artwork

Kristal Elma Nostalji: Matt Eastwood

4 sene önce

0

J. Walter Thompson Worldwide CCO’su Matt Eastwood, Kristal Elma Festivali’nde merak ve yaratıcılık arasındaki arakesiti keşfetmeye geliyor.

Kariyeri boyunca Avustralya, Amerika ve İngiltere gibi farklı ülkelerde, birçok ajansta ve uzmanlık dalında görev alan Eastwood, 2006’da DDB Avustralya’da Kreatif Direktör ve Başkan Yardımcısı olarak görev almadan önce M&C Saatchi Avustralya’da Kurucu Ortak olarak bulundu. 2010 yılında ise DDB New York’un CCO’luğunu yapmaya başladı. 2013 yılında AdAge tarafından en çok ödüle sahip beşinci CCO olarak belirlendi. Bunun yanında Campaign Brief Agency of the Year, Australian Creative Hotshop, Adnews Agency of the Year, Creativity’s Agency to Watch, B&T Agency of the Year, Spikes Network of the Year ve Campaign Dergisi Network of the Year da içinde olmak üzere birçok ödül aldı.

27. Kristal Elma Festivali’nde konuşmacı olarak yer alacak olan Eastwood, Albert Einstein’ın ünlü sözünden harekete geçerek, merak ve yaratıcılık arasındaki ilişkiyi sorgulayacak.

Seda Büktel JWT’de yaratıcılığı canlı ve uygulanabilir kılmak için stratejileriniz neler?

Matt Eastwood Gustavo ve ben her zaman, yaratıcılığın farklılaştırıcı bir unsur olduğunu söyleriz; J. Walter Thompson da öncü olmaya ve kreatif alanda sınırları yıkmaya devam ediyor. 150 yıl boyunca markalar modernize olmak, markayı yenilemek ve kampanyalarında yeni hayatı solumak için bize geldiler. Hiçbir zaman yaratıcı ruhumuzu kaybetmek gibi bir tehlikemiz olmayacak, yaratıcılık ajansımızın tam kalbinde yer alıyor. Her zaman söylediğim gibi: Ben daha ziyade bir yenileyiciyim ve bu ajansın da iyi bir iskeleti var.

Seda Büktel Teknolojinin reklamda yaratıcılığa etkisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Matt Eastwood Teknolojideki hızlı gelişmeler bizi her daim hazırlıklı olmaya ve adapte olmak için hızlı düşünmeye zorluyor. Teknoloji ve yaratıcılık, bu mükemmel bir evlilik ve bence birinin diğerinden daha ayrıcalıklı olduğunu düşünmek bir hata. Jaron Lanier, “Her şeyin sınırsız olduğu sanal dünyada, yalnızca yaratıcılık az miktarda bulunur” sözüyle olayı çok iyi özetliyor. Hızla evrimleşen bu dijital çağda insanlığın, dört elle sarılmamız gereken sağlam bir kaya olduğu söylenir. Evet, birer tasarımcı ya da yaratıcı olarak, teknoloji bizim kabiliyetimizi artırma yetisine sahip. Fakat teknolojiye, trendlere ve verilere daha az odaklanıyor olmamız gerekiyor. Muhteşem iş dediğimiz şey, insanları benzersiz, özel bir yolla harekete geçiren iştir. İnsan iç görüsü ve bir hikayeyi yaratıcı yolla anlatma becerisi her zaman reklamcılığın sorun merkezi olacak.

Seda Büktel JWT’nin 150. yılında ajansın Küresel Kreatif Direktörü olmak ve böyle bir mirasın sorumluluğunu almak nasıl hissettiriyor?

Matt Eastwood Listesinde en etkileyici küresel iş birliklerinin bazılarına sahip olan bir ajansta çalışmak bir onur ama büyük güç, büyük sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Benim de işe alındığım ve ajans için bir dönüm noktası olan geçtiğimiz yılda, J. Walter Thompson aynı zamanda yeni bir çağın kapılarını da açtı. Benim işim, şirketlerin yaratıcı alanda büyümesine, canlanmasına ve esinlenmesine yardımcı olmak. Tabii ki ajansta bu işin tek sahibi ben değilim. Herkes aynı amaç için çalışıyor. Şirketin 4C kuralından birini temsil eden ve bizim çekirdek değerlerimizden biri olan şey işbirliği.

Yaratıcı olsun ya da olmasın, bir amaç uğruna gittiğiniz yolda, 10.000 kişiden oluşan tüm ekibin işinin başında olması gerekiyor.

Seda Büktel Türkiye’deki yaratıcılık konusunda düşünceleriniz neler?

Matt Eastwood Türk Lirası değer kaybettiğinden ve bütçe kısıtlamaları büyüdüğünden, ajanslar kreatif etkililiğe odaklanıyorlar. İstanbul bölge içinde kreatif hub olarak potansiyelini ispatladı. 8 Türk ajansı geçen yıl Effie Etkililik Endeks’i içindeydi – ki bu bir rekor – ve Türkiye’deki dijital ajanslar şimdi 90 ülkede Coca-Cola’nın sosyal medya operasyonlarını yürütüyorlar.

Özellikle de ülkedeki politik ve ekonomik arbede sürecinde bu gerçekten büyük bir başarı.

Diğer önemli başarılar/haberler de var. Örneğin Y&R İstanbul’un Vodafone için hazırladığı “Kırmızı Işık Aplikasyonu” Cannes Lions’ta Medya kategorisinde Grand Prix kazandı. TBWA\İstanbul’dan Cem Topçuoğlu, TBWA’in Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı olarak seçildi. Demet İkiler, WPP’nin yeni modelinde ilk ülke müdürlerinden biri oldu.

Seda Büktel JWT Türkiye operasyonlarıyla ilgili düşünceleriniz neler?

Matt Eastwood Henüz Türkiye’deki ofisimizi ziyaret etme fırsatı bulamadım, o yüzden Ekim ayında Manajans/J. Walter Thompson ekibini görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Tuğbay Bilbay gibi muhteşem bir liderimiz var ve aslında kendisini Eylül ayında New York’ta düzenlenecek Global Creative Challenge’a davet ettim.

Ofisimize büyük bir değer kattı ve bu yalnızca onun inanılmaz yaratıcı kökeni sayesinde değil, aynı zamanda Türkiye’de doğup büyümesi sayesinde de oldu. Kültürle ve insanlarla otantik ve kusursuz şekilde bağ kurabilmek gibi bir özelliği var.

 

CV  MATT EASTWOOD

2014 –  … J. Walter Thompson – Worldwide CCO

2010 – 2014 DDB New York – CCO

2006 – 2010 DDB Avustralya – Kreatif Direktör ve Başkanı  Yardımcısı

2004 – 2006 M&C Saatchi Avustralya – Kurucu Ortak

2001 – 2004 M&C Saatchi Londra – Yönetici Kreatif Direktör

1996 – 2000 M&C Saatchi Melbourne – Yönetici Kreatif Direktör

 

Bu röportaj, Campaign Türkiye’nin Eylül 2015 sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Küresel pazarlama endüstrisi 2023 DEI Census’u başlatıyor

Pazarlama uzmanları, anonim olarak 15 dakikalık anketi dolduruyor ve iş...

Küresel Agency of the Year’da Türkiye

Campaign Küresel Agency of the Year kısa listesinde Türkiye’den isimler...

Küresel Agency of the Year kısa listesi açıklandı

Aday ajanslar arasında VMLY&R, Åkestam Holst NoA, Oliver, Wavemaker ve...