artwork

Manajans’ın yeni dönemi ve Acıman belgeseli

11 sene önce

0

Türk reklamcılığının duayeni Eli Acıman tarafından kurulan Manajans’ın hisselerinin tamamı geçtiğimiz ay JWT’ye satıldı. Bu gelişme sadece Manajans değil, Türk reklam sektörünün geneli açısından önem teşkil ediyor. Campaign Türkiye yaklaşımıyla Manajans/JWT’nin satış sürecini ve gelecek vizyonunu mercek altına alan bir dosya hazırladık. Linda Acıman, Manajans/JWT CEO’su Tuğbay Bilbay ve JWT Europe CEO’su Toby Hoare süreçle ilgili olarak Campaign Türkiye’ye içten açıklamalarda bulundu. Manajans/JWT dosyasını daha anlamlı kılmak ve Eli Acıman prensiplerinin yeniden anımsanmasına katkı sağlamak amacıyla, “Acıman: Her Başlangıçta Eli Var” belgeselinin DVD’sini Campaign Türkiye Eylül sayısıyla ücretsiz olarak veriyoruz. Şimdi gelin Burçin Tarhan’ın kaleminden Manajans’ın öyküsünü okuyalım.

Eli Acıman

Türkiye’nin ilk reklam ajanslarından… 68 yıllık bir miras. Eli Acıman tarafından kurulan Manajans’ın hisselerinin tamamı 1985 yılından bu yana ortak olduğu JWT’ye satıldı. Bu gelişme beklense de Türkiye’nin en eski ajanslarından ve Türk reklam sektörünün kurulmasında emeği geçen en önemli isimlerden biri Eli Acıman’ın mirası olmasından dolayı “bir devir kapandı” yorumları çok yapıldı. Bir devrin kapanıp kapanmadığına dair ilgili isimlerin yorumlarına ileride döneceğiz ama bahsedilen devrin nasıl bir devir olduğuna bakmakta fayda var. İngiltere’de gazetecilik eğitimi almış Eli Acıman, sahibi olduğu Şen Şapka’nın satışlarını artırmak için reklama ihtiyaç duymasıyla reklamcılığa atılır. 1944 yılında Eli Acıman, Vitali Hakko ve Mario Beghian birlikte “Faal Reklâm Acentası”nı kurar. Acıman, 1946 yılında Koç şirketlerinin reklam işlerini alır ve ajans gelişmeye başlar. 1957 yılında ajans Eli Acıman, Arif Erdemir ve Nesim Matan ortaklığıyla şirketleşerek “Faal Ajans” adını alır. 1965 yılında genişleyen iş hacminin de etkisiyle ortaklar ayrılırlar. Eli Acıman “Manajans”, Arif Erdemir de “Yeni Ajans” adıyla yollarında devam eder. Manajans sektörün okulu olmaya, sektördeki ilkleri gerçekleştirmeye devam etti. 1980’ler boyunca sektörünün en parlak ajansları arasında ilk üçte yer aldı. 1985 yılında JWT ile ortaklık kuruldu ve bugüne kadar ortaklık yapısı devam etti. Günümüzde Manajans/JWT yaklaşık 70 kişinin çalıştığı, Ülker, Nokia, Shell, Bayer ve daha pek çok büyük markaya hizmet veren, 2011’i 8 milyon TL gelirle kapatan bir ajans konumunda. İşte böyle bir geçmişe sahip olan bir ajansın tüm hisselerinin WPP grubuna bağlı JWT’ye satılması da büyük yankı uyandırdı.

Nostaljik hüzün

Manajans’ın kurucusu Eli Acıman’ın kızı ve Manajans/JWT’nin Yönetim Kurulu Başkanı Linda Acıman bir devir kapanıyor yorumlarına şöyle yanıt veriyor: “Bu yorumu birçok kişiden duydum son günlerde. Öte yandan ailemizde benden sonra bu işe talip kimse olmadığına göre, Manajans’ın devamı açısından bence çok doğru bir adım oldu. Ayrıca,1985’te babamla JWT’nin ilk anlaşmasından beri bir gün beklenen bir durumdu.” Manajans/ JWT Ajans Başkanı Tuğbay Bilbay da bir devrin kapanmadığını, yeni bir devrin başladığını düşünüyor. Ajansın temellerinin çok sağlam olduğunu belirten Bilbay, bu güçlü temeller üzerinde kurulu yapıda JWT’nin desteğinin daha görünür olacağını belirtiyor.

