Marka logolarında bulunan 10 gizli mesaj

Markalar için olmazsa olmazlardan olan ve marka kimliklerinin özünü oluşturan ögelerden biri de logolar… Bazı logolar basit bir şekilde markanın adını içerirken, bazı logolar ise içerdiği yaratıcı özellikleriyle dikkat çekiyor. Logoları yaratıcı kılan ise içerdiği gizli mesajlar oluyor.

1. Wendy’s

Fast food markası Wendy’s bu yılın başında logosunu yeniledi. Her ne kadar yeni logoda, kızın yakasında “MOM” (Anne) yazısı olsa da, marka bunu kasıtlı olmadığını açıklamıştı.

 

 

2. FedEx

FedEx’in logosundaki gizli mesaj neredeyse dünya çapında herkes tarafından biliniyor. Kırmızı şekilde yazılmış olan “Ex” harflerinin ortasında sağ tarafa doğru dönük bir ok işareti bulunuyor.

 

 

3. Old Milwaukee Brewers

Amerikan beyzbol ligi takımlarından Old Milwaukee Brewers’ın logosunda “b” ve “m” harfleri aslında beyzbolun olmazsa olmazlarından eldiven ve topu simgeliyor. Hatta Facebook’ta bu logoyu çok geç fark edenlerin kurmuş olduğu bir grup da bulunuyor.

 

 

4. Toblerone

İsviçreli çikolata markası Toblerone’un logosundaki gizli mesajı görmek için logoya biraz dikkatli bakmak gerekiyor. Logoda dağın önünde ayakta duran ve sağ tarafa bakan bir ayı bulunuyor.

 

 

5. Pittsburgh Zoo

ABD’deki Pittsburgh Hayvanat Bahçesi’nin logosundaki ağaç açık bir şekilde görülüyor. Ancak ağacın sol ve sağ tarafında bir goril ve aslan birbirlerine bakıyor.

 

 

6. Tour de France

Fransız Bisiklet Turu’nun logosuna, özüne uygun bir şekilde gizli mesaj yerleştirilmiş. “Tour” kelimesindeki “R” harfi bisiklet sürücüsünü temsil ediyor.

 

 

7. Amazon

Online perakende sitesi Amazon.com’un logosunda, A harfinden Z harfine bir ok işareti bulunuyor. Kimilerine göre bu işaret bir gülücüğü, kimilerine göre ise online perakende sitesinde tüketicilerin A’dan Z’ye her ürünü bulabilecekleri mesajını içeriyor.

 

 

8. Baskin Robbins

Burt Baskin ve Irv Robbins tarafından kurulan dondurma zincirinin logosundaki B ve R harflerinde pembe puntolar aynı zamanda 31 sayısını da içeriyor. Bu sayı mağazalarda bulunan dondurma çeşidini simgeliyor.

 

 

9. Tostitos

Cips markasının logosundaki “t” harfleri dans ediyorlar.

 

 

10. Ziraat Bankası

Ziraat Bankası geçtiğimiz yıl logosunu değiştirse de bu değişikliğin önemli kısmını bankanın isminin yazılış şekli oluşturuyordu. Logonun ana kısmını oluşturan başak şekli korundu. Aslında başak şekli de kendi içinde bir mesaj içeriyor. Logodaki başak şekli, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’nın baş harfleri olan T, C, Z, B harflerinden oluşuyor.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.