Site icon Campaign Türkiye

Mango atıkları deriye dönüştürülerek sürdürülebilir kılınıyor

Tayland, “Second Life” adlı projesi ile Mango atıklarını deri aksesuar ve ev eşyası yapımında kullanılmak üzere sürdürülebilir ürünlere dönüştürüyor. Proje, Tayland üniversitelerinden araştırmacılar ve Bangkok merkezli tasarım stüdyosu suMphat Gallery tarafından iş birliğiyle yürütülüyor. Projenin ana amacı, Mango endüstrilerinden ortaya çıkan organik atıkların kullanılabilir hale getirilmesi ve çevre dostu bir yaklaşım içinde olunmasıdır. Dolayısıyla atıkları en kullanışlı şekilde yönetebilmek hedeflenmiştir.

Tayland’ta ki ekip gıda israfının önüne geçmek, uzun vadeli kalkınmayı hedefleyecek bir proje tasarlamayı hedeflemiştir. Kapsamlı araştırma ve çalışmaların ardından, mango özlerini ve çeşitli bakterileri kullanan, katkı maddelerine ihtiyaç duymadan meyvenin belirgin özelliklerini koruyan, mango biyo-deri olarak bilinen yenilikçi bir malzeme yaratmış. Ortaya çıkan tasarımlar, biyo-bazlı mango deri giysilerden ve aksesuarlardan mutfaklarda kullanılan soğutma tepsilerine uzanan geniş bir organik ürün yelpazesi oluşturuyor.

Khon Kaen Üniversitesi, Mahidol Üniversitesi ve Chulalongkorn Üniversitesi’nden araştırmacılar, endüstrinin boyut ve şekil gereksinimlerini karşılayamayan mangoları çöpe atmak yerine yeniden değerlendirile yenilikçi tasarım çözümleri üretilmiştir. Bunun için suMphat Gallery ile anlaşmıştır. Oluşturulan deri giyim ürünleri ile kaliteden ve tarzdan ödün vermeyen tasarımlar ortaya çıkmıştır.

Mangodan atıklarından yapılmış deri ürünler

Exit mobile version