artwork

Markalar Vine’da ne yapmalı, ne yapmamalı?

10 sene önce

0

Markalar 6 saniyelik Vine videoları paylaşıyor, hatta takipçilerinden de aynısını yapmalarını istiyorlar. Amatör çekimlerden üzerinde düşünülerek para harcanmış çekimlere kadar pek çok tarzda video yayınlanıyor ama Vine’ın güzelliği herhangi bir akıllı telefonla yaratıcılığınızı her şekilde gösterme imkanı sunması.

Tabii yaratıcılığınızı etkili bir şekilde ortaya koymak istiyorsanız Vine’la ilgili temel bazı bilgileri unutmamalı.

Vine’da neyi yap, neyi yapma…

Sadece 6 saniye olduğunu hatırla… Çok fazla şey sıkıştırmaya çalışma!

Havalı efektlerle stop-motion kullan.

Başkalarının videonu bulabilmesi için hashtag kullanmayı unutma.

Takipçilerini de işin içine kat. Vine iş birliği ve etkileşim için harika bir uygulama.

Sonuçtan tamamen memnun kalana kadar yükleme. Bir kere yükledin mi düzeltmek için geri dönüşün olmayacak.

Paylaşabildiğin kadar çok paylaş. Vine bunun için var!

Araştırmalara göre, bir markanın Vine videosu, herhangi bir videosundan dört kat daha fazla izlenme şansına sahip. Dolayısıyla markalar da bu avantajı kullanarak yenilikçi vine videoları ortaya koyuyor. İşte en iyilerinden birkaçı…

Dunkin’ Donuts

Eylül 2013’te Dunkin’ Donuts’un tamamı Vine ile oluşturulmuş televizyon reklamı ESPN kanalındaki Monday Night Countdown programı sırasında yayınlandığında, Vine da sosyal medyadan televizyona geçiş yapmış oldu.

 

Airbnb

Ağustos ayının sonlarında Airbnb, “Hollywood and Vines” isimli, ilk kez Vine vidolarından oluşan bir kısa film için kolları sıvadı. Şirket önce Twitter üzerinden bir çekim listesi yayınladı. İsteyen herkes film çekebilecek ve son yapımda videoları yer alacak şanslı katılımcılar Airbnb’den 100 dolar kazanabilecekti.

Sonuçta proje tüm dünyadan 750’den fazla başvuru aldı ve final filminde 100 tane Vine videosu kullanıldı. Film, Sundance kanalında ve internet üzerinden yayınlandı.

 

Samsung

Samsung Vine potansiyelini erken keşfeden markalardan oldu. Şirket, stop-motion formatında ustaca hazırlanmış videolar yayınladı.

 

Target

Target da Vine için oldukça hevesli davrandı ve tamamı mağazalarında bulunan parçalardan yararlanılarak oluşturulan etkileyici videolara imza attı.

 

Oreo

Yeni “Wonderfilled” kampanyası kapsamında Oreo, insanların gündelik yaşamına biraz neşe katmayı hedefliyor. Mayıs ayında, akapella şarkıcılarından oluşan bir grup öğrencinin New York, Chicago ve Los Angeles sokaklarında bir anda toplanıp “Wonderfilled” kampanyasının şarkısını söyleyerek yaptıkları flash mob’u yayınladı.

OREO Wonderfilled Anthem

 

Trident

Siz belki Nicholas Megalis ve Rudy Mancuso’yu duymamış olabilirsiniz ama bu ikili sosyal medyada ve Vine’da oldukça popüler. Trident, Megalis ve Mancuso’yla çalışarak markanın “Paid in layers” kampanyası için dört farklı Vine videosu çekti. Kullanıcılar tarafından seçilen en popüler video altı saniyelik televizyon reklamı olarak hazırlandı.

Kaynak: Fast Company