Site icon Campaign Türkiye

Kötü bir yıldı! Yine mi?

Campaign yayına başladığından bu yana yani 5 yıldır her ay Campaign’in gelmesini bekledik. Çünkü hep yeniydi, hep dünyaya entegre bir reklam pazarlama dünyası ile kontağımızı sağlıyordu. İlk kez 2013 Ocak ayında Arvak köşesini yazmaya başlamışız. Başlığımız “Yeni bir dönemin başında.” Gerçekten de öyle idi; AÇİAK ölçümlemesinin devreye girmesi, açıkhavanın her yıl büyümesi, nitelikli ve yaratıcı açıkhava reklamlarının çoğalması nedeniyle oluşturulan A Awards Açıkhava Reklamları Yarışması, Türkiye Açıkhava Reklam Yatırımları Raporu hep bu dönemde hayatımıza girdi. Campaign’in yayına başladığı 2012’de Türkiye Açıkhava mecrasına yapılan toplam yatırım 595 milyondan 2016 sonu itibariyle tahmini 700 milyonu aşan bir toplama geldi.  Evet; bütün dünyada olduğu gibi büyüyen iki mecradan biri açıkhava. Diğeri de dijital. Reklam sektörü ve açıkhava için büyümenin sürdüğü o günlerden 2015’te yaşadığımız sıkıntılı günlere geldik ve evet, yine kötü bir yıl oldu 2016. Açıkhava 2016’ya hiç de kötü başlamamıştı. Açıkhava 2016’nın ilk yarısında kayda değer bir büyüme yaşamadı ama yılın ikinci yarısına umutla bakıyorduk ve bu umudu doğrulayan günler de yaşandı. Ancak geldiğimiz noktada sıkıntılı bir reklam sektörü dolayısıyla büyümeyen sıkıntılı bir açıkhava sektörü bugün önümüzde. Büyüme olup olmadığını Türkiye Açıkhava Reklam Yatırımları 2016 Raporu’nda göreceğiz. Bu arada Clear Channel gibi bir dünya markası Türkiye’yi terk etmeye karar verdi. İçimizi rahatlatan; Clear Channel network’ünü bir Türk firmasının büyük bir heyecanla alması ve heyecanla yola koyulmasıydı. Core Out of Home’a başarılar diliyoruz. Reklamveren ve reklam sektörünün dinamizmi, enerjisi iletişim dünyasını ve hepimizi umutlu kılıyor, inancımızı kaybetmemizi engelliyor.

Her şeye rağmen 2017’ye umutlu giriyoruz. Açıkhavanın görünümünü ve bulunduğu noktayı çok olumlu etkileyecek İstanbul ihalesinin bu yıl gerçekleşmesini bekliyoruz.

Umuyor ve diliyoruz ki; dünyada büyümeyi sürdüren iki mecradan biri olan açıkhava yeni projeler, yaratıcı işler, dijitalle birlikteliğin getirdiği olağanüstü etkiyle gelişmeye ve büyümeye devam edecektir. 2017’de başarılı, gelişen,  büyüyen bir reklam dünyası diliyoruz.

 

Ayhan Tezcan

Arvak Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ocak 2017 sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version