Lift’ten örneklerle branded – native içerik üretimi

İçerik pazarlamasının ne yollardan geçip bu günlere geldiğine uzun uzun değindik. Peki Lift Content Factory bünyesinden şimdiye kadar hangi içerik projeleri nasıl bir stratejiyle çıktı?

Lift'ten örneklerle branded - native content üretimi

İçerikle pazarlamanın, pazarlama iletişiminin gözde konularından biri haline geldiği günümüzde, birlikte çalıştığımız markalarımızın ihtiyaçları doğrultusunda proje bazlı içerik üretim ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışmalar yapıyoruz. Bu alanda bünyemizdeki 5 derginin konseptlerine en uygun olacak şekilde geliştirilen markalı içerikler hem kendi mecralarımızda kullanılmak üzere hem de markanın paid ya da owned diğer mecralarında kullanılmak üzere tasarlanabiliyor.

Markaların bu alanda maliyet avantajı yaratan ama aynı zamanda içerik uzmanlığı gerektiren editör ekiplerle çalışmalarına imkan sağlamaya çalışıyoruz. Kendi içimizde bulunan video ekiplerimiz ve uzman editörlerimiz ile ya da içerik danışmanlığı, üretimi veya markanın mevcut ajansları ile bu çalışmaları gerçekleştirebiliyoruz. Tüm bu çalışmaların altında yatan stratejinin bir özeti niteliğinde olan tablo ise şu şekilde:

Lift'ten örneklerle branded - native content üretimi

GERÇEKLEŞEN PROJELER

Autocar X Castrol

Lift'ten örneklerle branded - native content üretimi
Autocar ve Castrol’ün gerçekleştirdiği bu etkinlikte, fabrika çıkışında Castrol marka yağ kullanan farklı segmentlerde 11 otomobil ve 5 motosiklet İstanbul Park’ta bir araya geldi. Ralli otomobilinden SUV’ye kadar farklı modelin bir arada olduğu bu etkinlik, basılı mecrada özel kapak ile yer aldı. Dijital mecralarımızda da etkinliğin videosu ve detayları paylaşıldı. Hazırlanan özel video içerikler Castrol markası tarafından da bayi kanalları da dahil birçok alanda kullanıldı.

FourFourTwo X Nike

 

Dünya futbolunun son dönemdeki en parlak isimlerinden Neymar’ı kapağa taşıdığımız sayımızda Barselona’da Camp Nou’yu ziyaret ettik. Brezilyalı oyuncuyla yaptığımız röportajı birbirinden renkli fotoğraflarla süsledik. Buna ek olarak, Nike’ın Neymar için özel olarak tasarladığı ayakkabının tasarımcılarıyla konuşma fırsatı bulduk ve bize fikrin ortaya çıkış sürecini anlattılar. Ayrıca Neymar’ın sosyal medya hesaplarından paylaştığı birkaç selfie’yi dünyaca ünlü fotoğrafçı Cyril Masson’a yorumlattık. Nike’ın hazırladığı mobil uygulamayla birlikte çalışan sanal gerçeklik gözlüğü de (Google Cardboard) bu proje kapsamında dergiyle birlikte ücretsiz dağıtıldı.

 

Campaign Türkiye / JR. / Stuff X Yapı Kredi

 

Stuff / Campaign Türkiye X Turkcell (CES 2016)

Lift'ten örneklerle branded - native content üretimi
Teknolojiye yön veren en önemli etkinliklerden biri olan CES fuarı için Turkcell ile yapılan iş birliğinde CES 2016 fuarında tanıtılan tüm yenilikler basılı ve dijital ortamda paylaşıldı. Web sitemizde ayrıca CES 2016 için ayrı bir başlık açılarak kullanıcıların doğrudan bu haberlere ulaşması sağlandı.

 

Hangi Oto? X Volkswagen

Karşılaştırmalı otomobil satın alma rehberi hangioto.com ile birlikte geliştirilen Hangi Volkswagen? projesinde, Volkswagen’in ürün gamındaki bütün modeller tüm donanım versiyonlarıyla karşılaştırmalı olarak tanıtıldı. Bu sayede kullanıcıların hangi donanıma sahip Volkswagen modelini almak istediklerine karar vermelerini kolaylaştırmak hedeflendi. Hazırlanan videolar, Volkswagen’in tüm dijital kanallarında yayınlandı.

