Kristal Elma Dijital kategoride pek çok değişiklik var

27. Kristal Elma Festivali’nde Dijital Seçici Kurul Başkanı olarak görev alan Cem Batu ile Kristal Elma Ödülleri ve bu yıl dijital kategorisinde gerçekleşen yeniliklerden konuştuk. 

Plasenta Conversation Agency Kurucusu ve Yönetici Kreatif Direktörü Cem Batu’yla, Kristal Elma’da üstlendiği görevden, bu yıl Dijital kategoride yapılan yeniliklerden, Türkiye’de dijital mecranın ve bu alandaki yaratıcılığın geldiği noktadan konuştuk. Ajanslar arası algısal çizgilerin kaldırılıp herkesin fikre odaklanmasının Türkiye’de daha iyi işler ortaya koyulmasını sağladığını belirten Batu, çok kısa bir süre sonra Türkiye’nin dijital fikir anlamında lider ülkelerden biri konumuna geleceğine inandığını ifade ediyor. Bunun içinse en önemli kıstaslardan biri, teknoloji üretimi konusunda da harekete geçmek.

Seda Büktel Kristal Elma Ödülleri Dijital Seçici Kurul Başkanı olarak bu yılki eleme kriterleriniz neler olacak? Yarışmaya katılan işlerde özellikle nelere dikkat edeceksiniz?

Cem Batu Kristal Elma’nın yapısı gereği, tabii ki fikir ve yaratıcılığa odaklanacağız. Ancak sizin de bildiğiniz gibi, dijital kategorileri baştan ele alıp yeniledik. Kategori açıklamalarını da çok net, kafada bir soru işareti bırakmayacak şekilde hazırlamaya çalıştık. Kategoriler ve açıklamaları üzerinden durumu ele alırsak, basitçe bu yıl dijital işlerde kriterlerimiz; dijital ile fikrin nasıl bütünleştiği, bu fikrin dijital mecra ve platformlarda nasıl bir rol üstlendiği ve bu rolü nasıl bir uygulama ile hayata geçirdiği, mecraların ve platformların hangi özelliklerini nasıl kullandığı ve tüketiciyi marka ile ilgili anlamlı bir aksiyon almaya itmesindeki başarısı ana kriterler olacak diyebiliriz. Bununla birlikte, sektöre büyük katkılarda bulunmuş isimlerin bir arada olduğu önemli bir jürimiz var; bu kadar değerli insan bir araya geldiğinde, verilen ödüllerin de sektöre genel bir mesaj niteliği taşıması gerektiğine inanıyorum. Bu yıl geçen yıllardan farklı olarak ön elemeyi de dijital jüri, fiziksel olarak bir araya gelerek yapacak. Sanırım bu değişiklik bile bu yılki özenimizi ve niyetimizi özetliyor.

Cem Batu

 

Seda Büktel Bu yıl Dijital’de yeni kategoriler var. Bu değişiklikler ve nedenleri hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Cem Batu Özetlemek gerekirse; yeni platformların ortaya çıkması, fikrin yayılım araçlarının gelişmesi ve hatta değişmesi, konvansiyonel ve dijital arasındaki algısal çizgilerin kalkması ve her ikisinin birbirini tetikleyici roller üstlenmesi, dijital/sosyal verinin öneminin anlaşılması, entegre kampanya yaklaşımının dijital ağırlıklı bir hale bürünmesi ve bu kampanyaların detaylarına indiğinizde çok farklı ve yaratıcı yaklaşımlar görebilmemiz diyebiliriz. Bir diğer neden ise, artık dijital diyerek ayrı bir yere koyduğumuz sektörün sadece dijital odaklı ajanslardan değil, farklı disiplinleri odağına alan ajanslardan da hatırı sayılır şekilde besleniyor olması. Bu ajansların farklı yaklaşımlar ile sağladığı yaratıcılığı da değerlendirmemiz ve desteklememiz gerekiyor sektörün büyümesi ve gelişmesi adına.

Seda Büktel Türkiye’de dijitalin geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cem Batu Çok olumlu ve umutluyum. Aradaki farkı çok hızlı kapatıyoruz. Bu yıl Cannes’da bir Grand Prix’imiz var ülke olarak; arkasında faydalı ve zekice işlenmiş bir fikir ve odak noktasında mobil uygulama olan bir kampanya ile gerçekleştirdi bunu Türkiye (Team Red’i ve Vodafone’u buradan bir kez daha tebrik etmek istiyorum, göğsümüzü kabarttılar). Ajans aslında bir çizgi üstü ajansı; hem de tek bir müşteri için kurulan farklı bir modelleri var. Yani artık asıl önemli olanın fikir olduğunu, dijitalin bu fikrin bazen odak noktası ve/veya ana tetikleyicisi olabileceğini biliyoruz. Ve bunu uygulamaya da koyabiliyoruz. Dijitalin anlamlı veri sağlama konusundaki gücü gerçekten yadsınamaz bir öneme ulaşıyor. Veri odaklı yaratıcılık diye bir kavram hayatımıza giriyor. Dijital ajanslar bu konuda çok tecrübeliler. Ajanslar arası algısal çizgileri kaldırıp fikre odaklandıkça, ve know-how değiş tokuşları yapıldıkça, daha iyi işler ortaya koyuluyor Türkiye’de. Entegre ajans yapıları konusunda da Avrupa’daki birçok ülkeden daha hızlı ilerliyoruz. İnancım, çok kısa bir süre sonra Türkiye dijital fikir anlamında lider ülkelerden biri konumuna gelecek (abartmıyorum, inanıyorum). Tabii teknoloji üretimi konusunda da artık bir şeyler yapmaya başlamamız lazım.

Seda Büktel Kristal Elma Festivali hakkında neler söylemek istersiniz?

Cem Batu Bence sektörümüzün olmazsa olmazı. Her yıl daha ileriye gidiyor. Cannes’dan daha sükseli, faydalı ve trendleri set eden bir festival olacağı günler çok yakın bence. Herkes elini taşın altına koyarsa, neden olmasın?

Bu röportaj Campaign Türkiye Eylül 2015 sayısında yer almıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.