Kristal Elma 2.0

Kristal Elma Ödülleri, Türk reklamcılığı için 25 senedir çok önemli bir görev yüklendi. Kristal Elma geceleri için sektör aylar öncesinden hazırlanmaya başlar, ilk gecesi olan genç reklamcılar heyecanlı bakışlarla içinde oldukları sektörü daha iyi anlar, tecrübeliler ise hem ödül heyecanını yaşar hem de sektörün gündemini konuşma fırsatı bulurdu. Arkasından da her sene bir tatlı gelenek olarak tartışması, dedikodusu bitmezdi. Bu sene Reklamcılar Derneği hedefi çok daha yukarılara çekerek etkinliği sadece bir yarışmadan ciddi bir içerik festivaline dönüştürmüş oldu ve 2.0 versiyonuna geçtik.

IAB Türkiye’nin de 2007’den bu yana tek hedefi dijital alanda reklamcılığın gelişmesini sağlamak ve destek olmak. Bu nedenle bu gibi etkinliklerin nasıl bir ihtiyaç olduğunu çok yakından biliyor ve desteğimizi vermeye çalışıyoruz. Festivale gösterilen ilgi ve katılım da bize sektörün bunu çoktan hak ettiğini net bir şekilde gösterdi sanırım.

Festival formatına dönüştürüldüğü ilk yıl, etkinlik arkasından yapılan değerlendirmelerde içerik, organizasyon, ödül kategorileri gibi birçok konuda eleştiri ve iyileştirme beklentisini dile getiren olacaktır. Ancak ilk yıl için bu organizasyonu Türk reklamcılığına kazandırmak adına çıtayı yükseltmeyi hedefleyen Reklamcılar Derneği’ne,  fikir aşamasından bu yana gece gündüz çalışan Ömer Erdem liderliğindeki Lift ekibine, ilk yılın risklerini de göze alarak destek olmaktan çekinmeyen sponsorlara ve etkinlikte emeği geçen tüm çalışanlara büyük bir teşekkür borcumuz olduğunu düşünüyorum.

Bundan sonra yapılacak tek şey üzerine koyarak gelecek sene için bu seneden öğrenilenlerle yola devam etmek. Bu organizasyon bence yakın coğrafya içerisinde düzenlenen en başarılı reklamcılık etkinliği olmuştur ve önümüzdeki dönemde de bu festivalin bölgesel bir etkinlik haline gelerek Türk reklamcılığının da bölgesel açılımları için önemli bir kanal oluşturması gibi misyonu doğmuştur.

Reklamcılığın ciddi bir değişim geçirdiği ve dijitali özümsemeye çalıştığı son yıllarda, sektörün gelişimi ve kendini yenileyebilmesi için bu gibi etkinlikler hem reklamcılar hem de reklamverenler için çok önemli bir yer tutuyor. Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nin gelecek sene hedeflerini büyüterek, diktiği bayrağı daha yukarı taşımasını arzu ediyoruz.

Cüneyt Devrim / IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.