artwork

Marka-ajans ilişkisi hangi çifte benziyor?

8 yıl önce

0

Zaman zaman gergin zaman zaman keyifli geçen reklamveren – ajans ilişkisini reklam sektörü nasıl görüyor?

Her toplantıda ve katıldığımız her röportajda üzerine vurgu yapılan en önemli cümleler, “Ajans ve marka iş birliğimiz dolayısıyla bu kampanya bu kadar başarılı oldu. Ve reklamveren ve ajans arasında bir sinerji oluştu. Başarının sırrı budur” oluyor.

Peki, bu kadar yakın çalışan ve buna rağmen olaylara ve kampanyalara farklı açılardan yaklaşan iki işletme gerçek hayatta celebrity bir çift olsa hangisine benzerdi? Bu soruyu reklamcılara yönelttik. Kimi en zor anda birbirini bırakmayan Rahşan-Bülent Ecevit çiftini örnek gösterdi, kimi ise birbirlerine yalan söylemeyerek güçlenen Sharon-Ozzy Osbourne çiftini.

Cem Batu

Plasenta Kurucusu ve Yönetici Kreatif Direktörü

 

HAYALLER

Brad Pitt – Angelina Jolie…

Brad Pitt – Angelina Jolie

 

İDEALİ

David Beckham – Victoria Beckham…

David Beckham – Victoria Beckham

 

 

GERÇEKLER

Kanye West – Kim Kardashian…

Kanye West – Kim Kardashian

 

Ateş İlyas Başsoy

Fayda Ajans Kurucusu ve Yaratıcı Yönetmeni

 

Ajanslar ve reklamverenlerin, ajansına ve reklamverenine göre değişken halleri var. İşte onlardan aklıma gelenleri:

 

RAHŞAN – BÜLENT ECEVİT

Yani uzun yıllar hep sevgiyle, hep inançla giden ilişkiler… Bu tip ilişkiler zaman zaman kriz de yaratsa, en zor günde bile eller birbirinden ayrılmaz. Zamanla bu naiflikten mucizevi sonuçlar doğar. Cesaret ve dürüstlük şarttır… Bu devirde böylesi zor bulunur ama içinizi rahatlatacaksa, eski devirlerde de zor bulunuyordu.

Rahşan-Bülent Ecevit

 

BEYONCE – JAY Z

Rabbim her Beyonce’ye bir Jay Z nasip etsin. Ne güzel işte, her iki taraf da başarılı, herkes memnun; her şarkıları muhteşem, iyi de fotoğraf veriyorlar.

Jay Z – Beyonce

 

TOM CRUISE VE NICOLE KIDMAN

Ünlü çift boşandıktan sonra mahkeme kapısında Nicole’a ne hissettiği sorulur: “Yaşasın topuklu ayakkabılar” der… Bazen zorlamaya gelmez canlar. Tom Cruise olsan bile yürümez işler…

Tom Cruise – Nicole Kidman

 

İBRAHİM TATLISES – “AŞKISI”LARI

Nikah kıysa da fark etmez, bir kamyon çiçek yollasa da. Onunla hiçbir şey garantide değildir. Ajans “Kralla bir yastığa baş koydum” diye sevinirken, kralın kafası o esnada bambaşka bir yastıkta olabilir. Hiç beklenmedik bir anda müşteri, ajansı ters klişeye yatırıverir: Sorun bende değil sendedir. Ya çok küçüksündür, ya çok büyük; ya frene basmıyorsundur ya da heyecan vermiyorsundur… Her şekilde ajans suçlu, reklamveren güçlüdür. Kimler gelir hayatından kimler geçer; hiçbiri iflah etmez. Böyle reklamverenin reklamından da, parasından da kimseye hayır gelmez.

İbrahim Tatlıses

 

Oktar Akın

Leo Burnett İstanbul Kreatif Direktörü

 

Sharon-Ozzy Osbourne

Sağlıklı bir reklamveren-reklam ajansı ilişkisini, yakında evliliklerinin 33. senesini kutlayacak olan Sharon-Ozzy Osbourne çiftinin ilişkisine benzetebilirim. Başlarına ne gelirse gelsin, her defasında evliliklerine sahip çıkabildiklerine şahit olursunuz. (1989’da Ozzy, Sharon’ı öldürmeye teşebbüs ettiğinde ve bunun için bir süre akıl hastanesinde tedavi gördüğünde bile.) Sharon, bir röportajında bu uzun evliliğin sırrını, her koşulda karşılıklı olarak dürüst olmak diye açıklamıştır. İlişkilerde, zaman zaman anlaşmazlıklar, sert tartışmalar yaşanabilir. Ama ne derler bilirsiniz. Bir ilişkide çiftler her konuda %100 anlaşıyorsa, aralarında hiçbir zaman fikir ayrılığı olmuyorsa, taraflardan biri dürüst davranmıyor demektir.

Sharon-Ozzy Osbourne

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mayıs 2016 sayısında yayınlanmıştır.

 

 

Senin için
Tümünü göster
Mercedes-Benz’in yeni modeli CLE Coupé Türkiye’de

CLE, teknolojik lüksün tüm imkânları ile kullanıcıları buluşturuyor....