Site icon Campaign Türkiye

Lokal ajanslar daha fazla ses getiren işlere imza atıyor

Yirmi altı yıldır reklamcılık sektörünün içinde olup birbirinden başarılı işlere imza atmış olan Happy People Project Kurucu Ortak ve Başkanı Orçun Onural, engin tecrübelerinden yola çıkarak lokal ve global ajansların birbirlerinden farklı olarak elde ettikleri avantajları karşılaştırdı.

Almanya Frei Universitat, İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra çalışma hayatıma ilk olarak turizm sektöründe başladım. 

Reklamcılık kariyerim ise 1995 yılında, o zamanın en büyük uluslararası reklam ajanslarından biri olan Cenajans Grey’e katılmam ile başladı. 2 senenin ardından, 1997 yılında yine bir başka büyük uluslararası reklam ajansı olan Klan Euro RSCG’de Müşteri Temsilcisi olarak çalışmaya başladım. 9 yıl boyunca çalıştığım Klan Euro RSCG’de Genel Müdür pozisyonuna kadar yükseldim, ayrıca görevim boyunca Kuzey Afrika Bölge Yöneticiliği sorumluluğunu da üstlendim. 

Uluslararası ajanslarda çalışmanın bana kazandırdıkları çok büyük oldu. Global network ajansı olmanın getirdiği güç ve avantaj sayesinde sektörün pek çok lider uluslararası markasıyla çalışma fırsatı yakaladım. En başta network içerisinde yer alan farklı ülkelerin farklı çalışma sistemlerini tanıdım, pek çok farklı kültürden insanla tanışıp çalışarak hayata ve sektöre daha geniş bir perspektiften bakmayı öğrendim. Uluslararası markaların kendi iş dinamiklerini, ürün pazarlamasına bakış açılarını, tüketiciyi anlama ve tanıma metodolojilerini, kreatif kampanyaları değerlendirirken ve hayata geçirirken izledikleri yol haritasını deneyimledim, her geçen gün bilgi ve birikimime yeni şeyler kattım ve kendimi geliştirdim. 

Genel Müdürlük ve ardından Kuzey Afrika Bölge Yöneticiliği sorumluluğunu üstlendiğimde kariyerimde yepyeni bir sayfa açıldı. O zamanlar her ayın en az 2 haftasını İstanbul ile Mısır, Fas ve Cezayir arasında mekik dokuyarak geçiriyordum. Bambaşka hayatlar, benzer olduğunu düşünsek de aslında bize göre çok farklı kültürler, farklı iş ve sosyal hayat dinamikleri ve markalar için iletişim yaptığımız çok farklı karakterde insanlar çıktı önüme. Bunların her biri bana farklı öğretiler kazandırdı; hem ufkumu açtı hem de yaptığım her seyahat, girdiğim her toplantı, kısacası tüm deneyimim sadece iş anlamında becerilerimi geliştirmeme yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda kendimi bulmamda ve tanımamda da çok yardımcı oldu. 

2000’lerin başında uluslararası ajanslar tüm dünyada ve Türkiye’de çok güçlüydü. Global bir network ajansıyla çalışmak aynı zamanda lokal müşteriler için markalarının global pazarlarda açılımına yönelik girdikleri ajans arayışında da tercih sebebiydi. Bu vesileyle, Türkiye’nin en büyük hızlı tüketim sektörü gruplarından Hayat Kimya ile yollarımız kesişti. 2001-2004 yılları arasında Hayat Kimya markalarının Kuzey Afrika pazarı tanıtımında aktif rol aldım. Bingo markası Kuzey Afrika ülkeleri lansman kampanyalarını ve fabrika açılışı iletişimlerini gerçekleştirdim. 

11 yıllık uluslararası ajans deneyimim ardından Art Grup’ta Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür olarak çalışmaya başladım. Art Grup 2007 yılında sektörün en önemli ve büyük lokal ajanslarından biriydi, ajansın müşteri portfolyosunu genişleterek daha da çok büyümesi hedefinde üst düzeyde aktif rol alma fırsatı beni çok heyecanlandırdı. 