 

FourFourTwo / Autocar / Stuff / Campaign / JR. X Volkswagen Golf

Lift'ten örneklerle branded - native content üretimi
Intercity İstanbul Park’ta, Fenerbahçeli futbolcu Van der Wiel’in sevgilisi, dünyaca ünlü model Rose Bertram’la gerçekleştirilen fotoğraf çekiminden sonra ve FourFourTwo özelinde yapılan röportaj, fotoğraf ve video çekimleri, 5 ana derginin basılı ve dijital mecralarından paylaşıldı.

 

JR. / Campaign Türkiye X adidas

EQT’yi yeniden yorumlayan adidas, yeni geliştirdiği iletişim stratejisi için yüzünü şehir kültürüne döndü. Markanın sözcüleri, Campaign Türkiye ve JR.’da yer almak üzere, geliştirdikleri bu iletişimin içgörüsünü ve hedeflerini anlattı. Sonrasında bu içerikleri web sitelerimizde ve sosyal mecralarımızda yayınladık. Proje kapsamında Lift’in ofisinde EQT konseptiyle tasarlanan özel parti, reklam ajanslarından yaratıcı ekiplerin katılımıyla gerçekleşti.

 

Campaign Türkiye X Yapı Kredi

Lift'ten örneklerle branded - native content üretimi
Yapı Kredi Play Card’ın “Olur mu olur” konseptli projelerinden “Görevimiz Komedi”, Lift Content Factory’nin “What’s Next…?” eki stilinde tasarlandı. “What’s Next In Yapı Kredi Play?” başlığıyla hazırlanan bu ekte, Yapı Kredi ekibinin yanı sıra, programın yapımcısından sunucuna dek birçok isimle yapılan röportaja yer verildi. Ayrıca “Olur mu olur” konsepti altında gerçekleştirilen diğer projelerden de bir derleme sunuldu.

 

JR. by Campaign X MAVİ

Lift'ten örneklerle branded - native content üretimi
2015 yılında hayata geçirdiği ilovemavi.com blogunun tanıtı için MAVİ ile yaptığımız iş birliğinde basılı ve dijital mecralarda entegre çalışıldı. Blogda stilleriyle göz dolduran iki kullanıcıyla yaptığımız röportaja fotoğraf ve video çekimleriyle destek verildi. Sonrasında bu içerikler web sitesinde ve sosyal medya kanallarında paylaşıldı. Bunun yanı sıra yine JR. üzerinden verilen ilanla ilovemavi kalbi tasarım yarışması başlatıldı ve kazanan 4 tasarımcının tasarımları JR. sayfalarındaki yerini aldı. Bunlarla eş zamanlı olarak da ilovemavi blogu için JR. editörleri tarafından düzenli içerik üretimi ve paylaşımı yapıldı.

 

Lift X Turkcell TV Plus Online Dergi

Lift'ten örneklerle branded - native content üretimi
TV+ altyapısının yenilenmesi ile birlikte buradaki online derginin revizyonu ve aylık olarak televizyon, sinema içerikleri sağlandı.

 

Autocar X Ford Ranger

Pick-up sınıfının önemli simalarından Ford Ranger’la beraber, geçirdiği dönüşümün ardından dünyanın en tehlikeli yolu seçilen – Bayburt’u Of’a bağlayan – D915 yollarına düştük. Autocar ve Ford Ranger’dan 4 kişinin katıldığı bu yolculuğun hikayesi Autocar’ın basılı ve dijital mecralarından paylaşıldı.

 

Campaign Newsletter

Tüketiciye sürekli bombardıman halinde gelen uyarılar ve içeriklerin arasından sıyrılmak hepimizin gündeminde olan konulardan biri. Bunun aşılması ise sunulan mecra ve buna uygun uzmanlaşmış içerik ile olabiliyor. Persona’lara bağlı olarak verilen detaylı, derinliği olan ve farklı içerik üretimi günümüzde editörlere daha fazla ihtiyaç olduğunun da bir kanıtı. Newsletter’lar ise uzun vadede, hedef kitlemizin ilgilendiği konulara yönelik bir içgörü oluşturmak adına oldukça önemli bir basamak. Her gün 5 farklı dergimizin web sitelerinde yer verdiğimiz haberlerin bir derlemesini, okuyucularımızla özel olarak paylaşmamızın arkasında yatan sebep de bu aslında.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ekim 2017 sayısında yayımlandı. Konuyla ilgili diğer alt başlıklara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.