Türkiye’nin en eski ajanslarından birinin tüm hisselerinin JWT’ye geçmesinin ticari boyutunun yanında duygusal boyutu da olduğu muhakkak. Peki Linda Acıman’ın duyguları ne? Acıman buna şöyle yanıt veriyor: “Duygularımı henüz kendim de çözebilmiş değilim aslında… Bir yandan hedeflediğimiz bir noktaya varmış olmanın huzuru ve mutluluğu; öte yandan eski Manajans’ın bizim için geride kalmış olmasının nostaljik hüznünü yaşıyorum galiba.”

Acıman nostaljik bir hüzün yaşasa da bu gelişmenin sektör açısından çok önemli bir olay olduğunu düşünüyor ve “Yabancı ortaklarla ilk resmi satışı yine Manajans yapmıştı sanıyorum Türkiye’de. 26 yıl boyunca çoğunluk hisseleri elimizde tutarak bugünlere geldik. Ancak bugün reklam eskisine oranla daha fazla işbirliği ve daha fazla sayıda uzmanlık ve bilgi gerektiriyor. Bu koşulları bağımsız ajansların tam anlamıyla yerine getirebilmesi kolay olmayacaktır” diyor. Acıman, yeni işbirliğinde ajans lehine farklılıklar olacağına ve Manajans/JWT’nin rekabette öne geçeceğine inanıyor.

Ajansta neler değişecek?

Tuğbay Bilbay, “Hiçbir şey değişmeyecek ve her şey değişecek” diye yanıt veriyor. “Uzun zamandır JWT’nin iş yapış biçimleri, ölçme, değerlendirme ve finans konularındaki standartlarını ajansımızda uyguluyorduk. Şimdi resmi olarak bu disiplinin içine girmiş olacağız” diyen Bilbay yönetimde değişiklik olup olmayacağını şu sözlerle aktarıyor: “Kısa ve orta vadede yönetimde bir değişiklik planlanmıyor ama işimizi geliştirecek ve olumlu etkileyebilecek yenilikler elbette olabilir.”

Ekipte değişiklikler olacak mı? Bilbay, “JWT kaynaklı uluslararası gücümüzü daha da etkili kulla-nacağımızı düşünüyorum. JWT bugün online ve offline reklamcılıkta dünyanın en iyi kaynaklarına ve etkinliğini defalarca ispatlamış bir işbirliği anlayışına sahip gerçek bir network. Biz de bu yapı içinde hem ülkemizde hem de uluslararası piyasada daha etkili bir oyuncu olacağız. Şu an yok ama ihtiyaç halinde elbette ekiplerimizde değişiklikler olabilir” yanıtını veriyor.

Eli Acıman’ın ilkeleri devam edecek

Eli Acıman Türk reklam sektörünün ilklerini gerçekleştirmenin ötesinde ilkeleri ile de sektöre önemli katkılarda bulundu. Reklam dünyasında eğlenceli, paylaşımcı, dürüst bir patron olarak tanınıyordu. Acıman reklam tarihine “Kendinizi değil, işinizi ciddiye alın” sözü ile imzasını atmıştı. Söylediği sözler sektör içinde bolca paylaşıldı, tekrarlandı. Erol Batislam onun söylediği ve not aldığı bazı cümleleri sektörle paylaştı: “Meşgul olduğun konunun dostu ol”, “Baloya giden, dans eder”, “Çok öpüşen treni kaçırır”, “Sunum, kolay yutulur olsun” gibi cümleler hafızalarda yer eden cümlelerindendi. Kısacası Manajans’ın kurucusu herkese verdiği öğütlerle ve ilkeleriyle sektörün lideriydi. Manajans da onun koyduğu özel ilkelerle yönetiliyordu.

Linda Acıman, bu satın alma sonrasında da ajansta Eli Acıman’ın ilkelerinde bir değişiklik olmayacağını umuyor ve ekliyor: “Bunu zaten JWT de istemez sanıyorum. Manajans/JWT, üzerinde artık çok yerde rastlanmayan değerleri hâlâ taşıyor. Bugün yönetimin başında kalan Tuğbay Bilbay ve Meggy Güven Halfon’un bu ilkeleri korumaya devam edeceklerine de güveniyorum.”

Manajans/JWT Ajans Başkanı Tuğbay Bilbay da ilkelerin korunmasında kararlı: “En büyük hazinemiz rahmetli Eli Acıman’ın prensipleri ve bu prensiplerle yetişmiş her yerde örnek gösterilen işgücümüzdür. Manajans/JWT iyiyi temsil etmeye devam etmeli… Ben bunun devamlılığı için çalışacağım” diyor.

