Site icon Campaign Türkiye

Markalar, Unilever’in sürdürülebilirlik girişimine katılıyor

L’Oréal, NatWest ve PepsiCo, WFA‘in Planet Pledge’ine kaydoldu. Markalar, pazarlama çalışmalarında sürdürülebilirliği merkeze alan organizasyonun girişimine katılıyor.L’Oréal, NatWest ve PepsiCo; Unilever, Diageo ve diğer sekiz markanın imzalayan taraf olduğu World Federation of Advertisers’ın Planet Pledge‘ine (Gezegen Yemini) katılmayı kabul etti.

Nisan ayında 10 şirketle (Bayer, Danone, Diageo, Dole Packagingd Foods, Mastercard, Ørsted, Reckitt, Telefónica, Tesco ve Unilever) tanıtılan Planet Pledge, bu şirketlerin pazarlama ekiplerini hem içsel hem dışsal olarak pozitif değişim için bir güç haline getirme konusunda global bir vaat olarak tanımlanıyor.

Vaat, CMO’ları dört temel alanda harekete geçmeye teşvik ediyor:

  1. Kasım ayındaki UN İklim Değişikliği Zirvesi COP 26’dan önce hem şirket içinde hem de pazarlama tedarik zincirlerinde Race to Zero‘yu destekleme sözü
  2. Pazarlamacılar ve ajanslar için araçlar ve rehberlik sağlayarak pazarlama kuruluşlarının iklim eylemine öncülük etme kapasitesini tartma
  3. Daha sürdürülebilir tüketici davranışları sağlamak için pazarlama iletişiminin gücünden yararlanma
  4. Güvenilir bir pazarlama ortamını sağlamlaştırma: Tüketicilerin karşılaştıkları mesajlara güvenebilmeleri için sürdürülebilirlik iddiaları kolayca doğrulanabilir olmalıdır.

WFA tüm bu hedeflerdeki ilerlemeyi yıllık olarak raporlayacak ve sektöre rehberlik edebilmek için reklamcılık standartları kuruluşları ve diğer ilgili paydaşlarla birlikte çalışacak. Böylelikle tüketicilerin güvenle sürdürülebilir seçimler yapmasını sağlayacak şekilde çevresel iddialara olan güveni koruyacak.

WFA CEO’su Stephan Loerke: “Üç yeni global marka liderinin WFA Planet Pledge’e kaydolmasından çok memnunum. CMO’larla yapılan görüşmelerden bunun ne kadar büyük bir girişim olduğunu farkındayım. Bu, iklim krizine yönelik çözümlerin geliştirilmesinde üzerlerine düşen rolü yerine getirmeye olan bağlılıklarına dair güçlü bir mesaj gönderiyor. İvme hız kazanıyor ve gelecekte Planet Pledge’e daha fazla markayı karşılamayı dört gözle bekliyoruz.” diyor.

Exit mobile version