Kristal Elma Nostalji: David Shing – İnternetin peygamberinden çarpıcı açıklamalar

Kristal Elma’nın ilk gününün en renkli konuşmacılarından biri geçen yıl olduğu gibi AOL Digital Prophet David Shing’di. “Are we all clear?” başlıklı konuşmasında Shing, yine pazarlama ve reklam dünyasını değiştiren trendlerden bahsetti, dünyadaki uygulamalardan bol bol örnekler verdi, çarpıcı verilerle pazarlamanın değişen yönüne dikkat çekti.

İşte Shing’in konuşmasından satır başları:

– 8 milyar insanın yüzde 50’si 30 yaşın altında ve internetsiz yaşayamıyorlar. 2 milyardan fazla kişi internet bağlantısına sahip. İnsanlar hala uzun içerik okumaktan memnuniyet duyuyorlar. Ama aynı zamanda insanlarda bir kafa karışıklığı var. Yaratıcılığın yeniden tanımlanması gerekiyor.

– Dijital dünyada pek çok şeye iznimiz var. Bu iyi haber. İçeriğinizi doğru şekilde uygularsanız popüler kültürle rekabet ederisiniz.

– Canlı olun, iletişim kurun, eğlendirin, bilgilendirin… Büyük düşünün, yeni olun, hızlı davranın.

– Kendinizi doğru şekilde ifade etmekten sadece bir tık uzaktasınız. Mesele tüketicilerin içerik tüketmesi değil artık. Artık tüketici yaratıcı, eleştirmen ve küratör. Bir dönüşüm söz konusu.

– Ama daha fazla içerik kafa karıştırmaya meyilli.

– Sizin hedef kitlelerinizin de kendi hedef kitleleri var. Şefaflık önemli. Bence hiçbir marka yüzde yüz sevilmiyor.

– Çoğunlukla duygusal olarak karar veririz. Duygusal gerekçelendirip makul bir şekilde açıklamaya çalışırız.

– Her yıl insanların tavsiye ettiği marka sayısı 5 -9 arasında değişiyor.

– Videomu  bir milyon kişinin beğenmesini istiyorum diyosunuz. Sulandırılmış bir talep bu. Beğenileri satın da alabilirsiniz ayrıca. Sizin kendi markanız için neyin önemli olduğunu belirleme şansınız var.

– Dünya artık çok yorucu bir yapıya büründü. Günde 900 bin medya mesajı geliyor. Kaybolma korkusu yaşayan bir nesil var.

– Akıllı telefonlarla günde 150 kez etkileşim kurmaya çalışıyor insanlar. Bu stres yaratıyor. Medya mesajlarına maruz kalmak günümüzün en büyük 6. stresi. Yeni para birimi: Dikkat ve ilgi.

– Nüfusun %90’ı mobil mecrada etkileşim içinde. Mobil kullananların yüzde 80’i uygulamaları çok sık kullanıyor. İlgi çekici olan şey şu; eğer mobil sistemleri doğru kullanırsanız tüketicilere markanızı duyurabilirsiniz.

– Mobil cihazlarda geçirilen sürenin çoğu evde geçiriliyor.

– Bu cihazlar daha hızlı dönüşüyorlar ve sipariş değerleri de artıyor. Bir TV reklamı yaptığınızda mesajlar veriyorsunuz ama dijital ihtiyaçları da dikkate almalısınız.

– Şu andaki güçlük şu; insanlar pazarlama konusunda sizden daha hızlı. Genel, geleneksel reklamdan etkili pazarlamaya geçiyoruz.

– Markalar her gün kendilerini hackliyorlar.

– Sosyalden özele geçen bir nesil var ve sosyal fayda için çalışıyolar, finansal istikrar istiyorlar, mutlu olmak istiyorlar. Kendi anne babalarının değil, bir üst jenerasyonun değerlerine daha yakın gençler. Sizin markanızın etiği de onlar için daha önemli. Özellikle kadınlar, eğer sosyal bir fayda sağlamıyorsanız hemen marka değiştiriyorlar.

– İnsanları bulundukları avm’nin koridoruna kadar takip edebiliyorsunuz, tahmin etmek yerine. Fotoğraflar, yorumlar, hepsi hiper düzeyde yapılabiliyor.

– Kedinizin fotosunu koyup teglediğinizde kedinin nerede olduğunu doğrudan göebiliyorum. Mahremiyeti farklı şekilde düşündürtüyor bunlar.

– Video her yerde olacak.  Bana göster dünyasında yaşıyoruz.

– İnternet, oyun, TV hepsi artık bulanıklaşıyor. Sadece özel anlar yaratmak değil aksiyon yaratmak da önemli. Bugün Kristal Elma’da konuşanlar hep aksiyon oluşturmaktan bahsedecek.

– İnovasyon değil , keşif yapmak gerek. Görsel ve sözel olmalısınız, sadakat ve duygu yaratmalısınız.

– Steve Jobs’ın sözünü aklınızdan çıkarmayın: “İnsanlar ne istediklerini bilmez, siz onlara onu gösterene kadar.”

– Markalarınızı tüketicilere verin, çünkü markanızın sahibi siz değilsiniz. Her zaman da başarılı olamayacağınızı bilin.

– Bu sektöre girdik çünkü çok eğlenceli. Katherine Hepburn’ün dediği gibi… “Bütün kurallara uyarsanız, eğlenceyi de kaçırırsınız.”

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.