Kristal Elma Tasarım jürisinden notlar

Bu yıl Kristal Elma’daki yenilik, ilk kez tasarım ödüllerinin verilmesiydi. Ayrı bir kategori haline gelen “Tasarım Ödülleri” ana törenden ayrı bir parti ortamında sahipleriyle buluştu. Seçici kurul olarak, Reklamcılar Derneği Başkanı Nil Bağcıoğlu’nun “adaletli” bir seçim temennisiyle göreve başladık. Üç tam gün çalıştık. Yeni açılan bir kategori olduğu için, katılan iş sayısı azdı. Başkanların oy verme hakkı yokmuş. Şikâyetçi değilim; çünkü seçici kurulumuz ödül kazanan işleri oybirliğiyle seçti.

Bir yarışma varsa, “sözde” bir haksızlık iddiası hep olur. Meslek hayatımda bu ödül meselesi kadar negatif enerji yaratan başka bir konu olmadı. Dunnig-Kruger sendromu olarak anılan bir hipotez varmış. Psikologlar bu hipotezle 2000 yılında Nobel kazanmış: “Yaptığı işte iyi olduğuna inanan ‘yetersiz’ kişi, kendini ve yaptıklarını övüp her işte öne çıkmak ister, her şeyin hakkı olduğunu düşünür. Fazla alçakgönüllü olursa da kendini ortaya çıkaramaz.” Ödül alamadığı için köpüren herkes bu sendromu biraz düşünmeli. Sadece ödül alan işler iyi, sadece ödül alan ajanslar başarılı diyemeyiz. Verilen ya da verilmeyen ödüller, jürinin kendi değerini gösterir. Aynı işleri başka bir jüri değerlendirseydi başka ödüller verebilirdi. Jüride olup rakip olarak gördüklerinin başarılı olmasını istemeyenler de var. Bir yarışmaya katılırken bütün bunların olabileceğini baştan kabul etmek gerekiyor.

Kurumların aldığı ödül çalışanları fazla etkilemiyor. Ödül, kişisel olarak daha etkili olan bir motivasyon aracı. Seçici kurul olarak katılan işlere bakarken tasarımcıları da değerlendirmiş olduk. Bu kategoriye gelecek yıl daha fazla bireysel başvuru olacak. Reklamcılar Derneği yönetimine bunun kolaylaştırılmasını tavsiye edeceğiz. Katılım formlarının yeniden düzenlenmesi, reklam ajanslarının başvurularına biraz daha özen göstermesiyle ilgili önerilerimiz de olacak. Jüri olarak görevimiz henüz bitmedi.

 

Uğurcan Ataoğlu

Kristal Elma Tasarım Kategorisi Seçici Kurul Başkanı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ekim 2017 sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.