artwork

WPP’nin yeni büyüme planı

2 sene önce

0

Spikes Asia X Campaign’in hazırladığı röportajda WPP CEO’su Mark Read, Covid-19 ile geçen 2020’yi değerlendirirken, 2021’deki büyüme planlarından bahsetti.
WPP CEO’su, ağın gelecekteki yapısını ve yetenekleri teknoloji platformlarına kaptırmanın getireceği zorluğun altını çizdi.

İki buçuk yıldır WPP’nin yeniden yapılanmasına öncülük eden Mark Read, WPP’nin önümüzdeki beş yıl içinde radikal bir değişiklik yapmayacağına inandığını belirtiyor. 

Read’in WPP’deki liderliği boyunca üzerinde durduğu tema; işbirliği oldu. Read ile birlikte ağ, Y&R ile VML, Wunderman ile J Walter Thompson, VMLY & R ile Geometry ve son olarak, AKQA’nın Grey ile birleşmeler yaşadı.

WPP, Covid-19’un neden olduğu istikrarsızlık nedeniyle gelir açısından ikinci çeyrekte %15,1 ve %7,6 oranında önemli bir düşüş yaşarken; personel fazlalıklarını içeren ve ofis alanını %10 ile %20 arasında azaltan maliyet düşürücü önlemler uygulamaya gitmek zorunda kaldı.

WPP, eski CEO’su Sir Martin Sorrell’in önerdiği gibi GroupM’e veda etmeyi düşünür mü? Birleştirilmemiş kalan tek ajans olan Ogilvy’ye, yakın zamanda negatif büyüme yaşadığı ortaya çıktıktan sonra ne olacak? 

Read, stratejiyi “Asya’da daha büyük ve daha güçlü” hale getirmeye odaklanıyor ve Çin ile Hindistan’ı kilit pazarlar olarak adlandırıyor: “WPP’nin daha fazla Asyalı ile teknoloji ve veri odaklı bir iş yapacağını düşünüyorum.

GroupM’e gelince, bugünkü satış konuşmalarımıza bakarsam, yaklaşık üçte biri yalnızca yaratıcı, üçte biri medya ve üçte biri entegre… Müşterilerden aldığım yorumlar, medya ve reklamın birbirine yaklaşmasını istedikleri yönünde. Bu yüzden ben bunları bölmenin bir anlam ifade edeceğini düşünmüyorum. Zorluklardan biri, organizasyonu muhtemelen birleştirmeyeceğimizi kabul ederek, onu nasıl daha da yakınlaştıracağımız…”

Read sözlerine cep telefonunu ekrana tutarak şöyle devam ediyor: “Bu cihazın yaptığı şey; medyayı, yaratıcılığı, ticareti, iletişimi son derece yakından tek bir yerde bir araya getirmek, bu da işlerin çok daha iyi koordine edilmesi gerektiği anlamına geliyor.”

Yetenekler için mücadele zamanı

Read; ağın veri, teknoloji ve e-ticaret gibi kilit büyüme alanlarında yeteneklerini artırmaya devam edeceğini söylerken, bu tutkuyu gerçekleştirmenin en büyük zorluğunun yetenek olduğunu belirtti.
“Sektörümüzün karşılaştığı en büyük zorluk; yetenek sorunu… Sektörümüzdeki en iyi insanların WPP içinde  kariyerlerini inşa etmelerine izin vererek ve gelişmelerine yardımcı olarak onları WPP içinde tutmakta kararlıyım.”

Platformlar büyüdükçe yetenekler için rekabet de daha zorlu bir noktaya evrildi. Facebook ve Google’da WPP’den pek çok insan görüyorum ama WPP’de Facebook ve Google’dan çok fazla insan görmüyorum. Bu, muhtemelen karşılaştığımız en büyük zorluk. CMO’larla işlerini nasıl dönüştürecekleri konusunda bu sohbetleri yapabilecek insanlara ihtiyacımız var.

Yeni ortaklar

Şubat ayı başında WPP, TikTok ile marka güvenliğini güçlendirirken bir yandan da video paylaşım platformuyla yeni reklam ürünleri geliştirmeye odaklanan küresel bir ortaklık kurdu.

TikTok ayrıca WPP reklamcılarına özel fırsatlar sunacak. Read, teknoloji platformları için; geçmişte platformların daha kapalı ve daha az işbirlikçi olduğu zamanlardan kalma bir terim olan “çılgın düşmanlar” demek yerine “ortaklar” olarak gördüğünü söyledi.  

Senin için
Tümünü göster
EssenceMediacom yeni dönem ajansı olarak lanse edildi

GroupM’in en yeni ajansı, yeni fırsatlar yaratacak ve gerçek entegre...

Spotify’ın ücretli kullanıcı sayısı 200 milyonu aştı

Popüler çevrim içi müzik servisi Spotify’ın paylaşılan dördüncü çeyrek sonuçlarına...

Tinder 500 dolarlık abonelik sistemini test ediyor

Online flört uygulaması Tinder’ın, ayda 500 dolar olacak bir abonelik...