Site icon Campaign Türkiye

Markalar için üç farklı oyunlaştırma örneği

Oyunlaştırma ya da tüketiciye oyun dinamikleriyle yaklaşma, onunla iletişim kurma son dönemin ‘market hype’larından biri. Bu yöntem tüketicilerde dahil olma psikolojisini daha kolay oluşturduğu için çok daha çabuk marka etkileşimi yaratabiliyor. Ayrıca oyunlaştırmanın pazarlama yöntemi olarak sadece oyun aplikasyonlarından ibaret olmadığını eklemek zorundayız. Tüketiciyi hikayeye dahil edebilen, yaratıcı pazarlama tekniklerinin bir çoğu oyunlaştırma içinde sayılabiliyor. Sizin için buna uygun üç farklı örnek seçtik.

1. Jay-Z’nin Decoded kitap kampanyası

Bizde asıl mesleği yazar olan insanlar bile kitap promosyonuna karşı. Maalesef sektörde öyle bir pazarlama algısı daha oturmadı. Pazarlamanın Mekke’si Amerika’da ise ünlü şarkıcı Jay-Z, özgeçmişini anlattığı kitabı için farklı bir tanıtım kampanyası yarattı. Kitabın tüm sayfaları ayrı ayrı yerlerde gösterildi: Mesela bir basketbol potasında, bir apartman duvarında, bir Gucci ceketin içinde… Video’yu izleyince daha net görebileceksiniz. Çok farklı, insanı içine dahil eden bir proje.

2. Lynx

Londra’da metro istasyonunda Lynx tarafından hayata geçirilen bir arttırılmış gerçeklik (Augmented reality) çalışması. Uygulamada yolcuların yanına AR ile melek animasyonları konuyor. AR ile oluşan görüntü metroda büyük ekrandan gösteriliyor. Önümüzdeki günlerde arttırılmış gerçeklik üzerine pek çok uygulama göreceğimiz kesin. Bunlar daha başlangıçlar.

3. Nike’ın sosyal oyunu

Nike’ın iphone aplikasyonu Nike+ düzenli koşu yapan pek çok insanın radarına girmiş durumda. Nike+tag aplikasyonu ise koşu skorlarınızı direk bir sosyal oyuna entegre ediyor. Arkadaşlarınızla oyun üzerinden yarışabiliyorsunuz.

Exit mobile version