 

Geleceğe odaklanacağız

“WPP ve JWT, BRIC pazarında ve N-11 ülkelerinde yatırım yapma ve büyüme isteklerinin olduğunu kamuoyu önünde birçok kez belirttiler. Bu gelişme, bu stratejiye uygun bir gelişme Ajans Tuğbay Bilbay öncülüğünde güçlü bir liderliğe sahip. Bilbay, güçlü bir yaratıcı bakış açısıyla gerçek dijital bilgi ve uzmanlığı bir araya getiriyor. İçinde bulunduğumuz durumu uluslararası ve yerel müşterilerle daha da yükseltmeyi umuyoruz. Hem yaratıcılık hem de geleneksel mecralar dışındaki uzmanlığımızın ününü artırmak ve büyümeyi hızlandırmak için belli planlar geliştireceğiz. Türkiye’deki Manajans/ JWT mirasından büyük gurur duyuyoruz. Şimdiki isteğimiz, geleceğe odaklanmak ve ajansın zaten sahip olduğu saygınlığı artırmak.”

Toby Hoare JWT Avrupa CEO’su 

 

Manajans, reklam ajansından öte bir kurum

“Manajans, babamız Eli Acıman’ın kurduğu, yarattığı reklam ajansından öte bir kurum, bir yanıyla sektörün okulunu, diğer yanıyla her zaman doğruları gösteren bir prensipler bütününü temsil ediyor. Son yıllarda, babamın yokluğunu doldurmaya çalışmaktansa, ektiği bu ağacın köklerine zarar vermeden ve özellikle ilkelerini her zaman ön planda tutup daha kurumsal bir yönetim şekline geçtik. Daha genç, daha güncel, çağımızın hızla ilerleyen ritmine ayak uyduracak bir yapı… JWT tüm
hisselerimize talip olduğuna göre bunu başardık sanırım.”

Linda Acıman Manajans/JWT Yönetim Kurulu Başkanı

Yeni bir devir açılıyor

“Bence bir devir kapanmıyor ama yeni bir devir açılıyor. Temellerimiz çok sağlam ve son yıllarda ajansımızı değişen yeni mecralara hazır hale getirdik. Bugün derinlemesine pazarlama konuştuğunuz Manajans/JWT ekibi size online ve ofline stratejileri ve bu stratejilere dayanan yaratıcı işleri sunabilir. Bu Türkiye’de çok sık rastlayamayacağınız bir özellik. bu arada elbette yenilikler olacaktır ama bunların hepsi zaten üzerinde durduğumuz, gurur duyduğumuz temellerin üzerine inşa edilecek. Çalışanlar yine sürekli öğrenmeye ve gelişime dayalı Manajans okulunda çalışacaklar, markalarımız açık, şeffaf ve güçlü bir ilişki modeline dayanan Manajans/JWT farkını yaşamaya devam edecekler ve bunların üzerine JWT’nin desteği daha görünür olacak.”

Tuğbay Bilbay Manajans/JWT Ajans Başkanı 

——————————————————————————————————————————

Eli Acıman Belgeseli Campaign Türkiye’de

12 Ocak 2011’de kaybettiğimiz Reklamcılar Derneği Kurucusu ve Onursal Başkanı Eli Acıman anısına  Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu koordinasyonunda hazırlanan “Acıman: Her Başlangıçta Eli Var”  belgeseli bu ay Campaign Türkiye ile birlikte okuyucularımızın arşivlerine sunuluyor.

Eli Acıman anısına hazırlanan belgeselde, Acıman’ın yaşamından kesitler ve yaşamına dokunan kişilerle yapılan söyleşiler yer alıyor. Belgeselde, sektördeki her bireyin Acıman ustaya borçlu olduğu vurgulanarak, reklamcılık mesleğine “âşık” kişiliğinin genç kuşaklara tanıtılması amaçlanıyor.

Reklamcılar Derneği’nin, Kurucusu ve Onursal Başkanı Eli Acıman için hayata geçirdiği belgesel; NTV ve Doğuş Medya Grubu’nun  yayın, İmaj TV’nin teknik, Depo Film’in yapım yönetim ve Ali Taner Baltacı’nın yönetmenliğinde hazırlandı.

Belgeselin yapımında emeği geçen kişi ve kurumlar

Ali Taner Baltacı, Ayşe Sözeri Cemal, Cem Aydın, Cem Topçuoğlu, Cemal Noyan, Ercan Dirikan, Ersin Salman, Faruk Atasoy, Nazar Büyüm, Nil Baransel.

NTV ve Doğuş Medya Grubu-yayın, Ajans Ges-basılı işler, Depo Film- yapım süreci, Gölge Işık- ışık altyapısı, Hürriyet Gazetecilik- kitap sponsorluğu, İmaj TV-teknik altyapı, Müzikotek-müzik altyapısı, Ali Gül-seslendirme, Filmon Ofset- basım.