Kristal Elma Nostalji: Emre Sayın

Global Liman İşletmeleri CEO’su Emre Sayın, Kristal Elma Festivali’nin yıllar içerisindeki dönüşümünü anlattı.

“İnanmadan fark yaratan işler yapamazsınız”

Campaign Türkiye Kristal Elma Ödülleri’nin festivale dönüşmesi aşamasında katkılarınız çok büyük. Çok önemli konuşmacıların festivale katılması ile ilgili bizzat çaba gösterdiniz, sahne aldınız, katılımda bulundunuz. Biraz hatırlatmak gerekirse, sizin için bu dönüşüm neyi ifade ediyor, aklınızda ne gibi izler bıraktı?

Emre Sayın O zamana kadar Kristal Elma pazarlama sektörünün yemekli bir ödül töreninden başka bir şey değildi. Hatta yemekli ödül töreni olarak bile cazibesini kaybetmek üzereydi. Ne tam gençlere dönüktü ne de sektörün tecrübeli liderlerine. Her sene Cannes Lions Yaratıcılık Festivaline giden ve ilham alan bir grup pazarlamacı olarak farklı bir aslan yatıyordu gönlümüzde. Cannes’a gitme şansı olmayan, hatta gidip kendi ülkesi ile ilgili fikir paylaşma, son gelişmeleri dinleme, diğerlerinden öğrenme ve ilham alma fırsatı bulamayanlar için bir festival! Bu festivalin Cannes’a göre daha hap gibi, daha hip ve daha gençlere dönük olmasını hayal ettik. Bu amaç ve inanç etrafında hepimiz elimizden gelen desteği verip bunu hayata geçirdik. Tabii ki işin ağır tarafını organizasyon komitesindeki arkadaşlar yaptı. Esas onları tebrik etmek lazım.   

Campaign Türkiye Ülkemizin en büyük reklamveren ve teknoloji şirketlerinden birinin üst düzey yöneticisi olarak festivale ilk yılından itibaren hem maddi hem de içerik olarak büyük yatırım yaptınız, manevi destek verdiniz. Kurumunuza ne gibi faydalar sağladınız, belirlediğimiz hedefleri gerçekleştirebildiniz mi?

Emre Sayın Süregelen bir etkinliğe sponsor olmak yerine yeni ve yaratıcı bir etkinliğe destek vermek ve inançla sektöre faydası olan bir şeyin parçası olmak… Hem ekip için son derece motive edici ve gurur verici bir şey hem de marka için çok daha iyi bir yatırım. Ekip olarak bir şeyler öğrenmenin ve paylaşmanın zevkini tattık. Risk almadan, feragat etmeden, seçmeden, inanmadan fark yaratan işler yapamazsınız. O zaman bizim pazarlama motto’muz buydu. Kristal Elma’ya da böyle yaklaştık. 

Campaign Türkiye Hem ülkemizde hem de yurt dışında benzer etkinlikleri takip ediyorsunuz yıllardır. Bunları dikkate alarak, Kristal Elma’nın festival olarak sektördeki yeri nedir? Ne gibi fayda ya da etkileri oldu?

Emre Sayın Eski halinin faydası sosyalleşmek ve ödüllendirmekti. Festival olarak bunun üstüne paylaşmak, öğrenmek, öğretmek ve tartışmak geldi. Bir de eğlence. Gerçek bir festival yani.

Campaign Türkiye Kristal Elma’nın 30, festivalin 5. yılında gelinen noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektöre ve markalara ne gibi görevler düşüyor?

Emre Sayın Bu sene festivalde daha fazla interaksiyon, daha fazla eğlence ve daha fazla cesaret olmasını diliyorum. Türkiye’nin içindeki durumundan çıkmasını beklemek yerine biz ne yapabiliriz diye bir konuyu tartışmaya açmak da enteresan olabilir.

Eski festivali öldürmek ve yeniden yaratmak. Bugünün ihtiyaçlarına, teknolojisine, değerlerine dönük bir reenkarnasyon. İnovasyon, risk almak ve örnek olmak. Bence sektöre ve markalara bu düşüyor. Eğer kendi sektörümüzün etkinliği için bunları yapamayacaksak, markalarımız ve sorumlu olduğumuz işler için nasıl yapacağız?

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 82. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.