artwork

Küresel pazarlama endüstrisi 2023 DEI Census’u başlatıyor

11 ay önce

0

Pazarlama uzmanları, anonim olarak 15 dakikalık anketi dolduruyor ve iş yeri deneyimlerini paylaşıyor

Dünyanın dört bir yanından pazarlama ve reklamcılık profesyonelleri, 15 Mart’ta canlı yayınlanan ikinci Küresel DEI Census‘a katılarak sektörde çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılığın durumu hakkındaki görüşlerini paylaşacak.

WFA, VoxComm, Campaign, Kantar, Advertising Week, Cannes Lions, Effie Worldwide, IAA, Global Web Index (GWI) ve Adweek gibi 10 küresel pazarlama ve reklam kuruluşundan oluşan bir koalisyon tarafından desteklenen girişim; Bayer, BP, Danone, Diageo, Dentsu, The Estée Lauder Companies, Haleon, Havas, Kraft Heinz, L’Oréal, McCann, Philips, Reckitt, Sanofi ve WPP dahil olmak üzere pazarlama ve reklamcılık ekosistemindeki lider şirketlerden oluşan uzun bir liste tarafından da destekleniyor.

Anket, Birleşik Krallık’ta Reklamcılık Derneği, IPA ve ISBA tarafından All In Census olarak yönetilen anketle aynı ancak yasal ve kültürel nedenlerle küçük uyarlamalar yapılmıştır ve 33 pazarda eş değer yerel sektör koalisyonları tarafından yürütülecek; Arjantin, Brezilya, Kanada, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, Hong Kong, SAR, İtalya, İrlanda, Hindistan, Japonya, Malezya, Yeni Zelanda, Hollanda, Norveç, Pakistan, Filipinler, Polonya, Portekiz, Singapur, Slovenya, Güney Afrika, İspanya , İsveç, İsviçre, Türkiye, Körfez İş Birliği Konseyi (Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan, BAE) ve ABD. Diğer pazarlardaki pazarlama uzmanları da anketin daha kısa bir versiyonunu İngilizce olarak doldurarak katılabilecek ve küresel düzeyde durumun tam bir resmini iletmeye yardımcı olacak.

Amaç, 27 pazarı kapsayan ve ilk kez gerçekleştirilen 2021 Census’un sonuçlarındaki ilerlemeyi takip etmek için pazarlama ve reklamcılık sektöründe çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konularındaki vaziyetin yanı sıra insanların aidiyet duygusunu, ayrımcılığın olmamasını ve olumsuz davranışların mevcut olup olmadığını ölçmektir.

Katılmak için pazarlama ekosistemindeki pazarlama uzmanlarından (reklamverenler, ajanslar, medya, reklam teknolojisi ve platformlar) tamamen anonim olarak ırk, etnik köken, din ve yaş dahil olmak üzere demografik profillerinin yanı sıra iş yerindeki deneyimlerini kapsayan 15 dakikalık bir anket doldurmaları istenecek.

Census, katılımı teşvik etmek için ulusal dernekler, çok uluslu şirketler, ajans grupları ve diğer tüm ilgili sektör gruplarıyla yakın iş birliği içinde çalışan küresel koalisyon ile 15 Mart ve 15 Nisan arasında yanıtlara açık olacak.

Sonuçların haziran ayında açıklanması bekleniyor ve ilerleme sağlanan alanları göstermek, performansın gerilemiş olabileceği alanları vurgulamak için kullanılacak. Şimdiye kadar 100’den fazla kuruluş, girişimi tanıtma ve destekleme sözü verdi, böylece sektörün bugüne kadarki en büyük iş birliği oldu. Bunlar arasında yerel reklamveren ve ajans derneklerinin yanı sıra Global TV Group, World Radio Alliance, European Association of Communications Agencies (EACA), European Interactive Digital Advertising Alliance (EDAA), EGTA – TV ve radyo satış evlerini temsil eden Avrupa derneği, Avrupa Veri ve Pazarlama Federasyonu (FEDMA), Avrupa Yayıncılar Konseyi (EPC), Uluslararası Reklam Öz Denetim Konseyi (ICAS) ve Avrupa Reklam Standartları Birliği (EASA) mevcut.

