artwork

Kreatif direktörlerin yeni rakibi yapay zeka mı?

8 yıl önce

0

McCann Worldgroup Japan, veri ve parogramatik teknolojiyi yaratıcı süreçlere uygulamak üzere deneysel bir hamle yaparak yapay zeka temelli kreatif direktör geliştirdi.

Teknoloji, ajansın Japonya ofisindeki McCann Millenials isimli bir grup genç çalışan tarafından geliştirildi, ki bu gençlerin doğum tarihleri 1980 – 2000 yılları arasında değişiyor. Projeye liderlik eden kreatif planlamacı Shun Matsuzaka, bu girişimin verinin yaratıcılığı nasıl şekilendirdiğini anlama arzusuyla ortaya çıktığını ifade etti.

Matsuzaka ayrıca, kreatiflerin hala veriden korktuklarını ve yaratıcılık içinde rol oynayan yapay zeka önerilerine dair ajans içinde bazı korkular olduğunu ama yine de, fikrin yaratıcılıkla yer değiştirmediğini sadece onu bilgilendirdiğini belirtti. Matsuzaka ayrıca “House of Cards” dizisinin, konu geliştirmek üzere tüketici yanıtlarıyla uyumlu verilerin kullanıldığı başarılı  bir yaratıcı ürün örneği olduğunu söyledi.

McCann yakın zamanda, All Japan Radio & Television Commercial Confederation’ın 10 yıldan beri her yıl düzenlediği CM Festival’da kazananları analiz etmek üzere teknolojiyi kullandı. Matsuzaka’nın açıklamasına göre bu teknoloji, başarılı kampanyalara öncülük eden bileşenleri değerlendirmek için kazanan işin özelliklerinde bir yıkım gerçekleştirecek.

Bir ilk adım testi olarak ajans, iki tarafın da bir TV reklamı brief’ine vereceği cevapları değerlendirmek adına yapay zekaya sahip kreatif direktörü bir insana karşı yarıştırmayı planlıyor. Fakat nihai olarak bu teknolojinin amacı, kreatif direktörlere en efektif kampanyayı geliştirebilmeleri noktasında yardımcı olabilmek. Teknoloji aynı zamanda, kreatif direktörlere geçmişteki kampanyaların ortak niteliklerini tanımlama konusunda da yardımcı olabilir ve böylece kalabalığın içinden sıyrılmasını sağlayacak gerçekten farklı işler geliştirmesini sağlayabilir.

McCann’e göre yapay zeka kullanımı tüketicilerin mecra alışkanlıkları ve içerik tercihleri hakkındaki bilgiyi entegre etmede, aynı zamanda da nesnelerin internetinden yaratıcı iş geliştirme sürecine daha iyi bir kavramsal anlayış katmaya kadar her noktada potansiyele sahip.

Son olarak Matsuzaka, McCann Millenials’ı, start-up fikirlerini ajans içine katmak üzere çalışan bir birim olarak anlattı. Disiplinler arası çalışan birim, dışarıdan gelen şirketleri ve akademik enstitüleri işbirliğine davet ediyor.

 

Senin için
Tümünü göster
Campaign Big Global Awards 2024: Kazananlar açıklandı

Başvurular ve kazananlar dört kıtadan geldi...

Walmart, Vizio’yu 2,3 milyar dolara satın alıyor

Walmart, Amazon ile rekabet edebilmek için hızla büyüyen reklamcılık işini...

Tinder’dan yeni kimlik doğrulama sistemi

Tinder yeni kimlik doğrulama sistemini ABD ve İngiltere’de kullanıma sunuyor...