Kreatif anlamda güçlü iş birlikleri ortaya çıkıyor

Hem reklamveren hem de izleyiciler için çift yönlü fayda barındıran sanat pazarlaması kavramını, Türkiye’den kurumlar ve ajanslarla konuştuk.

İKSV Pazarlama Direktörü İrem Akev

1. Sanatla birebir ilişkili olmak markalara neler sunuyor?

İKSV markaların yanyana durmaktan mutluluk duyduğu bir kurum. Markalar kültür sanat etkinliklerinin gerçekleşmesine destek vererek hem sosyal sorumluluk tarafında yaptığı çalışmaların iletişimine hem de marka imajına katkıda bulunuyor. Kreatif anlamda da güçlü iş birlikleri ortaya çıkıyor.

2. Siz, İKSV’yi pazarlama disiplininde nereye konumlandırıyorsunuz? Hedefleriniz neler?

İKSV çok sevilen bir marka. Ayrıca vakıf olması, kar amacı gütmemesi de özellikle pazarlama tarafında birçok kapıyı açıyor, birçok kurumla iş birliği yapma imkanı sağlıyor. Pazarlama bütçelerimiz çok kısıtlı, medya satın alma yapamıyoruz. Medya sponsorlarımızdan TV, radyo, dergi ve gazete tarafında spot ve ilanlarımızın yayını konusunda çok önemli bir destek alıyoruz ayrıca açıkhava tarafında tanıtıma katkı sağlayan şirketler ve belediyelerden mecra desteği alıyoruz. Faaliyet alanımız çok geniş olduğu ve geniş bir hedef kitlemiz olduğundan pazarlama tarafından tüm disiplinlerden besleniyoruz. Ajanslar bizimle yarı gönüllü çalışıyor, İKSV için bir kampanya yapmak özellikle yaratıcı ekipler için ciddi bir motivasyon kaynağı. Hedefimiz mevcut ve potansiyel kültür sanat izleyicisine ulaşmak, etkinliklere daha fazla katılımı sağlamak. İKSV’nin vakıf faaliyetlerinin de bilinirliğini artırmak bu yılki hedeflerimiz arasında.

3. Hedef kitlenizin genel olarak nasıl bir profili var? Bu konuda mevcut bir araştırma var mı?

GFK, Stratejik Araştırma ile ilgili Servis Sponsoru’muz. Her yıl etkinlikler bazında izleyici profili araştırmaları yapıyoruz. Festivallere göre bazı farklılıklar olsa da genel olarak festivallere katılanlar geniş bir yaş aralığında. Katılım gösterenlerin büyük çoğunluğunu çalışanlar ve öğrenciler oluşturuyor. Öğrenim durumları genelde üniversite mezunu. İzleyicimiz İstanbul ağırlıklı, Anadolu ve Avrupa yakasından katılım hemen hemen eşit ağırlıkta. Katılımcılar arasındaki kadın erkek kırılımı ise hemen hemen aynı.

4. Yaşadığımız zorlukların iyice arttığı bu dönemde, insanların sanata ilgisini nasıl görüyorsunuz?

Sanata her geçen gün daha da ilginin arttığını görüyoruz. Bu zorluklarda biraz nefes almak için, gündelik hayatın getirdiği sıkıntılardan uzaklaşmak için sanata daha fazla yöneliyorlar.

5. En çok hangi mecraları kullanıyorsunuz?

Dijital mecraları çok yoğun kullanıyoruz. Özellikle Facebook, Instagram ve YouTube’u. Onun dışında açıkhava kullanımlarımız oluyor. Billboard, raket vb. Medya sponsorlarımız ile gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri ile gazete ve dergi ilanları, TV-radyo spotu da kullanıyoruz.

 

Sıradaki haber, İstanbul Modern Pazarlama Müdürü Ebru Eğilmez: Odağımıza ziyaretçilerimizi alıyoruz.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Şubat 2017 sayısında yayınlanmıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.