2021’in ilk Küresel DEI Census’u, yedi profesyonelden birinin çeşitlilik ve kapsayıcılığın olmayışı sebebiyle muhtemelen şirketlerini ve sektörü bırakacağını söylediğini tespit etti. Ayrıca en yaygın ayrımcılık biçimlerinin cinsiyet, yaş ve bakım sorumlulukları (gençlere, yaşlılara veya hastalara bakanlar) ve ırk, etnik köken ve engellilik temelinde yaşandığını tespit etti. Tüm sonuçlar ve analiz buradan ulaşılabilir. O zamandan bu yana WFA; reklamverenler, platformlar ve ajans holding grupları gibi küresel kuruluşların daha çeşitli, eşitlikçi ve kapsayıcı iş yerlerini oluşturmak için nasıl somut adımlar atabileceğini özetleyen bir Charter for Change yayınladı. Sözleşme, belirli yerel zorlukları ele almak için tasarlanan yerel koalisyonlar tarafından yerel düzeyde geliştirilen ve yürütülen eylem planlarını tamamlamak üzere tasarlandı.

Ölçülen şey yönetilir. Sektörümüz ortaya konmuş bir yetenek kriziyle karşı karşıya. Sektörümüzün daha çeşitli, eşitlikçi ve kapsayıcı olmasını sağlamak, bu zorluğun üstesinden gelmek için uzun bir yol kat edilmesi gerekiyor. Sektörümüzün, hepimizin ulaşmayı hedeflediği tüketici çeşitliliğini neden daha iyi yansıtması gerektiğine dair bariz bir şekilde açık ahlaki ve ticari gerekçeler var.” dedi WFA CEO’su Stephan Loerke.

“Sektörümüze ve şirketlerimizin pazarlama temsiline dürüst bir şekilde bakmak için tam olarak da Global DEI Census’un mümkün kıldığı veri türüne ihtiyacımız var, katılan tüm pazarlamacılara teşekkür ederiz.” dedi WFA Başkanı ve Mastercard Pazarlama Direktörü ve İletişim Sorumlusu Raja Rajamannar.

“Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık söz konusu olduğunda karşılaştığımız zorluklar ülkeye ve bölgeye göre değişiyor. Küresel census’u ne kadar çok insan tamamlarsa, edindiğimiz bilgi o kadar ayrıntılı olur ve çözümlerimiz de aynı derecede odaklanmış olabilir. Alabileceğimiz pek çok önlem var, bu küresel anket en etkili olanları belirlememize yardımcı olacak.” dedi Estée Lauder Companies Yerel ve Kültürel İnovasyondan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve WFA Küresel Çeşitlilik Elçisi Susan Akkad.

“Son iki yılda sektör, yükselen enflasyon veya Ukrayna’daki savaş gibi krizlere çözüm bulmak için gündemlerimizi kökten değiştiren çok sayıda konuyla uğraşmak zorunda kaldı. Endüstrinin soyut bir yapı olmadığını, insanların oluşturduğunu asla unutmamalıyız. Nasıl hissettiğimiz ve neye ihtiyacımız olduğu hakkında konuşmaktan daha insani bir şey olamaz. Küresel DEI Census; birbirimizi dinlemek, öğrenmek ve bu zorluklara birlikte göğüs germek için daha güçlü, daha güvenli ve daha çoğulcu bir endüstri inşa etmek için mükemmel bir alan. Lütfen 15 dakikanızı ayırın, söyleyeceklerinizi duymak istiyoruz!” dedi VoxComm Başkanı Tamara Daltroff.

