Markalar kişisel verilerimizi korumayı öğretmeli

E-ticaret hızla büyüyen, hepimizin hayatını kolaylaştıran, çeşitli disiplinlerin bir araya gelerek  oluşturduğu bir teknoloji yumağı. Her gün internet üzerinden alışveriş yapmaya daha çok alışıyoruz. Daha ileri gidersek her gün internete ayırdığımız süre artıyor. Zaman zamana konuyla ilgili zararlar üzerine haberler okuyoruz, araştırmalar duyuyoruz.  

Bizler, e-ticarete ve internete uyum sağlayarak hayatımızın içerisine aldıkça belirli problemler ortaya çıkmaya başlıyor; kişisel verilerimizin güvenliği, cihazlarımızın güvenliği gibi… Alışveriş yaptığımız internet siteleri yalnız kimlik bilgilerimizi değil, ödeme yapmak için kullandığımız kartların bilgilerini de saklamak durumunda kalıyor ve maalesef zaman zaman kötü hadiseler de yaşanıyor. Ocak ayında çıkan bir haberde 800 milyona yakın kişinin bilgilerinin tek bir database’de toplandığı söyleniyordu…

Markalar ise itibarlarının sarsılacağını düşünerek 24 Ocak itibarıyla zorunlu tutulmasına karşın Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na (KVKK) bildirim yapmayabiliyor. Halbuki saldırı gerçekleştikten sonra çok daha büyük problemler ortaya çıkabilir ve kontrol edilemez kaos oluşabilir.  Markaların bu noktada uzun vadeli düşünerek, dikkatli adım atması uygun olabilir.

IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. Genel Müdürü Murat Çiftçi, “Siber saldırı, siber suçlar kapsamına giriyor. Eğer siz bir saldırıya uğradıysanız, kanun açık ve net bir şekilde, bu durumu bildirmenizi zorunlu kılıyor. Bildirimi yapmanız şart. Çünkü o an itibariyle artık ortada bir suç var. Kaldı ki; siz bir siber saldırıya uğradığınızda bunun sonuçlarını o an itibariyle bilemezsiniz” diyor.

Yakın zamanda MMA Türkiye’nin mobil reklam pazarı raporlarını yayınlamıştık. Mobilin tüm trendlerin odak noktasında olduğunu ve mobil pazarın da e-ticaretin bir kalemi olarak hızla büyüdüğüne dikkat çekmiştik fakat dikkat etmemiz ve yine uyarmamız gereken bir husus var:  2018 yılında mobil cihazlara yönelik siber saldırılar iki kat arttı.  2018 yılında saldırı sayısının 116,5 milyona çıkması dikkate alınması gereken bir istatistik.  

E-ticaret, internet bizlerin hayatına dahil oldukça reklam harcamaları da alandaki pazarlama faaliyetleri de artacak. Markalar çok düşük maliyetlerle ürünlerini dünyanın bir çok yerine ulaştırabilir hale gelecek, geliyor. Markalar bizlerin kişisel verilerini saygı duymak ve onları korumak zorunda fakat bu yeterli değil.  Bir ahlaki sorumluluk ya da sosyal sorumluluk olarak  müşterilerini güvenli alışverişin adımları konusunda bilgilendirmeli.  Son olarak, isimlerini kullanarak çeşitli yöntemlerle müşterilerinin bilgilerini çalmaya çalışan kötü niyetli hackerlara karşı da farkındalık yaratmalı.

 

Türkiye mobil reklam pazarı hızla büyüyor

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.