artwork

Mango atıkları deriye dönüştürülerek sürdürülebilir kılınıyor

2 ay önce

0

Tayland, “Second Life” projesi ile sürdürülebilirliğe bir imza daha atıyor

Tayland, “Second Life” adlı projesi ile Mango atıklarını deri aksesuar ve ev eşyası yapımında kullanılmak üzere sürdürülebilir ürünlere dönüştürüyor. Proje, Tayland üniversitelerinden araştırmacılar ve Bangkok merkezli tasarım stüdyosu suMphat Gallery tarafından iş birliğiyle yürütülüyor. Projenin ana amacı, Mango endüstrilerinden ortaya çıkan organik atıkların kullanılabilir hale getirilmesi ve çevre dostu bir yaklaşım içinde olunmasıdır. Dolayısıyla atıkları en kullanışlı şekilde yönetebilmek hedeflenmiştir.

Tayland’ta ki ekip gıda israfının önüne geçmek, uzun vadeli kalkınmayı hedefleyecek bir proje tasarlamayı hedeflemiştir. Kapsamlı araştırma ve çalışmaların ardından, mango özlerini ve çeşitli bakterileri kullanan, katkı maddelerine ihtiyaç duymadan meyvenin belirgin özelliklerini koruyan, mango biyo-deri olarak bilinen yenilikçi bir malzeme yaratmış. Ortaya çıkan tasarımlar, biyo-bazlı mango deri giysilerden ve aksesuarlardan mutfaklarda kullanılan soğutma tepsilerine uzanan geniş bir organik ürün yelpazesi oluşturuyor.

Khon Kaen Üniversitesi, Mahidol Üniversitesi ve Chulalongkorn Üniversitesi’nden araştırmacılar, endüstrinin boyut ve şekil gereksinimlerini karşılayamayan mangoları çöpe atmak yerine yeniden değerlendirile yenilikçi tasarım çözümleri üretilmiştir. Bunun için suMphat Gallery ile anlaşmıştır. Oluşturulan deri giyim ürünleri ile kaliteden ve tarzdan ödün vermeyen tasarımlar ortaya çıkmıştır.

Mangodan atıklarından yapılmış deri ürünler

Senin için
Tümünü göster
Barilla’dan Sevgililer Günü İçin Romantik Bir Dokunuş

Barilla ile Sevgililer Günü: Makarna ile Sevgiyi İfade Etmek...

Happy People Project üst üste ikinci sene Super Bowl’da

Happy People Project imzalı reklam filmi iki senedir dünyanın en...

Disney’den Epic Games’e 1,5 milyar dolar yatırım

Eğlence endüstrisinin en büyük şirketlerinden Walt Disney, video oyunu geliştiricisi...