artwork

Markalar özel günleri nasıl kullanıyor?

5 sene önce

0

Fullbottle Pazarlama Direktörü Serai Schueller, özel günleri yeniden tanımlayan veya kendileri özel günler üreten markaları ve onların akıllıca pazarlama stratejilerini yazdı.

Tüketiciler; Anneler Günü, okula dönüş veya Black Friday gibi özel günlerin bitmek bilmez mesajları ile boğulmuş vaziyetteler. Markalar ise bu özel günlerde yapılan yoğun iletişimden kaynaklanan gürültünün üstüne çıkabilmek için akıllıca pazarlama yolları bularak geleneksel tatil çabalarını yeniden tanımlıyorlar.
Gelin, bu tatilleri sıradandan yaratıcı kutlama etkinliklerine çevirecek birkaç ilham dolu stratejiye göz atalım.

Anti-tatil Günü başlatmak

Açıkhava aktiveteleri için malzemeler satan REI, Black Friday’de 149 perakende mağazasını kapattı ve bunun yerine ücretli izin hakkı tanıdığı çalışanlarını ve Amerikalıları #OptOutside’a teşvik etti. Kutsal alışveriş günlerinin en kutsalında bu son derece cesur bir hareketti. Tamamen tüketime ve satın aldırmaya yönelik bir günü, açık havaya çıkmaları için insanlara cesaret veren bir güne dönüştürdü. Üstelik “çılgın bir fikir” olarak başlayan bu girişim, 6 milyondan fazla insanın, şirketlerin, şehir parklarının ve organizasyonların dikkatini çeken bir harekete dönüştü. REI ilk 24 saatte 2.7 milyon etkileşim sağladı. Instagram’da #OptOutside etiketini arattığınızda 8 milyon civarında gönderiye ulaşabilirsiniz. Markanın sosyal medya bilinirliği % 7000 arttı ve şehir parkları da insanları ücretsiz olarak kabul etmeye başladı.
Black Friday satışlarından elde edilemeyen gelirin, tutkulu bir topluluktan gelen basın ve sosyal destekle kazanıldığına şüphe yok.
Markalar sadece hikaye anlatımı sanatında değil, daha da önemlisi hikaye gösterimi sanatının ustası olmalıdır. Sonuç: Sadık ve dağ zirvelerinden sizi övmeye istekli olan marka savunucularınız ya da daha iyisi, sosyal medya kazanımlarınız.

“Sahte” bir tatile “gerçek gibi” davranın 

Dunkin’ Donuts, son derece leziz bir sosyal medya stratejisi üzerine çalışarak aslında resmi olarak özel gün olmayan Ulusal Donut Günü’nü sahiplendi ve bayram gibi kutladı. #NationalDonutDay etiketiyle başlatılan kampanya için sadece bir donut görseli paylaşıp kenara çekilmedi. Tüketicilere bedava donut dağıttı ve birçok influencer ile çalıştı. Dünyanın dört bir yanındaki influencer’lar, Instagram ve Snapchat üzerinden #NationalDonutDay’i nasıl kutladıklarını fotoğraflar ve videolarla paylaştılar. Bu içerikler anlatıyı kişiselleştirdi ve markanın sosyal mecralarını kuvvetlendirdi. Dünya çapında 4 milyondan fazla Facebook kullanıcısı, donut kutlamasına katıldı. Donut kutlamaya adanmış bir gün ne kadar kötü olabilir ki? Dunkin’ Donuts tüketicilerinin zihninde, Ulusal Donut Günü’nün “gerçek” bir tatil olabileceğine yönelik görsel içerikli yaklaşımlar oluştu.

Kendi tatilini yarat

2010 yılında American Express, Şükran Günü’nü izleyen cumartesi günü insanları yerel olarak alışveriş yapmaya teşvik eden bir tatil oluşturdu: Small Business Saturday. Durgunluk sonrası harcamaları teşvik etmek için özel bir taktik olarak başlayan girişim, küçük işyeri sahiplerinin de desteğiyle ABD Senatosu’nda oy birliğiyle resmi bir tatil olarak kabul edildi. Şirketin 2016 yılında yaptığı analiz anketine göre, 6,700’den fazla küçük işletme ve kuruluş, mahallelerindeki yerel etkinliklere ve mitinglere öncülük etti. Sosyal medyada bir araya gelen tüketiciler ve şirketler, 135 milyondan fazla etkileşim aldı. Black Friday benzeri bir alışveriş günü olan “Small Business Saturday” her yıl Kasım ayında kutlanıyor ve hızla gelenekselleşiyor. Facebook sayfası ise 3 buçuk milyona yakın kişi tarafından takip ediliyor.

Sonuç olarak

Mevcut bir “sahte” tatili kucaklamaktansa, kendinizinkini icat edin. Ya da geleneksel bir tatile akıllıca bir şaşırtmaca koyarak farklılaştırın. Fark edilmek için büyük bütçelere veya kaynaklara ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız olan şey yaratıcılık, sosyal bir bakış açısı ve içeriğe öncelik veren bir yaklaşım.

Serai Schueller
Fullbottle Pazarlama Direktörü

 

Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için “markaların özel gün iletişimleri”ni incelediğimiz kapak konumuzu buradan inceleyebilirsiniz.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 76. sayısında yayımlandı.

 

Senin için
Tümünü göster
M&M’s şekil değiştirdi

Maya Rudolph, bildiğimiz M&M’s’leri “çikolata kaplı midye”lere dönüştürdü...

Facebook’un kullanıcı sayısı 2 milyara ulaştı

Facebook’u günlük olarak kullanan insan sayısı 2023’ün Aralık ayında ortalama...

PepsiCo’nun yeni içeceği Starry NBA’in resmi içeceği oldu

PepsiCo’nun yeni içecek markası Starry, Kuzey Amerika’da NBA, WNBA ve...