LEGO’dan görme engelliler için pilot uygulama

Görme engelli girişimci Matthew Shifrin‘den ilham alınarak geliştirilen yeni LEGO Braille Building Instructions, görme engelli çocukların LEGO yapım parçaları ile oyun oynamalarına ve öğrenmelerine yardım edecek.

İlk olarak Amerika’da doğan fikir, LEGO tarafından global olarak hayata geçiriliyor. Yapay zeka ile geliştirilen yeni LEGO uygulaması LEGO Audio & Braille Building Instructions, oyun deneyimini görme engelliler için erişilebilir bir hale getirmeyi hedefliyor. 

www.legoaudioinstructions.com adresinde ücretsiz olarak sunulan uygulama, LEGO Classic, LEGO CITY, LEGO Friends ve LEGO Movie 2™ setlerini içeriyor. Kullanıcılar, ekran okuyucularını kullanarak, LEGO tarafından sağlanan sesli talimatları dinleyebiliyor ya da bir Braille okuyucu aracılığıyla talimatları öğrenebiliyor. 2019’un sonunda tamamlanması planlanan Pilot uygulamanın sonuçlarına göre 2020 yılının ilk yarısında daha fazla sesli talimat ve Braille talimatı yayınlanması hedefleniyor.

Braille alfabesiyle LEGO deneyimi yaşama fikri ise ilk olarak görme engelli doğan LEGO tutkunu Matthew Shifrin’den geldi. Çocukken bir LEGO hayranı olan ancak oyun talimatlarını alırken her zaman yardıma ihtiyaç duyan Matthew Shifrin, arkadaşının yardımı ve Braille alfabesi aracılığıyla oyun oynamayı sürdürdü. Görme engelli çocuklar için kendi başlarına bir şey başarmanın oldukça önemli olduğunu vurgulayan Shifrin, “LEGO yapım parçaları, çevremizi öğrenmemizi, dünyayı görmemizi sağlıyor. Bu çok önemli çünkü görme engelli çocuklar, özellikle ilkokulda birçok sosyal aktiviteden mahrum kalıyor.” dedi.

2007 yılında Matthew görme engelliler için LEGO yapım talimatları oluşturma fikrini önce MIT (Massachusetts Institute of Technology)’ye götürdü. Sonrasında ise LEGO Group’taki Yaratıcı Oyun Laboratuvarı ile tanıştı.

LEGO’dan Fenella Blaize Charity, “Matthew’ün hikayesi LEGO oyununun gücünü gösteriyor. LEGO insanları bir araya getiriyor, insanlar arasında güven inşa ediyor ve yaratıcılığı tetikliyor. Matthew ile çalışmak bir onurdu, tutkusu ve enerjisi gerçekten ilham veriyor. Ancak en önemlisi, onun projesi dünyadaki görme engelli çocukların, tüm LEGO tutkunlarının hissettiği aynı yaratma sevincini ve gururunu yaşamalarına yardımcı olacak.” dedi.

LEGO, oyun deneyimini daha kapsayıcı hale getirmeyi, tüm çocukların LEGO sisteminden yararlanmalarını, LEGO ürünlerine eşit erişim sağlayabilmelerini hedefliyor. Bu anlamda LEGO Audio & Braille Building Instructions da, LEGO’ya tüm çocukların erişebilmesi için önemli bir adım.

Yeni sistem, yalnızca görme engelli çocuklara değil, tüm çocuklara fayda sağlıyor. Yarının mimarlarına ilham verme misyonuyla hareket eden LEGO Group ve LEGO Foundation, oyun yoluyla öğrenmenin çocukların eleştirel düşünce, yaratıcılık, problem çözme ve iletişim gibi becerilerini geliştirmelerinin en güçlü yolu olduğuna inanıyor.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.