artwork

Liderlikte altın çağa mı giriyoruz?

4 ay önce

0

Kadınların CEO rollerinde yer almasıyla ilgili son zamanlarda kampanya manşetlerinde yaşanan telaş, sektör için olumlu bir hareket.

Son haftalarda sektördeki e-posta kutularımız olumlu liderlik haberleriyle doldu. Miranda Hipwell , Adam & Eve/DDB’nin yeni CEO’su; OMD Birleşik Krallık’ın yeni CEO’su Suzy Ryder ; Accenture Song, Dame Annette King’in yetki alanını pazarlama uygulama lideri olacak şekilde genişletti  ve VML, Wunderman Thompson’dan Pip Hulbert’i Birleşik Krallık CEO’su olarak atadı.

IPA’ya üye ajansların 2022 ajans sayımına göre şu anda üst düzey yöneticiler düzeyinde kadınların oranı %37,5 olan CEO istatistiklerini yavaş ama emin adımlarla değiştiriyormuşuz gibi geliyor. Bu yeni faaliyetlerin çoğunun yaratıcı ajans alanında gerçekleştiğini belirtmekte fayda var. Bu eğilimin genişleyip genişlemeyeceği daha fazla araştırma gerektiriyor.

Ayrıca, daha sert ekonomik dalgalanmalarla ve gelecekte olası işten çıkarmalar ve sektör genelindeki değişikliklerle karşı karşıya olduğumuz için hala yapılacak çok şey olduğunun farkındayız. Bu nedenle, bu yeni üst düzey lider grubunun, kendi ekipleri ve Wacl gibi kuruluşlar tarafından, topluluğumuz, eğitimimiz ve birebir mentorluk yoluyla daha da iyi desteklenmesi gerekecek.

Ancak aynı zamanda bu manşetlerin reklamcılıkta liderlik için yeni bir altın çağın sinyalini verebileceğine de inanıyoruz. Çünkü gördüğümüz şey sadece terfiler, yeni işe alımlar ve genişletilmiş roller değil, aynı zamanda kadınlara ve kadınlar tarafından sunulan çok çeşitli liderlik pozisyonları da.

Kadınlar holding şirketlerinin, ajanslarının ve markalarının başında geliyor. Şirket kuruyorlar ve terfi ettiriliyorlar. Ayrıca, benimki de dahil olmak üzere, sektördeki üst düzey kadınların birçok farklı nedenden dolayı işten ayrılmaları da oldu. Bu, artan kadın yeteneklerinin bu rollere yerleştirilmesi için bir fırsat sunuyor ancak aynı zamanda daha fazla kadının yeni işler ve kültürler yaratmanın yanı sıra geleneksel modellerin dışında yeni çalışma yöntemleri geliştirmenin kontrolünü ele geçirdiğinin de bir işareti.

İster büyük şirketlerde ister kendi şirketlerinde olsun, liderlik yapan her türden kadın, modası geçmiş iş modellerine uyum sağlamak için kendilerini değiştirmemeyi seçiyor. Bunun yerine, iş dünyasını kendilerine ve çevrelerindeki ekiplere uyacak şekilde şekillendiriyorlar.

Üst düzeyde kesişimsellik söz konusu olduğunda hala gidilecek bir yol var. Bu manşetler cinsiyet konusunda kaydedilen ilerlemeyi gösterse de, son zamanlarda gördüğümüz yüzler oldukça benzer görünüyor. Son zamanlarda üst düzey pozisyonlara terfi ettirilenler arasında beyaz olmayan veya açıkça LGBT+ bireylerin sayısı sıfıra yakın seviyede. Herkes için gerçek eşitliğe ulaşana kadar hâlâ yapılması gereken işler var.

Çünkü eski bir atasözünün dediği gibi “göremediğiniz şey olamazsınız.” Ve tepedeki kadınların sayısı arttıkça ve etraflarında çalışan insanlar için işler kurdukça, gelecekteki liderlerimizin sayısı da gerçekte olmak istedikleri rol modellerini görebiliyor ve onlarla çalışabiliyor.

Amacımız, hepimizin içinde çalıştığı cam piramidi parçalamak; burada alt yönetim pozisyonlarındaki kadınların %70’i, tepedeki kaderdeki %37,5’e küçülüyor.

Wacl’in 2045 yılına kadar CEO rollerinin %50’sinin kadınlar tarafından doldurulmasını hedefleyen %50 CEO Playbook ile bunu yapıyoruz . Bu özel rolü seçmemizin nedeni, bir CEO’nun bir işletmenin lideri olmasıdır. dolayısıyla tüm organizasyonda değişimi etkileme konusunda en fazla güce sahip olan rol olma eğilimindedir. Daha fazla kadın CEO seviyesine ulaştıkça ilerleme hızının da artacağı konusunda iyimseriz.

Tüm azınlık gruplarının üst rollerde orantılı temsilini sağlamamız gerekiyor çünkü işyerlerimiz bu şekilde daha iyiye doğru değişiyor. Herkes için, sadece liderlikteki mevcut kadınlar ve kademe kademe yükselen geleceğin liderleri için değil. Bunu yapmak için, değişimin gerçek boyutunu anlayabilmemiz için, sektördeki hepimizin, iç iş yapısını anlamlı bir şekilde ölçmek, dürüst bir şekilde raporlamak bizim sorumluluğumuzdur.

Wacl’in 100 yıl önce kurulmasından bu yana çok yol kat ettik. Bizden önce gelip bugün yaptığımız işin önünü açan kadınlarla gurur duyuyoruz. Bakışlarımız artık sıkı bir şekilde ileriye, bugün etrafımızda inşa edilen ve yarının gelecekteki liderlerimize fayda sağlayacak sektöre çevrildi.

Yeni nesil yeni kadın liderlerin kim olacağını görmekten heyecan duyuyoruz. Ancak bu %50 istatistiğine dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü bazı kadınları kaybedip bazılarını kazanırken, durgunlaşmamak için dikkatli olmalıyız.

Umudumuz, hızlı ileri sardığımız beş yılda, hem büyük şirketlerde hem de yeni kurulan işletmelerde yer alan bu yeni liderler grubunun, herkes için işe yarayan yeni bir çalışma kültürü dalgasına öncülük etmesidir.

Nishma Patel Robb, 

Wacl 

Başkan