artwork

Louis Vuitton ve sanatçı Yayoi Kusama’dan iş birliği

1 yıl önce

0

Louis Vuitton ve sanatçı Yayoi Kusama, 2012 yılında gerçekleşen başarılı iş birliklerinin ardından 2023 yılında yeni bir koleksiyon için bir araya geldi

Modern sanatın yaşayan en önemli isimlerinden biri olarak gösterilen ve puantiye prensesi olarak adlandırılan Japon sanatçı Yayoi Kusama, Fransız modaevi Louis Vuitton ile bir kez daha iş birliği yaptı.

1970’li yıllardan beri puantiyeler ve ilginç deneyim kapılarını açan “Sonsuzluk Odaları” ile Kusama, son yıllarda adından sıkça bahsettiğimiz bir sanatçı. 2022 yılının sonunda bu birlikteliğin sinyallarini veren Kusama ve Louis Vuitton, ilk olarak 2012 yılında bir araya gelmiş ve birlikte bir koleksiyon hazırlamışlardı.

93 yaşındaki Japon sanatçı Yayoi Kusama ikinci koleksiyonunun tanıtımına başladı. Şehirde araç giydirmelerinden reklam panolarına kadar pek çok noktada Louis Vuitton ve Yayoi Kusama’nın yeni iş birliği duyuruldu.

Toplamda 450 parçadan oluşan koleksiyonda Kusama’nın puantiyeleri, ayakkabılardan çantalara kadar pek çok aksesuarı sanat eserine dönüştürdü. Projenin en önemli detayı ise, Kusama’nın birebir ölçülerde bir de kinetik heykellerinin sergilenmesi oldu. Louis Vuitton New York mağazasının vitrinine yerleştirilen heykeller, hareket ediyor ve mağazanın vitrinine Kusama’nın puantiyelerini çiziyor.