Art Grup’ta 5 yıl süren çalışma dönemim boyunca, önceki uluslararası ajanslarda çalışarak kazandığım bilgi ve birikimimin onlarca başarılı kampanyayı hayata geçirme ve yeni müşteri kazanma anlamında çok büyük faydasını gördüm. 

Bugün Türkiye’nin bayrak taşıyıcı milli havayolu markası Türk Hava Yolları’nın global marka olma yolundaki ilk adımını attık. Hem Türkiye hem de globalde büyük ses getiren «Kevin Kostner, Feel like a Star» projesinin fikir ve uygulama aşamalarının mimarı olmaktan büyük gurur ve mutluluk duydum.

Lokal bir ajans olarak Art Grup’un dünyanın farklı bölgelerine yayılmasına öncülük ettim, Art Grup Azerbaycan ve Arnavutluk ofislerini kurdum. Arnavutluk’ta telekom sektörünün önde gelen markaları olan Eagle Mobile ve Alb Telecom, Azerbaycan pazarında ise Bakcell markalarının lansmanlarını gerçekleştirdim.

Global network ajansları dünyanın pek çok yerindeki ofisleri ile çok geniş bir bilgi birikimine sahip, bu bilgiye ulaşmak için pek çok farklı lokal ve global veri kaynakları her zaman ellerinin altında. Global müşterilere hizmet vermenin getirdiği farklı bir çalışma sistemi ve iş yapış şekli söz konusu. Önemli olan bu sistemi anlamak, iyi öğrenmek ve buna göre çalışmak; bunu yaptığınızda hem kendinizi geliştiriyor hem farklı coğrafyaları ve kültürleri tanıyor hem de birbirinden farklı pek çok ülkeden insanın detaylı içgörülerini anlama fırsatı yakalıyorsunuz. Yabancı dilinizi en etkin şekilde kullanarak işlerde en aktif şekilde rol almak için çabalıyorsunuz. 

Bir diğer boyutu da finansallar… Ajans karlılığı için hesap vermekle sorumlu olduğunuz önce bölge ofisi ardından da bir global merkez ofis var ve lokal olarak siz tüm ajans finansallarını ajans karlılığını artıracak şekilde yönetmekle yükümlüsünüz. Geçmişte uluslararası ajansların yıldızı çok parlaktı; hem müşteri kazanımı hem de mevcut müşterileri elde tutma anlamında isimden ve network’ten gelen güçle lokal ajanslara göre daha avantajlı durumdaydılar. 

Lokal ajanslar ise ilk kuruldukları günden itibaren geçmişte hep bir nevi hayatta kalma mücadelesi verdi diyebilirim. Bugün ise karşımızda daha farklı bir tablo var; Türkiye özelinde ve hatta dünyada da bağımsız ajanslar uluslararası network ajansları karşısında en az onlar kadar hatta onlardan daha güçlü durumda.

Lokal ajanslar için en önemli şey doğru yeteneklere ve doğru veri kaynaklarına yatırım yapması… Önce kendi bulunduğu pazarda rüştünü ispat etmesi, müşteri portfolyosuna ülkenin iyi, lider markalarını katıp elinde tutabilmesi, gelecek vadeden yeni müşterileri ajans bünyesine katabilmesi gerekiyor; ardından farklı pazarlara yayılması an meselesi.

2000’lerin başındaki lokal ajanslar / global network ajansları avantaj ve güç karşılaştırmasında global ajanslar bir adım öndeyken, bugünkü konjonktürde artık lokal ajansların global ajanslar kadar hatta onlardan daha fazla ses getiren işlere imza attığı ve nice başarılar kazandığını söyleyebilirim. Lokal ajanslar için bugün önemli olan sadece bulunduğu pazar değil, dünyadaki farklı pazarlarda iş yapabilme esnekliğine, birikim ve donanıma sahip olup bu hedefi gerçekleştirebilecek yetenekleri kendine çekebilmesi. Bu hedefi benimseyen bir lokal ajansın sağlam yatırım ve planlama yapması gerekiyor.

Exit mobile version