insanların hayatta kalmalarına, hayatlarını yeniden inşa etmelerine yardımcı olur.
***: Dünyanın en yoksul topluluklarına temiz su getiren, kar amacı gütmeyen bir kuruluş.

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...