Mark Zuckerberg’in Facebook duvarı hack’lendi!

Facebook‘un dikkatini hata raporuyla çekemeyen Filistinli hacker Khalil Shreateh, duruma el attı ve geçen hafta, sosyal medya ağının kurucusu Mark Zuckerberg’in Facebook duvarını hack’ledi. Shreateh, Facebook’ta istediği kişinin duvarına yazmasını sağlayabilecek bir güvenlik açığı yakaladı ve bunu siteye, normal yollarla bildirdi. Çünkü sitede herhangi bir bug ve açık yakalayan kimseler, site tarafından ödüllendiriliyor.

Ancak Facebook, Khalil Shreateh’in ilk e-postasına tepkisiz kaldı. Shreateh siteye sorunu daha detaylı bir biçimde bildirince ise Facebook kendisine geri dönüş yaptı ve bulduğu şeyin bir bug olmadığını bildirdi. Bunun üzerine sitenin ilgisini daha değişik bir yolla çekmeye karar veren Shreateh, Mark Zuckberg’in duvarından şunları yazdı ve sorunla ilgili daha detaylı bilgileri de ekledi: “Öncelikle, gizliliğinizi ihlal edip duvarınıza ileti girdiğim için özür dilerim. Ancak Facebook ekibine gönderdiğim tüm detaylı raporlardan sonra, artık yapacak başka seçeneğim kalmadı.”

Bunun üzerine, Khalil Shreateh’in Facebook hesabı, sitenin mühendisleri tarafından anında kapatıldı; hata düzeltildikten sonra ise yeniden kullanıma açıldı. Ancak Khalil Shreateh, bu hatayı keşfedip siteye bildirmiş ve düzelttirmeyi başarmış olsa da “Facebook Kullanım Koşulları‘nı ihlal etmiş olması gerekçesiyle” ödüllendirilmedi.

Kaynak: fastcompany.com

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.