Markalar 2024’e mi odaklanmalı?

Salgın nedeniyle, Tokyo Olimpiyat Oyunları için yaşanan heyecan büyük ölçüde yok oldu ve bazı markalar bu yaz yaşanacak olan rekabete odaklanıyor. Ancak bu yılın güç koşullardaki etkinliği, yine de denemeye değer olabilir.

Tokyo Olimpiyatları’na kısa bir süre kala pandemi nedeniyle devam eden belirsizlikler, sponsorları da bekleme moduna aldı.

Normalde olimpiyatlara katılan sporcuların beklentilerini ve heyecanını yakalamak için olimpiyat temalı kampanyalar başlatan birçok sponsor görürüz.

100 günlük dönüm noktası çok önemliydi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin küresel sponsor kampanyalarının arkasında büyük bir hareketlilik yok. Bunun yerine, Tokyo Organizasyon Komitesi’nin ve İngiliz Olimpiyat Derneği’nin olayı kutlamak için hazırladıkları videoları ve Team GB ortaklarının sosyal medya paylaşımlarını gördük.

Markalar temkinli hareket ediyor, IOC’nin ve Tokyo organizatörlerinin yeşil ışığa basmasını bekliyor. Dünyanın en büyük spor organizasyonuyla ilgili titizlikle planlanmış kampanya hâlâ gizemini koruyor. Ağır sıklet olimpiyat sponsorları sessizce kanatlarda bekliyor gibi görünüyor.

Toyota’nın “İmkansızı Başlatın” kampanyası henüz yeterli değil. Bu yüzden umarım bazı “Toyota Küresel Takımı” sporcu hikayelerinin hayata geçtiğini görürüz.

Daha bu ay Procter&Gamble, “#Leadwithlove” Olimpiyat kampanyasını ve “İyi olan, Altındır” serisini (uzun süredir devam eden “Teşekkürler Anneler” kampanyasından yola çıkarak) başlattı. Bu her zamanki gibi gönülleri fethetmeye ve pek çok kişiyi derinden etkilemeye devam edecek.

Askıda

Pandeminin oyunlar üzerindeki etkisiyle ilgili artan endişeler, markaları uyum sağlamaya zorladı. Sponsorluk kampanyaları, değişen iş talepleri ve pandeminin yarattığı zorluklar nedeniyle ya askıya alındı ya da tamamen rafa kaldırıldı.

Bazı markalar, yatırımlarını tamamen değiştiriyor. IOC’nin dünya çapındaki bazı ortakları, Paris 2024 Olimpiyatları’nı göz önünde bulundurarak finansal kaynaklarını yeniden yönlendirebilir.

Bununla birlikte, IOC’nin global sponsorları uzun süredir işin içinde, dolayısıyla bu durumdan faydalanacaklar. Uzun vadeli yatırımlardan şunu biliyoruz ki; burası, üzerinde düşünme ve sadakat gibi uzun vadeli marka ölçütlerindeki gerçek değişimin gerçekleştiği yer. Tabii bunun için zamana ihtiyaç var.

Diğer markalar, yatırımlarını ve faaliyetlerini yerel düzeye indirgemeyi düşünürken, katılımcı ülkeler sporcularını evden yani uzaktan destekliyor.

Ürün lansmanlarında Olimpiyat temalı reklam filmleri çekenler, ertelenen oyunların ardından canlı yayın yapıp yapmama konusunda ikilemle karşı karşıya kaldılar.

Önümüzde fırsatlar var

Bunun olumlu yanı, markaların pandemi boyunca zeki hamleler yapmaları ve sponsorluk bütçelerini; çalışanların katılımına ve sağlık platformlarına odaklanmak, web seminerlerine ev sahipliği yapmak ve müşterilere evde konaklama paketleri sunmak gibi farklı şekillerde kullanmasıdır.

Markaların ve sporcuların esneklik gösterme yeteneği, olimpiyat fırsatından yararlanmak için her zamankinden daha önemli. IOC’nin temiz alanlar politikası ile markaların şimdiden fark edilmek için daha çok çalışması gerekiyor.

İngiliz Olimpiyat Birliği, ertelenen oyunlardan bir miktar fayda gördü. Kısa süre önce sponsorlar, GoDaddy ve Yoplait ile anlaştı. Sponsorlar, Pekin 2022 Kış Olimpiyatları’nın Yaz Oyunları’na çok daha yakın olmasının avantajını kullanıyor.

Tokyo Oyunları çevresinde her zamankinden daha fazla büyük bir marka aktivitesi patlaması görebiliyorduk çünkü bu neredeyse tamamen televizyonda yayınlanan çok büyük bir etkinlik olacak.

Yaklaşık üç hafta sonra olimpiyatlara halkın ilgisinin artmasıyla birlikte cesur, komik veya duygusal reklam içeriklerine sahip markaların en büyük kazancı elde etmesi muhtemel. Çeşitlilik ve kapsayıcılık, COVID-19’dan etkilenen olimpiyatlarda bir araya gelecek ana temalar olabilir. Sporcuları dahil eden yenilikçi dijital kampanyalar, halkın hayal gücünü de harekete geçirebilir.

Sporcuların, takımların ve markaların kendi olimpiyat hikayelerini yazacağı konusunda iyimserim. Biraz farklı görünebilir ancak esas nokta, kesinlikle bu yıla ihtiyaç duymamız.

Fuse Ortağı

Victoria Chew

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 112. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.