artwork

Leica 2024 Kadın Fotoğraf Projesi’nin ödüllü fotoğrafları

1 ay önce

0

Bu Dünya Kadınlar Günü’nde Leica Kadın Foto Projesi Ödülü‘nü dört yetenekli fotoğrafçı kazandı.

Bu yılın teması olan “Perspektif Güçtür”, kadınsı bir bakış açısıyla mücadeleyi, ıslahı ve yeniden doğuşu sorgulayan görsel anlatılar için küresel bir arayışa sahne oldu.

İlgi çekici resimler kaçınılmaz olda da bu fotoğraflar ilgi çekici olmaktan öte daha çok kadınların hikayelerini anlatmaya ve dünyaya bakışımızı yeniden şekillendirmeleri konusunda güç vermekle ilgili.

Bu yılın ödül sahipleri – Birleşik Krallık’tan Adenike Sogbesan, Kanada’dan Stasia Schmidt, Meksika’dan Luvia Lazo ve ABD’den Camille Farrah Lenain – fotoğrafçılığın önde gelenlerinden oluşan bir jüri tarafından seçildi ve çarpıcı bir stil ile arka plan yelpazesini temsil ediyor.

Dünya çapındaki tüm Leica Galerilerinin sanat direktörü Karin Kaufman, güç ve dönüşüm temalarıyla örtüşen hikayeleri paylaşmaya odaklanıldığını vurgulayarak şunları söylüyor: “Leica Kadın Foto Projesi, bu mercekler aracılığıyla, bu derin anlatıları yakalayan sesleri güçlendirmeye ve yükseltmeye devam ediyor. Görsel hikaye anlatımının gücünü kutlamaya olan bağlılığımızı yansıtırken kolektif görsel dokumuza derinlik katıyor.

Luvia Lazo (Mexico)

Adenike Sogbesan AKA Dola Posh (United Kingdom)

Camille Farrah Lenain (United States)

Stasia Schmidt (Canada)

Stasia Schmidt (Canada)