artwork

Marka oluşturmak neden çok önemli?

2 sene önce

0

Campaign UK Baş Editörü Gideon Spanier, içecek firması Diaego’nun son yatırımcı gününün, yönetim kurulunda sesini duyurmak isteyen diğer pazarlamacılara güven vermesi gerektiğini düşünüyor.

Medya sektörü dışındaki bir şirketin, yatırımcılar için reklamcılık ve pazarlamanın işletme önermesinde merkezi bir parça olduğu iddiasında bulunması sık rastlanan bir durum değildir. Fakat Diageo bu ay sermaye piyasalarında tam da bunu yaptı.

Guinness, Johnnie Walker ve Smirnoff gibi markaların arkasındaki İngiliz içecek devinin baş pazarlama sorumlusu Cristina Diezhandino, hissedarlara “marka oluşturma, birçok yönden en önemli yeteneğimizdir” dedi ve şöyle devam etti: “Bir işletme olarak yarattığımız değerin çoğu, bugün ve gelecekte markalarımız için yarattığımız kimlik ve anlamdan geliyor. Marka oluşturma, işimizi yürütmenin temelidir. Markalarımızı tüketicilere sunuyor ve onların satın almalarını mümkün olduğunca kolaylaştırıyoruz.”

Diageo’nun finansal rakamları, yatırım yapılan alanın pazarlama olduğunu gösteriyor. Pazarlama harcamaları, organik satışlardaki %16’lık artışın öncesinde, Haziran 2021’e kadar olan mali yılda %23 artarak 2,2 milyar £’a ulaştı.

Geçen yıl küresel medya ajansı olarak Omnicom’un PHD’sini ile anlaşan içecek devi, pandeminin başlangıcında pazarlamayı durdurdu ancak son 12 ayda gelirlerini 2019 seviyelerinin üzerine çıkardı.

İcra Kurulu Başkanı Ivan Menezes: “Bölgeler, kategoriler ve fiyat katmanları arasındaki avantajlı konumumuzun gücüyle desteklenen satışlarımızın hızlandığına inanıyoruz. TBA [alkollü içecek pazarının toplam değeri], Diageo’nun şu anda %4 değer payına sahip olduğu, büyüyen ve ilgi gören bir sektördür. Pazarlamaya, dijital yeteneklere ve çalışanlarımıza sürekli yatırım yapıyoruz, büyüme için önemli hedeflerimiz var.” dedi.

Diezhandino’nun sunumu birçok konuyu kapsıyordu: “Mükemmel yaratıcılık”, “tüketicilerin üstün anlayışı”, “pazarlamamızı hassas bir şekilde yürütmek” için “veri analizi” ve “inovasyon”.

Veriler pazarlamanın etkinliğini de artırıyor. Şirketin uzun süredir devam eden pazarlama optimizasyon aracı olan Catalyst, planlama sürecine entegre edilmiştir ve daha fazla etkinlik sağlamak adına daha çok veri eklemek için kullanılır. Diezhandino, Catalyst’in 2017’den bu yana 400 milyon £’luk artan brüt kâr elde ettiğini söyledi.

Daha da önemlisi Diezhandino, tüketicilerin çevrim dışı ve çevrim içi arasında “kesintisizce” hareket ettiği bir çağda modern pazarlamanın ilerici bir görünümünü de sundu.

“20 yıl önce ortalama bir tüketici bir ürünü satın alırken genellikle iki bilgi kaynağı kullanırdı. Bugün tüketiciler neredeyse altı tane kullanıyor.” dedi. Bu, tüketiciler için fiziksel ve dijital marka deneyimlerinden kişiselleştirilmiş içecek etiketlerine ve QR kod mesajlarına kadar her şeyi yaratmak anlamına geliyor.

Diageo’nun “marka oluşturma, işimizi sürdürmek için esastır” söylemine dair ikna edici görüşü, yönetim kurulunda seslerini duyurmak isteyen diğer pazarlamacılara güven vermeli. İşte buna şerefe!

Gideon Spanier

Campaign UK Baş Editörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 121. sayısında yayımlanmıştır.