Markalar neyi neden yaptığını bilmeli

Türkiye’de influencer & ünlüler ile çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Kanaat önderi ile çalışmanın avantajları: Lansmanınız varsa hızlı bilinirlik kazanıyorsunuz. Eğer rekabeti yüksek, sadakati düşük ve fiyat odaklı bir pazardaysanız size marka tercih olanağı sunuyor. Doğru tercih marka imajı ve konumlandırma için pekiştirme sağlıyor; satışa da etkisi oluyor ve tüketici ilgisi aracıların da ilgi göstermesine yardımcı oluyor. Dezavantajları da belli: Bir insanla çalışmış oluyorsunuz ve kimse kusursuz değil. Kanaat önderi ile

başarılı şekilde özdeşleşen bir marka iletişimi olduğunda, o kişinin başarısı ve başarısızlıkları sizin markanızın da bir parçası haline geliyor. İnsan hayatı maalesef öngörülebilir değil. Ayrıca birliktelik birbirini tamamlayacak kadar güçlü kurulmuşsa, kanaat önderi, markanın ayrılmaz bir parçası haline gelebiliyor. Diğer taraftan bu çalışmadan markanın pek bir fayda sağlamaması ve iletişimin sonucunda kanaat önderinden başka bir şey hatırlanmaması da madalyonun diğer yüzündeki dezavantaj. Aynı yüz o kadar çok marka ile tüketicinin karşısına çıkıyor ki sonunda hiçbir marka ile özdeşleşmiyor. “Influencer’ların ünlü ve ünlülerin de birer kanaat önderi olduğunu düşündükçe sorun içinden çıkılmaz hal alıyor. Sonuçta hepsi iç içe geçmiş kavramlar olarak kendi devinimlerini sürdürüyor.”

Influencer’lar ile çalışmak, ünlülerle çalışmaktan daha etkili/ikna edici olabilir mi?

Influencer’ların ünlü ve ünlülerin de birer kanaat önderi olduğunu düşündükçe sorun içinden çıkılmaz hal alıyor. Sonuçta hepsi iç içe geçmiş kavramlar olarak kendi devinimlerini sürdürüyor. Kimin daha etkili olduğu sorusunun tek bir cevabı olsaydı sektörde faaliyet gösteren bir grup insan işsiz kalırdı. Çünkü hangi bağlamda, kime ne amaçla bir etki yaratmaya çalıştığımız sorusunun cevabı için bir formülümüz yok. Üst bakışla, genel bir karşılaştırma yaptığımızda her ikisinin de net bazı avantajları mevcut. Ünlüler hem demografik hem de psikografik anlamda daha geniş bir kitleye ulaşabiliyorlar. Influencer’lar ise çok belirgin, hedeflenmiş bir kitleye ulaşabiliyorlar; kullandıkları mecra gereği interaktif, erişebilir ve gerçek hissini yaşatıyorlar. Yalnızca markanızı bir ünlü veya influencer’la görünmesi için bir çalışma yapıyorsanız, neyi neden yaptığınızı bilmiyorsanız ikisi de aynı derece etkisiz ve iknadan uzak olacaktır.

Botların devreye girmesi ve sahte takipçilerin çoğalması ile gerçek influencer’lar arasında nasıl bir ilişki var? Influencer’lar nasıl fark yaratabilir?

Botlar belirli platformlarda benzersiz kullanıcılar olarak dolaşım ve faaliyet göstermeleri için programlanarak, verilerde istenen hedeflerin saptırılmasına sebep olabiliyorlar. Bu durum Influencer’lara inorganik bir takipçi grubu olarak etki ediyor. Influencer’lar, mesajlarındaki görüş tutarlılığı ve hedef kitlelerine uygunlukları ile farklarını ortaya koyabilir. Etkileşim ve interaktifliği sağlayacak dokunuşlarla öne çıkabilirler.

 

Gresi Sanje,
İstanbul Bilgi Üniversitesi Marka Okulu Program Direktörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 86. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.