Lüks marka yönetimi 101

Lüks marka yönetimi ile ilgili daha önce yazdığım iki yazıyı kısaca özetleyerek devam edeceğim. Lüks markalar, doğaları gereği rakiplerine göre konumlanmıyor. Her marka kendine ait bir tarz ve bu tarzı yansıtmak isteyen müşterilerinden oluşuyor. Mevcut ve potansiyel müşterilerinin İnternet’te olmadığına kanaat getiren pazarlama ekipleri markalarının online varlığını kaderine terk ediyor.

Peki lüks marka yönetiminde pazarlama ekipleri, dijital pazarlamaya nasıl başlayabilir?

– Herhangi bir sektörden, herhangi bir markaya ilk önerilenlerden biri blog açmaktır. Genelde bu yaklaşımı doğru bulmuyorum. Ama konu lüks olduğunda, müşterisi olsun olmasın birçok insanın o markaya yakın durmak istediği bir gerçektir. İnternet’te marka hakkında bir şeyler arayan insanlara, markanın kendi oluşturduğu içeriği sunması dijital PR ve SEO açısından isabetlidir.

– Lüks markalar trend’leri belirler. Trend’ler siteden ve blogdan paylaşılabilir. Böylece marka, yarattığı trend’leri online’da da sahiplenmiş olacaktır.

– Önceki yazımda da belirttiğim gibi, lüks markalar ünlüler gibidir. Takipçileri onunla konuşmak ister. Diğer markalarla karşılaştırıldığında bu, büyük bir “lüks”. Sosyal medyada birebir iletişimin gücünü kullanmak, dijital pazarlamada marka için önemli bir fırsattır.

– Sosyal medya ayrıca güvenlik sübabıdır. Başkalarının markayı sahiplenip, marka adına konuşmasını engeller. İyi niyetli olsa bile, marka adına konuşanlar aslında önemli bir risk de oluştururlar.

– Marka hakkında oluşan içerik takip edilmelidir. Özellikle olumsuz içerikleri erken tespit etmek, online PR ve devamında da geleneksel PR açısından hayat kurtarıcıdır.

– Kısıtlı üretilen ürünler hakkında bilgi paylaşmak ve sadece İnternet’e özel üretilen koleksiyonlara yer vermek de İnternet’te etkin çalışmalardır.

Gizem Yücel / dijitalist.blogspot.com

——————————————————————————————————

Gizem Yücel kimdir?

Google Türkiye’de e-ticaret, teknoloji, telekomünikasyon ve otomotiv markaları için AdWords danışmanlığı yaptı. Markafoni’nin kozmetik sitesi MissPera’da Pazarlama Müdürü olarak çalışıyor. Alışveriş dergisinde online alışveriş hakkında aylık köşe yazıyor, sertifika programlarında ders veriyor ve İnternet, online pazarlama, dijital PR konularında konuşmalar yapıyor. Hollanda DELF Teknik Üniversitesi’nde sistem mühendisliği lisansı ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde reklamcılık yüksek lisansı eğitimi gördü.

Twitter @mgyucel

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.