Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica skandalı için özür diledi

Pazar günü Facebook, Cambridge Analytica skandalı sonrasında kullanıcılarını böylesi bir veri gizliliği kabusuna çektiği için özür dilemek adına, yedi İngiliz ve üç Amerikan gazetesine tam sayfa reklam verdi.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg‘in kaleme aldığı bir özür yazısından oluşan reklamlar, şirketin üçüncü parti uygulamalara “çok fazla bilgi sağlamaktan” vazgeçtiğini ve Facebook’un “verileri sınırlandırmaya başladığını” tekrarlayarak durumu açıklığa kavuşturmaya çalışıyor.

Zuckerberg, “Bu bir güven ihlaliydi ve zamanında bunu engellemediğim için üzgünüm” diye yazıyor. Bu özür, CEO’nun CNN, Wired, The New York Times ve Recode gibi Amerikan medya kuruluşlarıyla yaptığı röportajlardan sadece birkaç gün sonra geldi.

Reklamlar İngiltere gazeteleri The Observer, Sunday Times, Pazar günü Sunday, Sunday Mirror, Sunday Express ve Sunday Telegraph’ın Pazar sürümlerinde yayınlandı. Amerika’da ise reklamlar New York Times, Washington Post ve The Wall Street Journal’da yayınlandı.

Elon Musk da #DeleteFacebook hareketine katıldı

SpaceX ve Tesla‘nın sahibi Elon Musk da bu skandala sessiz kalmadı ve bir Türk kullanıcının da onu uyarması sonucunda markalarının Facebook sayfalarını sildi.

Hesapları silmenin dışında Facebook’ta hiç reklam vermediklerini belirten Elon Musk, yine Facebook’a ait Instagram‘ı da özgür kaldığı sürece kullanmaya devam edeceğini söyledi.

Bu skandal sonrasında sonrasında Mozilla da Facebook reklamlarını durdurmuştu.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.