“Çeşitli, çok kültürlü, alakalı ve yankı uyandıran pazarlamayla büyüme elde etmek; pazarlamacılar, ajanslar, prodüksiyon ekipleri ve medya şirketlerinde temsili, eşit ve kapsayıcı bir yaratıcı ve medya tedarik zinciri gerektirir. 2023 Census, hepimizin istediği büyümeyi getiren çeşitliliği içeren, eşit ve kapsayıcı bir sektör yaratmak adına gerekli değişiklikleri yapmaya devam edebilmemiz için nerede durduğumuza dair önemli bir değerlendirme sağlayacak” dedi P&G Baş Marka Sorumlusu ve ANA Yönetim Kurulu Başkanı Marc Pritchard.

Diageo’nun Pazarlamadan Sorumlu Başkanı Cristina Diezhandino ise şunları söyledi: “Pazarlama endüstrisi, yalnızca içindeki yetenek kadar güçlü ve başarılı olabilir. Diageo’da kendimizi, senaryodan ekrana herkesin kendisini temsil edildiğini gördüğü bir medya ve reklam ortamı oluşturmaya adadık. Geniş ölçekte etki yaratmak istiyoruz ve bunu ancak öğrendiklerimizi paylaşmak ve onlardan çıkarım yapmak için başkalarıyla birlikte çalışarak başarabiliriz. Küresel DEI Census, bunun önemli bir parçası olup, ele alınması gereken boşlukları belirlemek ve harekete geçmek için sektör genelinde birlikte çalışmamıza olanak tanıyacak.

“Global DEI Census’un gururlu açılış ortakları olarak Campaign, onu bir kez daha desteklemekten mutluluk duyuyor. Bu, küresel bir topluluk olarak kaydettiğimiz mesafenin düzenli olarak değerlendirilmesi olmadan gerçekleşmeyecek, bu yüzden bu census çok önemli.” dedi Haymarket Media Group Küresel Portföy Direktörü Jessica MacDermot.

“Etkili olmak için markaların ve işletmelerin, çalışanların korkmuş hissetmedikleri, ilham alabildikleri, yenilikçi hissettikleri ve her gün gerçek benliklerini rahatça gösterebildikleri iş yerleri geliştirmeleri ve bu iş yerlerine yatırım yapmaları gerekiyor. Effie Worldwide, WFA ve Global DEI Census’u destekleyen diğer kuruluşlarla ortaklığımızı sürdürmekten gurur duyuyor. Endüstrinin desteğiyle bu projenin bir sonraki aşaması, ileriye dönük etkimizi ölçebileceğimiz ve iyileştirebileceğimiz net kriterler oluşturacak.” dedi Effie Worldwide Global CEO’su Traci Alford.

“Endüstrinin çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konusunda nerede durduğunu anlamanın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Pazarlama ve reklamcılık sektörlerini daha kapsayıcı ve dolayısıyla daha etkili hale getirmenin yollarını yalnızca gerçek kriterlerin farkında olarak arayabiliriz.” dedi Advertising Week Küresel Başkanı Ruth Mortimer.

“WPP, herkes için tercih edilen bir işveren olmayı hedefliyor, sadece her geçmişe ve bakış açısına sahip herkesin kariyerlerini geliştirmek ve olağanüstü işler yaratmak için desteklendiğini hissetmesini sağlayarak gelişmeye devam edebiliriz. Küresel DEI Census, her zamankinden daha kapsayıcı bir kültür oluşturmaya yönelik süregelen çabalarımıza anlamlı bir katkı yapıyor ve sektörün, nerede olduğumuzu ve kapsayıcılığı ve temsili hızlandırmak için ne yapmamız gerektiğini belirlemeye yönelik çok önemli bir çabasıdır.” dedi WPP Chief People Officer’ı Jennifer Remling.

“Küresel DEI Census’un ikincisini desteklemekten gurur duyuyoruz. Bu tür bir girişim, sektörümüzün dünya genelinde çeşitliliği, eşitliği ve kapsayıcılığı ilerletmek için attığımız adımları iyileştirmeye devam edeceği, doğru ve yerel olarak ilgili eylem planları sunacağı için çok değerli. Yeteneklerimiz ve bir bütün olarak toplum için daha da anlamlı olma hedefimizde bize rehberlik edecek.” dedi Havas CEO’su Yannick Bolloré. 

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK