Kristal Elma Nostalji: Kayhan Şardan

2015-2016 yıllarında Reklamcılar Derneği Başkanı Kayhan Şardan, Kristal Elma Festivali’nin yıllar içerisindeki dönüşümünü anlattı.

 

“Herkesten övgü işitmek yorgunluğumuzu unutturmuştu”

 

Campaign Türkiye Kristal Elma’nın 25. yılında, bir gecelik ödül töreninden festivale dönüşme yolculuğunun başından itibaren Reklamcılar Derneği’nin yönetim kurulunda asbaşkan olarak görev yaptınız, ayrıca festival komitesindeydiniz. Tüm süreci hatırlatmak için neler söylemek isteriniz? Neler yaşadınız?

Kayhan Şardan Aytül başkanın zamanında başlayan çalışmalar, sevgili Alper’in ilk senesinde hayata geçme şansı buldu. Her şeyin ilki zordur derler ama gerçekten ufak tefek sorunlar haricinde iletişim sektöründe bugüne kadar görülmemiş bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Müthiş bir katılım ve harika bir içerik vardı. Karşılaştığım herkesten övgü dolu sözler işitmek bütün yorgunluğumuzu unutturmuştu. Yıllardır herkesin hayal ettiği bir işi hayata geçirmiş olmaktan dolayı o günlerde bizimle çalışan herkese bir kez daha teşekkür etmek isterim.

Campaign Türkiye Kristal Elma’nın 27 ve 28. yıllarında Reklamcılar Derneği dönem başkanı olarak neler yaşadınız? O günlere geri dönersek, amaç ve vizyon neydi, düşündüklerinizin ne kadarını gerçekleştirebildiniz?

Kayhan Şardan Açıkçası benim başkanlık dönemim ülkenin çok çalkantılı bir dönemine denk geldi. Festivalden çok kısa bir süre önce yaşanan terör olaylarının gölgesinde bir festival yapmak, bugün kelimelerle anlatamayacağım kadar zor ve stresliydi. Konserler ve benzeri içeriklerin hepsini iptal ederek mümkün olduğunca programın zengin içeriğine odaklandık ve katılımcıların onlarca farklı konuda birbirinden değerli konuşmacılardan ilham almasını arzuladık. Ve bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Bilgi kampüsünden Uniq’e geçişimizi de ayrıca çok iyi yönettiğimizi söyleyebilirim. Kristal Elma Festivali’nin her sene üstüne koyarak devam etmesi, hepimizi o zor günlerde çok mutlu etmişti. Bugün bize o zor zamanlarda destek olan ve arkamızda duran, başta sponsorlarımız olmak üzere tüm iş ortaklarımıza tekrar teşekkürlerimi sunmak isterim.

Campaign Türkiye Bu yıl 30.su gerçekleştirilen Kristal Elma Festivali’nin geldiği yerle başladığı yeri kıyaslarsak, görüşleriniz nelerdir?

Kayhan Şardan Biraz politik bir cevap olacak ama görev süremin bitmesine yakın bir zamanda o zamanki yönetim kurulundaki arkadaşlarıma söylediğim bir cümleyi burada tekrar etmek isterim; “Herkes, kendi bakış açısı doğrultusunda, her konuda eleştiri yapma hakkına sahiptir. Bir gün eleştirdiğiniz insanın koltuğuna oturduğunuzda, yani gerçeklerle yüzleştiğinizde ve süratli kararlar vermeniz gerektiğinde, hiçbir şeyin sandığınız gibi kolay olmadığını daha iyi göreceksiniz.”

Boşuna dememişler, davulun sesi uzaktan hoş gelir. Benden sonra gelen arkadaşlarım mutsuz oldukları ve değiştirmeye çalıştıkları her konuda büyük resmi göremedikleri için Kristal Elma’yı bugün ne yazık ki geriye götürdüler. Sponsor sayısından katılımcı sayısına, içerik ve konuşmacı sayısından başvuru sayısına kadar her konuda düşüş olması gerçekten üzücü. Dernekten, en önemli etkinliklerinden biri olan Kristal Elma’da, üstelik Reklamverenler Derneği’nin de bütün desteğini arkalarına aldıkları bir dönemde çok daha başarılı bir organizasyon beklentim olduğunu söylemek isterim. İnşallah seneye daha iyi bir festival olması için şimdiden kolları sıvarlar.

 

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 82. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.