Site icon Campaign Türkiye

Lüks tüketim markaları sıralaması belli oldu

Deloitte, “Lüks Tüketimin Küresel Güçleri 2016” raporunu yayımladı. Rapora göre lüks tüketim alanında faaliyet gösteren dünyanın en büyük 100 firması 2014 mali yılında 222 milyar dolarlık net satış gelir elde etti. Bu firmalardan her birinin ortalama satış rakamı ise 2,2 milyar dolar oldu.

Rapora göre, lüks tüketimin küresel güçleri sıralamasında ilk üç firma (Louis Vuitton, Compagnie Financière Richemont, Estée Lauder) yerlerini korurken, geçtiğimiz yıl listeye girerek sıralamayı değiştiren Hong Kong’lu mücevher firması Chow Tai Fook ise üç sıra düşüş yaşadı. En hızlı büyüyen yirmi firmanın ilk sırasında ise Hong Kong’lu Michael Kors’u geride bırakan Amerikalı Kate Spade yer aldı.

İlk 100 sıralamasındaki firmaların merkez ofislerinin bulunduğu ülkeler baz alındığında, ortalama firma büyüklüğü bakımından, 5.209 milyon ABD doları ile Fransa ilk sırayı çekiyor. Lüks ürünleri satışlarındaki büyüme açısından ise; %11,1 büyüme oranı ile Birleşik Krallık ilk sırada yer alıyor. İlk 100 firma cirosu içerisinde firmaların paylarına bakıldığında, %23,5 ile Fransa birinci sırada bulunuyor; Fransa’yı, %19,5 ile ABD izliyor.

Sıra Lüks Markalar Ülke FY14 Satış geliri(milyon dolar)
1 LVMH(Louis Vuitton, Fendi, Donna Karan, Loewe, Marc Jacobs, Céline) Fransa 23.297
2 Compagnie Financière Richemont(Cartier, Lancel, Van Cleef, Chloé, Baume&Mercier, IWC, Mont Blanc) İsviçre 13.217
3 Estée Lauder ABD 10.780
4 Luxottica Group(Alain Mikli, Arnette, Ray-Ban, Persol, Oliver Peoples) İtalya 10.172
5 The Swatch Group(Blancpain, Breguet, Longines, Omega, Rado) İsviçre 9.223
6 Kering(Gucci, Bottega Veneta, Saint Laurent) Fransa 8.984
7 Chow Tai Fook Hong Kong 8.285
8 L’Oréal Luxe(Biotherm, Clarisonic, Kiehl, Lancôme) Fransa 8.239
9 Ralph Lauren(Ralph Lauren Collection, Blue Label, Black Laber, RLX, Purple Label) ABD 7.620
10 PVH (Calvin Klein) ABD 6.441

 

Raporda öne çıkan diğer konular:

Lüksün yeni normali: Lüks sektörü, Çinli tüketiciler ve dijital teknolojinin yükseliş yaşadığı,   değişiminin on yıllık döneminin ilk yarısını tamamladı. İkinci yarıda ise tüketici satın alma davranışlarındaki değişim, kanalların birleşmesi ve iş modellerinin karmaşası, uluslararası seyahatin artışı, Y kuşağı tüketicilerinin artışı, küresel ekonominin etkisi ile lüks sektörü için yeni fırsatların doğması bekleniyor.

Lüks ürünlere talep kârlı olarak büyüyor: Ekonomik zorluklara ve büyüme hızının bir önceki yıla göre daha düşük olmasına rağmen lüks markalar büyümesini sürdürüyor. Ayrıca kâr marjlarının bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında daha yüksek olduğu görülüyor.

İtalya firma sayısı açısından bir kez daha lüks ülkesi: İlk 100 listesinde 29 firma ile yer alan İtalya, listede ikinci en önemli konumda olan Amerikalı firma sayısını ikiye katlıyor.

 

Exit mobile version