Site icon Campaign Türkiye

LG’den akıllı ev yapay zeka asistanı

LG Electronics, 2024’te akıllı ev yapay zeka asistanını Las Vegas’ta tanıtmaya hazırlanıyor. Ev içi kullanıma yönelik yapay zeka asistanı geliştiren LG, kullanıma yönelik tüm detayları 6-12 Ocak tarihleri arasında Las Vegas’ta düzenlenecek olan CES 2024 konferansında tanıtacak.

LG’den aktarılanlara göre, akıllı ev yapay zekâ asistanı Qualcomm’un Robotics, RB5 platformu tarafından destekleniyor. Bu sayede çevresindeki insanların seslerini ve yüzlerini algılayabiliyor, kişileri kapıda karşılama, ruh hallerini analiz ederek daha iyi bir ruh hali sağlama veya uyumalarını sağlamak için müzik açma gibi yetkinliklere sahip olabildiği söyleniyor. Yanı sıra iç mekan hava kalite ve sıcaklığını ölçebiliyor. Ayrıca akıllı ev yapay zekâ temsilcisinin ön yüzünde bir kamera, bir hoparlör ve ona gezinme, konuşma ve dinleme yeteneği kazandıran çeşitli sensörler bulunuyor.

LG geliştirdiği bu yapay zeka temsilcisinin özelliklerini şu şekilde açıklıyor; ” Akıllı ev yapay zekâ temsilcisi birçok yeteneğe sahip. Örneğin, evcil hayvanlarına göz kulak olabilyor. Ev sahibi evde değilken akıllı ev ürünleri ile bağlantı kurarak açık kalan klima hakkında ev sahibini bilgilendirebiliyor.  Alexa veya Apple HomePod’un yaptığı gibi LG’nin robotu da kullanıcılarına hava durumunu bildirebiliyor ya da ilaçlarını zamanında almasını hatırlatabiliyor. Ancak her eve lazım denilen cinsten bu yapay zeka asistanının fiyatı henüz belli değil.

Exit mobile version