La Cucina Italiana dergisi yeniden Türkiye’de

İtalya ve Amerika başta olmak üzere 7 ülkede yayın hayatına devam eden dergi, Quadratum S.P.A. ve MC Basım Yayın Reklam Hiz. Tic. Ltd. Şti. işbirliğinde yenilenen tasarımı ve genişletilen içeriğiyle tekrar Türkiye’de. Dergi, baştan aşağı yenilenen tasarımı ve genişletilmiş içeriğiyle İtalyan mutfağının en özel tarifleri, pratik aşçılık teknikleri ve uzman tavsiyelerinin yanında Türk mutfağını da özgün bakış açısıyla ele alıyor.

Ebru Erke’nin yayın yönetmenliğini yaptığı La Cucina Italiana dergisinde her ay; gastronomi yazarı Zeyno Gürses dünya lezzetleri köşesi ve röportajlarıyla, ünlü şef Carlo Bernardini İtalya’dan favori mekânlarını anlattığı yazılarıyla, yemek tasarımcısı Aydan Üstkanat hazırladığı en güzel sofralarla ve içki kültürü yazarı Oğul Türkkan hayatın içinden neşeli ve bilgi dolu yazılarıyla yer alacak.

Mayıs sayısıyla raflardaki yerini alan dergi, 1929’da İtalya’da başlayan lezzet yolculuğunu Amerika, Almanya, Belçika, Hollanda ve Çek Cumhuriyeti’nde de yayın hayatına devam ediyor.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Nesrin ok diyor

    La Cucina Italina nın Tekrar dönmesine çok sevindim… Hemen bakacagım:)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.